www.infoglobe.cz » Kambodža, Phnompenh: Vražedná pole

Kambodža, Phnompenh: Vražedná pole

Publikováno: 11.6.2016
Vražedná pole, známější možná pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), jsou dalším místem, které je už navždy spojeno s obdobím krutovlády Rudých Khmerů – v čele s generálem Pol Potem v letech 1975–1979.

Během tohoto hrozného období bylo v Kambodži založeno více než tři sta masovýchjeden z masových hrobů hrobů, ten v Choeung Ek je jeden z nejznámějších. Leží asi patnáct kilometrů od centra Phnompenhu a dostat se sem můžete jedině tuk-tukem – motorizovaným vozítkem. Cestou jsme si prohlédli i chudší části města a spolykali slušné množství prachu. Řidič nám pak zamával a prohlásil, že na nás v domluvený čas bude čekat.

Tušili jsme, že to nebude příjemná návštěva, ale přesto to byl velmi silný zážitek. U pokladny nám nabídli i sluchátka s vyprávěním jednoho z přeživších Kambodžanů. Při takové procházce mrazí po celém těle. Jdete překrásnou krajinou, hřejí vás sluneční paprsky a chladí stín palem a ze sluchátek slyšíte, že i tyto palmy byly vražednými nástroji. Na místech, ze kterých odpadly listy, zbyly ostré hroty, na něž byly nabodávány oběti genocidy.

Výklad vás provede zastávku po zastávce všemi místy, kterými tehdy odsouzení na smrt procházeli. Popravovalo se hlavně v noci. Odsouzenci často ani netušili, co je čeká. Z amplionů na „Magickém stromě“ hrála nahlas hudba, aby nebyl slyšet křik umírajících. Aby se ušetřily drahé náboje, byly k popravám využívány ostré a těžké zemědělské nástroje – srpy, hole, kosy, kladiva...

               „Vražedný strom“     „Kouzelný strom“     stúpa

V hromadných hrobech byly nalezeny známky chemických prostředků. Ty měly za úkol urychlit rozklad mrtvých těl, ale i zabít těžce raněné. Vrcholem krutosti je ovšem „Vražedný strom“ (Killing Tree). Pokud se ptáte, jak Rudí Khmerové naložili s novorozeňaty a dětmi, tento strom je němou odpovědí. O jeho mohutný kmen byla dětem rozbíjena celá tělíčka – popravčí je drželi za nožičky a vší silou jimi mrštili o kmen.

jedna z mnoha palem

Naší poslední zastávkou byla buddhistická stúpa, nejvýraznější místo celého památníku. Na první pohled působí podobně krásně jako ostatní buddhistické budovy ve městě, její zlatá střecha se blyštěla proti blankytně modrému nebi. Ale když přistoupíte blíž, uvidíte, že její stěny jsou ze skla a uvnitř je naskládáno přes pět tisíc lebek obětí Vražedných polí.

Tato místa už budete mít navždy v živé paměti – poloodkryté masové hroby, impozantní stúpu, palmy, které se mohou stát vražednými zbraněmi… Kambodžská vláda dokonce turisty vybízí k návštěvě míst, která krutovládu Rudých Khmerů připomínají. A je to tak dobře – hrůzy, které se tady odehrály, by neměly být zapomenuty.

GPS: 11°29'03.9"N 104°54'07.1"E

 

Text a foto: Hana BašováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kambodža, Phnompenh - Perla Asie
Publikováno: 15.3.2013
Kambodža, součást bývalé francouzské koloniální říše, je zemí, v níž se nachází mnoho zajímavých památek. Dnes se podíváme do jejího hlavního města.

Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole
Publikováno: 18.6.2016
Při návštěvě Kambodže je téměř nemyslitelné vynechat ze seznamu cílů Angkor Wat, proslulý chrám, který se stal symbolem země a je vyobrazen i na státní vlajce.

Kambodža, Angkor Thom: noční džunglí na kole
Publikováno: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si můžete zakoupit vstupenky s různou dobou platnosti – my se s B. rozhodli pro třídenní, protože jsme si chtěli užít návštěvu jednotlivých chrámů v poklidu. První dva dny jsme strávili prohlížením okolních chrámů a samotný Angkor Wat jsme si „šetřili“ na závěrečný den.

Kambodža, Angkor Thom: ranní Angkor Wat
Publikováno: 2.7.2016
Když nám po čtvrté hodině ranní zazvonil budík, chvíli trvalo, než jsme si po předchozím náročném dni uvědomili, kde že to vlastně jsme. Siem Reap, městečko, které se těší obrovské návštěvnosti díky chrámovému komplexu Angkor Wat a dalším chrámům, ještě spalo, když jsme nasedali na vypůjčená kola a vyráželi už téměř popaměti k našemu dalšímu dobrodružství.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinek
Publikováno: 9.7.2016
Po Siem Reapu jsme se projížděli několik dní na kole a ačkoliv jsme si to odmítali přiznat, trochu jsme najeté kilometry začínali cítit v nohou. Blížila se také doba našeho odjezdu z Kambodži, a tak jsme se rozhodli pár dní trochu odpočívat. Vydali jsme se do přímořského městečka Sihanoukville.

Kambodža – výlet přes hranice
Publikováno: 25.2.2017
Než vyrazíme do Kambodže, zůstaneme ještě chvilku v Thajsku. Jedeme autobusem na ostrov slonů Koh Chang. Cesta prý trvá 5 hodin, ale zabloudili jsme. Řidič tudy zřejmě nejezdí často, a tak jel k jinému přístavu. Nakonec se vše vyřešilo a trajektem jsme s kamarádkou dorazily na Lonely Beach.

Kambodža, Phnompenh: smutná kapitola dějin
Publikováno: 4.6.2016
V hlavním městě byl naší první navštívenou památkou královský palác. Přivítal nás blýskavými střechami, stříbrnou podlahou a davy veselých turistů z Kambodži i ze zahraničí. Náš další výlet ale už ve znamení radosti nebyl – čekalo na nás Muzeum genocidy a Vražedná pole nedaleko za městem.

Kambodža, Phonompenh: popovídáme si s králem česky?
Publikováno: 28.5.2016
Hlavní město Kambodže leží na soutoku tří řek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má pouze přes milion obyvatel a nenajdeme tady téměř žádné vyšší stavby, takže nepůsobí dojmem velkoměsta.

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
10.12.2018
I letos nabídnou Košice svým návštěvníkům jedinečnou předvánoční atmosféru s pestrým programem plným zábavy, dobrého jídla či bohaté výzdoby.
9.12.2018
Poslední letošní akce v Muzeu slovenské dědiny ve městě Martin bude vonět Vánocemi. Již dnes se v době od 10 do 16 hodin uskuteční Vánoce na dědině, během kterých nebudou chybět ani ukázky pečení oplatek či zdobení perníčků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 12. 2018
svátek:Dana
dnes:
úterý 11.12.
3 °C
zítra:
středa 12.12.
2 °C