www.infoglobe.cz » Kambodža, Phnompenh: smutná kapitola dějin

Kambodža, Phnompenh: smutná kapitola dějin

Publikováno: 4.6.2016
V hlavním městě byl naší první navštívenou památkou královský palác. Přivítal nás blýskavými střechami, stříbrnou podlahou a davy veselých turistů z Kambodži i ze zahraničí. Náš další výlet ale už ve znamení radosti nebyl – čekalo na nás Muzeum genocidy a Vražedná pole nedaleko za městem.

V polovině dubna 1975 ovládli zemi Rudí Khmerové v čele s nechvalně známým Pol Potem, který nastolil krutovládu. Nová ideologie byla propojením zkresleného učení marxismu-leninismu, kambodžského nacionalismu a různých náboženských prvků. Jejich hlavním cílem bylo dovést Kambodžu ze stádia feudalismu přímo do vrcholného stádia podle marxistického pojetí dějin, komunismu. Pol Pot začal likvidovat města, která považoval za semeniště kapitalismu, jejich obyvatele vysídlil na venkov a rozhodl, že zde budou „převychováváni prací“. On sám sídlil v liduprázdném Phnompenhu.

popraviště

Rudí Khmerové zrušili peníze, zakázali obchod, unifikovali oblečení i život Kambodžanů. Lidé celé dny dřeli na polích, byl jim zakázán rybolov a sbírání spadlýchcela, ve které probíhalo šílené mučení plodů. Manželé se mohli stýkat jen v předem daných časech za účelem plození dětí, a ty jim pak byly odnímány a vychovávány odděleně.

popravištěV letech 1976–1978 byly provedeny krvavé čistky, jejichž symbolem se stalo právě vězení a mučírna Tuol Sleng, dnešní Muzeum genocidy. Byly uplatňovány neuvěřitelně barbarské způsoby poprav, lidé byli odvedeni na „Vražedná pole“ a tam byli zastřeleni, ušlapáni slony, stínáni mačetami nebo ubiti motykami. Řada jich byla umučena ještě horšími a delšími způsoby. Jejich těla potom vykonavatelé naházeli do masových hrobů, přestože ještě často jevila známky života.

Krutovládu Rudých Khmerů svrhli až Vietnamci v roce 1979, když se vztahy mezi oběma zeměmi zhoršily natolik, že vietnamská vojska vpadla do Kambodži.

Muzeum genocidy je jedním z míst, které bolestné roky připomíná. Bývalá škola získala označení S-21 a bylo zde uvězněno zhruba 16 tisíc lidí. Přežilo pouze dvanáct vězňů. Každý nově příchozí vězeň byl vyfotografován a odveden do cely, kde byl nucen dodržovat naprosto absurdní pravidla. Vězni zde seděli svázaní, nesměli se hýbat ani otáčet. Poté byli mučeni a nuceni k přiznání, že spolupracují s CIA a KGB. Přiznání bylo zapsáno a vězeň odveden na popraviště. Jako kati zde figurovaly i děti.

        Muzeum genocidy   cely   fotky vězňů

Když dnes procházíte místnostmi, kde byli vězni mučeni, nemůžete uvěřit, jak hrozné činy se tu odehrály, kolik lidí zde zemřelo a jak trpěli. Všechno to sledovaly palmy na nádvoří, kam byli vězni vyváděni, máčeni v kádích, týráni, popravováni. Palmy ale mlčí a hlavní strůjce toho všeho – Pol Pot – už dávno pokojně zemřel.

GPS: 11°32'57.2"N 104°55'03.0"E

 

Text: Hana Bašová

Foto: Hana Bašová, Wikimedia Commons: Adam CarrDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kambodža, Phnompenh - Perla Asie
Publikováno: 15.3.2013
Kambodža, součást bývalé francouzské koloniální říše, je zemí, v níž se nachází mnoho zajímavých památek. Dnes se podíváme do jejího hlavního města.

Kambodža, Phnompenh: Vražedná pole
Publikováno: 11.6.2016
Vražedná pole, známější možná pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), jsou dalším místem, které je už navždy spojeno s obdobím krutovlády Rudých Khmerů – v čele s generálem Pol Potem v letech 1975–1979.

Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole
Publikováno: 18.6.2016
Při návštěvě Kambodže je téměř nemyslitelné vynechat ze seznamu cílů Angkor Wat, proslulý chrám, který se stal symbolem země a je vyobrazen i na státní vlajce.

Kambodža, Angkor Thom: noční džunglí na kole
Publikováno: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si můžete zakoupit vstupenky s různou dobou platnosti – my se s B. rozhodli pro třídenní, protože jsme si chtěli užít návštěvu jednotlivých chrámů v poklidu. První dva dny jsme strávili prohlížením okolních chrámů a samotný Angkor Wat jsme si „šetřili“ na závěrečný den.

Kambodža, Angkor Thom: ranní Angkor Wat
Publikováno: 2.7.2016
Když nám po čtvrté hodině ranní zazvonil budík, chvíli trvalo, než jsme si po předchozím náročném dni uvědomili, kde že to vlastně jsme. Siem Reap, městečko, které se těší obrovské návštěvnosti díky chrámovému komplexu Angkor Wat a dalším chrámům, ještě spalo, když jsme nasedali na vypůjčená kola a vyráželi už téměř popaměti k našemu dalšímu dobrodružství.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinek
Publikováno: 9.7.2016
Po Siem Reapu jsme se projížděli několik dní na kole a ačkoliv jsme si to odmítali přiznat, trochu jsme najeté kilometry začínali cítit v nohou. Blížila se také doba našeho odjezdu z Kambodži, a tak jsme se rozhodli pár dní trochu odpočívat. Vydali jsme se do přímořského městečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet přes hranice
Publikováno: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zůstaneme ještě chvilku v Thajsku. Jedeme autobusem na ostrov slonů Koh Chang. Cesta prý trvá 5 hodin, ale zabloudili jsme. Řidič tudy zřejmě nejezdí často, a tak jel k jinému přístavu. Nakonec se vše vyřešilo a trajektem jsme s kamarádkou dorazily na Lonely Beach.

Kambodža, Phonompenh: popovídáme si s králem česky?
Publikováno: 28.5.2016
Hlavní město Kambodže leží na soutoku tří řek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má pouze přes milion obyvatel a nenajdeme tady téměř žádné vyšší stavby, takže nepůsobí dojmem velkoměsta.

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C