www.infoglobe.cz » Kambodža, Phonompenh: popovídáme si s králem česky?

Kambodža, Phonompenh: popovídáme si s králem česky?

Publikováno: 28.5.2016
Hlavní město Kambodže leží na soutoku tří řek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má pouze přes milion obyvatel a nenajdeme tady téměř žádné vyšší stavby, takže nepůsobí dojmem velkoměsta.

Největším lákadlem Phnompenhu je pravděpodobně královský palác. Pro nás Čechy je o to zajímavější, že zdejší král – Norodom Sihamoni – je jediným monarchou, který hovoří plynně česky. V roce 1962 ho totiž jeho otec poslal studovat do Prahy tanec. Jeho otcem byl známý Norodom Sihanuk, který měl řadu manželek a partnerek – Norodom Sihamoni má dvanáct nevlastních sourozenců, stejnou matku i otce má pouze s jedním bratrem.

královský palác

Král od roku 1967 studoval na Pražské konzervatoři a od roku 1971 se věnoval na AMU tanci, hudbě a divadlu. Když se roku 1975 vrátil do Kambodže, vládu tvrdě drželi ve svých rukou Rudí Khmerové a mladý princ těžce pracoval na polích. Do Čech se mu podařilo vrátit na přímluvu otce – prý kvůli slavnostní promoci – a odsud odjel do KLDR, kde byl jeho otec hostem Kim Ir-sena.

královský palác

Roku 1976 byl Sihamoni lstí nalákán do Kambodže, a byl tak spolu se svými rodiči v domácím vězení. Poté co byla Kambodža osvobozena Vietnamem, odletěla královská rodina do Číny. Princ později žil v Paříži, kde založil taneční školu a pracoval jako velvyslanec Kambodže při UNESCO v Paříži. Králem byl zvolen v roce 2004 – po abdikaci svého otce, ale jeho role je spíše formální.

Českou republiku navštívil před deseti lety a jako jediný král obdržel čestné občanství hlavního města Prahy. Dnes žije ovšem právě v královském paláci.

královský palác

Královský palác byl postaven na počátku 19. století a svou honosností připomíná tenkrálovský palác Phnompenhv Bangkoku. Zpřístupněny jsou sice pouze některé části, ale i tak rozhodně stojí za návštěvu. Všichni musejí mít zahalená kolena a ramena, ale odměnou za horko jim jsou překrásné pohledy.

Asi nejznámější budovou paláce je Stříbrná pagoda, která své jméno získala podle stříbrné podlahy. Ta je zakrytá kobercem, ale na několika místech je možné jej odhrnout a přesvědčit se, že název nelže. Dalším lákadlem je nádherná socha smaragdového Buddhy. Zajímavá je také korunovační síň, přestože se dovnitř nesmí a je zakázáno fotit třeba jen okny – z jejích věží se do všech čtyř světových stran moudře dívají bílé obličeje Buddhy.

Královský palác nás oslnil, ale věděli jsme, že o to horší podívaná nás čeká další den – v plánu jsme měli Muzeum genocidy a Vražedná pole nedaleko města.

GPS: 11°33'46.1"N 104°55'57.5"E

 

Text a foto: Hana BašováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kambodža, Phnompenh - Perla Asie
Publikováno: 15.3.2013
Kambodža, součást bývalé francouzské koloniální říše, je zemí, v níž se nachází mnoho zajímavých památek. Dnes se podíváme do jejího hlavního města.

Kambodža, Phnompenh: smutná kapitola dějin
Publikováno: 4.6.2016
V hlavním městě byl naší první navštívenou památkou královský palác. Přivítal nás blýskavými střechami, stříbrnou podlahou a davy veselých turistů z Kambodži i ze zahraničí. Náš další výlet ale už ve znamení radosti nebyl – čekalo na nás Muzeum genocidy a Vražedná pole nedaleko za městem.

Kambodža, Phnompenh: Vražedná pole
Publikováno: 11.6.2016
Vražedná pole, známější možná pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), jsou dalším místem, které je už navždy spojeno s obdobím krutovlády Rudých Khmerů – v čele s generálem Pol Potem v letech 1975–1979.

Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole
Publikováno: 18.6.2016
Při návštěvě Kambodže je téměř nemyslitelné vynechat ze seznamu cílů Angkor Wat, proslulý chrám, který se stal symbolem země a je vyobrazen i na státní vlajce.

Kambodža, Angkor Thom: noční džunglí na kole
Publikováno: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si můžete zakoupit vstupenky s různou dobou platnosti – my se s B. rozhodli pro třídenní, protože jsme si chtěli užít návštěvu jednotlivých chrámů v poklidu. První dva dny jsme strávili prohlížením okolních chrámů a samotný Angkor Wat jsme si „šetřili“ na závěrečný den.

Kambodža, Angkor Thom: ranní Angkor Wat
Publikováno: 2.7.2016
Když nám po čtvrté hodině ranní zazvonil budík, chvíli trvalo, než jsme si po předchozím náročném dni uvědomili, kde že to vlastně jsme. Siem Reap, městečko, které se těší obrovské návštěvnosti díky chrámovému komplexu Angkor Wat a dalším chrámům, ještě spalo, když jsme nasedali na vypůjčená kola a vyráželi už téměř popaměti k našemu dalšímu dobrodružství.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinek
Publikováno: 9.7.2016
Po Siem Reapu jsme se projížděli několik dní na kole a ačkoliv jsme si to odmítali přiznat, trochu jsme najeté kilometry začínali cítit v nohou. Blížila se také doba našeho odjezdu z Kambodži, a tak jsme se rozhodli pár dní trochu odpočívat. Vydali jsme se do přímořského městečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet přes hranice
Publikováno: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zůstaneme ještě chvilku v Thajsku. Jedeme autobusem na ostrov slonů Koh Chang. Cesta prý trvá 5 hodin, ale zabloudili jsme. Řidič tudy zřejmě nejezdí často, a tak jel k jinému přístavu. Nakonec se vše vyřešilo a trajektem jsme s kamarádkou dorazily na Lonely Beach.

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.


Souvisejicí videa

Vietnam: Mui Ne – písečné duny
Není to tak úplně poušť, ale písečné duny tu jsou pořádné. Řeč je o vietnamském Mui Ne – úplném r...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
10.12.2018
I letos nabídnou Košice svým návštěvníkům jedinečnou předvánoční atmosféru s pestrým programem plným zábavy, dobrého jídla či bohaté výzdoby.
9.12.2018
Poslední letošní akce v Muzeu slovenské dědiny ve městě Martin bude vonět Vánocemi. Již dnes se v době od 10 do 16 hodin uskuteční Vánoce na dědině, během kterých nebudou chybět ani ukázky pečení oplatek či zdobení perníčků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 12. 2018
svátek:Dana
dnes:
úterý 11.12.
3 °C
zítra:
středa 12.12.
2 °C