www.infoglobe.cz » Kolumbie: Santa Marta

Kolumbie: Santa Marta

Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

cesta do města Santa Marta

Santa Marta leží na pobřeží Karibského moře, na břehu zálivu Santa Marta a také na úpatí pohoří Sierra Nevada, jehož vrcholy lze za jasného dne spatřit od pláže. Město bylo založeno v roce 1525 a je jedním z nejstarších měst Kolumbie. Má jen půl milionu obyvatel, proto je mnohem klidnější než Cartagena. Navíc spousta turistů Santa Martou pouze projede a míří dál – do města Taganga nebo Parque Nacional Natural Tayrona. Přístav ve městě má být údajně nejhezčí v Kolumbii. Moře zde je přirozeně hluboké a jsou zde doky pro dlouhé lodě – jak nákladní, tak i výletní.

přístav   rybaření při západu

Je také místem posledního odpočinku Simona Bolívara a nachází se zde jeho muzeum. Bolívar se snažil spojit Latinskou Ameriku v jednu zemi a na pár let spojil Kolumbii, Venezuelu, Ekvádor a Panamu v jeden celek. V každém městě je tak po něm pojmenované některé náměstí (často to hlavní), ulice a nějaký ten pomník s jeho sochou. I zde je samozřejmě jeho socha, a to na náměstí Parque Simon Bolívar.

Parque Simon Bolívar

Dalším pěkným náměstím je Parque de los Novios, které bylo postaveno na počátku 20. století a vyznačuje se sochou generála Francisca de Paula Santandera a bustou dřívějšího prezidenta Manuela Murilla Tora. Výstavba nejstaršího bílého kostela s názvem Catedral de Santa Marta (Basílica Menor) byla dokončena až během války o nezávislost a nachází se zde ostatky zakladatele města Rodriga de Bastidas, španělského dobyvatele. Je po něm pojmenovaná i promenáda kolem pláže (El Malecón de Bastidas), kde se nachází sochy původního obyvatelstva, indiánů kmene Tairona. Šperkařské techniky tohoto indiánského kmene a jiné kulturní a historické dědictví můžete zhlédnout v Museo del Oro Tayrona. Muzeum bylo dokonce první postavenou budovou ve městě (v roce 1530). Původně budova sloužila jako vládní dům. Přezdívá se jí také celnice. A vstupné je zde dokonce zdarma.

Museo del Oro

Při procházce jsme měli v plánu jít se podívat na severní konec města, skalní masiv s názvem Punta Betin, odkud bychom měli pěkný výhled. Toto místo bylo dříve využíváno k obraně proti pirátským útokům. Místní dělníci nás ovšem posílají zpátky, že je to tam nebezpečné a mohl by nás tam někdo přepadnout. Nahoře se nachází Institut námořního a pobřežního výzkumu, ale lidi tam asi pěšky prostě nechodí a nikdo tam nějakou polní cestu nehlídá. Chvíli váháme, ale nakonec to radši vzdáváme. Jeden výhled nestojí za ukradený foťák nebo něco horšího.

Historické centrum Santa Marty si člověk projde za jeden den. Je tady samozřejmě spousta dalšího vyžití, dají se udělat výlety do okolí nebo navštívit národní park Tayrona, kde jsou krásné karibské pláže. Nebo si prostě jen užít místní pohodu, projít se při západu slunce po pláži, zajít si do nějaké dobré restaurace nebo se třeba pořádně pobavit večer v nějakém baru. V noci to tady samozřejmě pořádně žije.

noční město

My se po dvou odpočinkových dnech vydáváme dál – do města Girón. Pobyt u moře nám končí a čeká nás vnitrozemí Kolumbie. Zase uvidíme zvlněnou horskou krajinu. Když cestou projíždíme vesnicemi Cuatro Vientos a El Cruce, varuje nás řidič, že jsou to nebezpečná místa. Prý tady rozhodně nevystupovat a nezkoušet stopovat. Není tady totiž žádná policejní stanice a ani vojáci, tak tady bují drogové obchody a střílí se. Údajně i sami policisté se sem bojí.  A tak si říkám, že nás téměř každý den někdo varuje, kam nemáme chodit. I taková je prostě Kolumbie. Po celém dnu stopování se dostáváme pouze do města Curumaní. A to až za tmy. U cesty najdeme první levnější hotel a už radši nikam nechodíme. Ale další den už se dostáváme do města Girón, dalšího koloniálního města na naší cestě.

GPS: 11°12'50.8"N 74°11'10.6"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie – Medellín
Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe
Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

10.12.2017
Nenechte si ujít vánoční trhy v Pezinku, které kromě typického vánočního zboží a občerstvení nabízejí také kulturní program, dobročinný bazar, betlém a vánoční orloj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 12. 2017
svátek:Simona
dnes:
úterý 12.12.
7 °C
zítra:
středa 13.12.
4 °C