www.infoglobe.cz » Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole

Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole

Publikováno: 18.6.2016
Při návštěvě Kambodže je téměř nemyslitelné vynechat ze seznamu cílů Angkor Wat, proslulý chrám, který se stal symbolem země a je vyobrazen i na státní vlajce.

Angkor Wat je jedním z mnoha chrámů postavených v bývalém hlavním městě Angkor Thom. Své dnešní jméno získal v 16. století a v překladu znamená „městský chrám“. Leží necelých šest kilometrů od města Siem Reap – a právě odtud jsme se do slavného chrámu chtěli vypravit. Tu největší atrakci jsme si však nechali až nakonec a nejprve jsme vyrazili na druhou stranu – do menšího chrámu Phnom Krom. Ve městě se dají sehnat speciální kola za pár korun na den, takže nejste omezeni hromadnou dopravou a sháněním tuk-tuků. Navíc půjčením takzvaných bílých kol přispíváte na dobročinné účely.

Phnom Krom

Phnom Krom leží asi dvanáct kilometrů jižně od města Siem Reap na jednom z kopců nad jezerem Tonlé Sap. Hinduistický chrám byl postaven na konci 9. století a je zasvěcen Šivovi, Višnuovi a Brahmovi. Dnes z něj mnoho nezbylo, ale je proslavený díky své výhodné poloze a mnoho turistů sem jezdí pozorovat západ slunce nad jezerem.

Phnom Krom

Západ slunce jsme chtěli vidět i my. Ale už cestou jsme potkali řadu zajímavých věcí. Projížděli jsme na kolech podél řeky a pozorovali děti a zvířata hrající si v domcích na kůlech. Domky buď stály přímo ve vodě, nebo mezi jejich kůly spala domácí zvířata. Potkali jsme i jeden menší buddhistický chrám, který působil na první pohled opuštěně, ale brzy jsme zjistili, že nás sleduje mnoho zvědavých očí. Z tichého místa šel téměř strach – když jsme si prohlédli samotný chrám, vyhnuli se mnichovi s motorovou pilou, obrovskému pašíkovi a rozčílenému psovi, došli jsme kolem stúp – pomníků zemřelých mnichů – až na skryté místo, kde zřejmě probíhají smuteční obřady.

vesnička na řece   mnich s motorovou pilou

Času ale nebylo nazbyt, a tak jsme rychle nasedli na kola a pokračovali do chrámu Phnom Krom. Když jsme stoupali po schodech, začínalo se už smrákat. Když už jsme byli téměř u cíle, zastavil nás hlídač – zapomněli jsme si zjistit, že i do tohoto chrámu je potřeba vstupenka do Angkoru, která platí na všechny zdejší chrámy. Nakonec se ale zazubil a za pár dolarů nás nahoru pustil.

Když jsme se vyšplhali na samotný vrcholek kopce, sluníčko se právě sklánělo nad obzorem a vypadalo, že se chce v jezeře vykoupat. Jeho zlaté paprsky se rozlily po hladině a my navíc měli štěstí – nikde nebylo ani živáčka.

jezero Tonlé Sap

Mlčky jsme obdivovali ruiny chrámu, zlatou hladinu jezera barvící se do ruda a už jsme se nemohli dočkat, až si prohlédneme i další chrámy, včetně nejslavnějšího Angkor Watu. Noční cesta na kole (kdepak by tam byly pouliční lampy) byla posledním veselým dobrodružstvím náročného dne.

GPS: (Phnom Krom) 13°17'10.9"N 103°48'50.8"E

 

Text a foto: Hana Bašová



Diskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kambodža, Phnompenh - Perla Asie
Publikováno: 15.3.2013
Kambodža, součást bývalé francouzské koloniální říše, je zemí, v níž se nachází mnoho zajímavých památek. Dnes se podíváme do jejího hlavního města.

Kambodža, Angkor Thom: noční džunglí na kole
Publikováno: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si můžete zakoupit vstupenky s různou dobou platnosti – my se s B. rozhodli pro třídenní, protože jsme si chtěli užít návštěvu jednotlivých chrámů v poklidu. První dva dny jsme strávili prohlížením okolních chrámů a samotný Angkor Wat jsme si „šetřili“ na závěrečný den.

Kambodža, Angkor Thom: ranní Angkor Wat
Publikováno: 2.7.2016
Když nám po čtvrté hodině ranní zazvonil budík, chvíli trvalo, než jsme si po předchozím náročném dni uvědomili, kde že to vlastně jsme. Siem Reap, městečko, které se těší obrovské návštěvnosti díky chrámovému komplexu Angkor Wat a dalším chrámům, ještě spalo, když jsme nasedali na vypůjčená kola a vyráželi už téměř popaměti k našemu dalšímu dobrodružství.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinek
Publikováno: 9.7.2016
Po Siem Reapu jsme se projížděli několik dní na kole a ačkoliv jsme si to odmítali přiznat, trochu jsme najeté kilometry začínali cítit v nohou. Blížila se také doba našeho odjezdu z Kambodži, a tak jsme se rozhodli pár dní trochu odpočívat. Vydali jsme se do přímořského městečka Sihanoukville.

Kambodža, Phnompenh: Vražedná pole
Publikováno: 11.6.2016
Vražedná pole, známější možná pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), jsou dalším místem, které je už navždy spojeno s obdobím krutovlády Rudých Khmerů – v čele s generálem Pol Potem v letech 1975–1979.

Kambodža, Phnompenh: smutná kapitola dějin
Publikováno: 4.6.2016
V hlavním městě byl naší první navštívenou památkou královský palác. Přivítal nás blýskavými střechami, stříbrnou podlahou a davy veselých turistů z Kambodži i ze zahraničí. Náš další výlet ale už ve znamení radosti nebyl – čekalo na nás Muzeum genocidy a Vražedná pole nedaleko za městem.

Kambodža, Phonompenh: popovídáme si s králem česky?
Publikováno: 28.5.2016
Hlavní město Kambodže leží na soutoku tří řek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má pouze přes milion obyvatel a nenajdeme tady téměř žádné vyšší stavby, takže nepůsobí dojmem velkoměsta.

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C