www.infoglobe.cz » Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe

Kolumbie: z Medellínu do Cartageny přes Santa Fe

Publikováno: 6.2.2017
Krásné a zachovalé koloniální město s příjemnými teplotami kolem 25 °C přímo vybízí k procházkám dlážděnými uličkami a k prohlídce bílých domů s barevnými okenicemi a dveřmi.

Město Santa Fe de Antioquia bylo založeno v roce 1541 Jorgem Robledem, je nejstarším městem v regionu a je považováno za „kolébku místních obyvatel paisa (antioqueña)“. Také se mu říká „Ciudad Madre“, protože bylo prvním hlavním městem provincie. Od roku 1960 je národní kulturní památkou. Vše tady působí tak nějak čistě a svěže. Nejezdí tady moc aut, jen nám občas překážejí motorky, kterých je v Kolumbii požehnaně.

ulička v Santa Fe

Na hlavním náměstí, kde je umístěna vodní fontána, palmy a další stromy, jsou přes den stánky se suvenýry s kolumbijskou tematikou – od klíčenek přes kožené výrobky až k typickým místním sladkostem z tamarindu. Večer je pak náměstí s fontánou i katedrálou hezky nasvícené. La Catedral Basílica Metropolitana byla postavena v letech 1797 až 1837 a vyniká svojí 47 metrů vysokou věží.

fontána a Catedral Basílica Metropolitana

Náměstí Plazuela Santa Barbara je plné květin a stromů a nachází se zde Iglesia de Santa Bárbara, barokní kostel postavený z cihel a kamene v roce 1728. Místní básník Julio Vives Guerra jej nazval „babičkou všech kostelů provincie Antioquia“. Kostel Nuestra Señora de Chiquinquirá (postavený v letech 1863 až 1868) sloužil dříve jako hřbitov a také vězení pro duchovní. Procházíme i místní hřbitov s kruhovým půdorysem, kde se nachází kostelík Nuestra Señora del Carmen. V regionálním muzeu s názvem Museo Juan del Corral vlastní sbírku 496 objektů jako dokumenty, koloniální umění a archeologické a etnografické artefakty. K mostu Puente de Occidente, jehož výstavba byla dokončena v roce 1895 a který se nachází 5 km za městem, jsme se bohužel už nedostali.

Iglesia de Santa Bárbara

kostel Nuestra Señora de Chiquinquirá   kostel Nuestra Señora del Carmen

Po dvou dnech se ze Santa Fe vydáváme opět na cestu a zkoušíme štěstí při stopování do města Turbo. Někteří řidiči na nás ukazují posunky, že nám někdo podřeže krk. I jiní řidiči na cestě, kteří vystoupí z auta, nás varují, že jsou tam gerily a nemáme tam vůbec jezdit. Nakonec nám zastaví jeden pán a ten nás po cestě uklidňuje, že tam sice gerily jsou, ale nemusíme se bát (v roce 2012 oznámila skupina FARC, že skončila s únosy civilistů). Naopak je po cestě spousta policistů a vojáků, kteří zde oblast hlídají. Nejhorší, co se nám mohlo stát, bylo vidět mrtvého motorkáře. Kolumbijci jezdí na motorkách jako blázni a nošení helmy jim nic neříká. A když zaprší, je nehoda hned na světě. Po cestě ještě vidíme obydlí místních Indiánů, kteří u silnice prodávají ručně vyráběné šperky z korálků.

obydlí místních indiánů

Do Turba se nakonec nedostaneme a skončíme ve vesnici s názvem Mutatá. Výhodou v Kolumbii je, že kdekoliv ve vesnici zastavíte a jste nuceni přespat, vždy tam nějaký ten levný hotel i jídelnu najdete. Stejně jako policisty, kteří dohlížejí na pořádek. Krom klidného náměstí s kostelem tu nic není. Jen děti na kolečkových bruslích na nás pokukují a vystavují se, ať je fotíme. Turisty tady asi moc často nevidí, a tak jsou veselí.

kostel ve městě Mutatá

Nehezkým městem jen rychle projíždíme a naší další zastávkou na cestě je město Necoclí. Jak zjišťujeme, Necoclí je oblíbenou turistickou destinací pro Kolumbijce, kteří sem jezdí k moři. Město je tedy hlučnější a plné hotelů. Pokud má člověk slabé spaní, moc se tu nevyspí, ze všech stran totiž hraje večer hudba. V podvečer se jdeme také podívat na pláž. Je tu klid, jen pár lidí se ještě koupe při západu slunce. Děti skáčou z mola do moře a u břehu se pohupují loďky. Bylo by to hezké a idylické místo, jenže při bližším pohledu člověk zahlédne všudypřítomné odpadky. Naší poslední zastávkou před Cartagenou je město El Carmen de Bolívar. Tam zastavujeme hlavně proto, že se začíná stmívat a je čas najít ubytování. Je to prostě jen další průjezdní maloměsto, možná spíš vesnice. Lidé po nás pokukují, kde jsme se tam vzali, jinak se ale není čeho bát. Snad jen toho, že večer nás zase bude rušit hudba, neboť Kolumbijci si rádi posedí u piva na terase hospůdky a ani se nepotřebují spolu bavit. Stačí, když jim z velkých reproduktorů vyřvává salsa.

ulice v El Carmen de Bolívar   stánky na hlavním náměstí

GPS: 6°33'21.1"N 75°49'38.7"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kolumbie – Medellín
Publikováno: 30.1.2017
Na začátku 90. let se mohlo městu Medellín o nějakých turistech jenom zdát. Bylo to totiž centrum světového obchodu s kokainem a město s největším počtem vražd na světě.

Kolumbie: Cartagena
Publikováno: 13.2.2017
Od roku 1984 patří k dědictví UNESCO. Historické centrum s dlážděnými uličkami, balkóny plné květin, budovy v koloniálním, republikánském i moderním stylu, to vše ukryté za 11 kilometry zachovalých hradeb vybudovaných Španěly.

Kolumbie: Santa Marta
Publikováno: 20.2.2017
Do Santa Marty přijíždíme autobusem a cestou si užíváme okolní scenerie. Vidíme spoustu chudých domů a vesnic a také zajímavou pobřežní krajinu. Až je zvláštní, že člověk poté vjede do pěkného koloniálního města, oblíbeného přímořského letoviska Kolumbijců.

Kolumbie: San Juan de Girón
Publikováno: 27.2.2017
Město San Juan de Girón bylo založeno roku 1631 Franciscem Mantillou. Aby zůstalo historické centrum města zachováno, bylo v roce 1959 prohlášeno za kulturní památku. A tak můžeme i dnes obdivovat dlážděné uličky a renovované domy obílené vápnem.

Kolumbie: San Gil a Barichara
Publikováno: 6.3.2017
Městečko San Gil bylo založeno v roce 1705 a je jednou z nejdůležitějších sportovních destinací v Kolumbii. Ve městě je sice spousta agentur zaměřujících se na adrenalinové aktivity, ale zdejší pobyt se dá užít i v klidnějším tempu.

Kolumbie: Tunja a Villa de Leyva
Publikováno: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniální město, které bylo založeno v roce 1539 Gonzalem Suárezem Rendónem. Co nás na městě překvapilo, byla zima. No ano, vždyť jsme v nadmořské výšce 2 820 metrů!

Kolumbie: Bogota
Publikováno: 20.3.2017
Bogota je hlavním a také největším městem Kolumbie. Je velmi rozmanitá a multikulturní a s nadsázkou se dá říci, že zažijete cestování časem. To když se ze čtvrti plné moderních výškových budov dostanete do historické čtvrti La Candelaria s koloniální architekturou.

Kolumbie: Salento
Publikováno: 27.3.2017
Město ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s barevnými balkony a květinami, to je Salento. Tak trochu ráj zamrzlý v čase.

Kolumbie: Cali
Publikováno: 3.4.2017
Až sedm tisíc profesionálních tanečníků salsy, spousta tanečních škol, bary a kluby hrající salsu. To je město Cali, celým názvem Santiago de Cali. Město salsy. Salsa tu není jen zábava, je to prostě styl života caleños, místních obyvatel.


Souvisejicí fotogalerie

Kolumbie: z drogového ráje turistickým cílem
Do Jižní Ameriky vyráží stále více cestovatelů a my se dnes podíváme do Kolumbie. Země je skvělým...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.4.2019
Garden Food Festival se spojil s Karnevalem chutí a pod značkou GFF se bude ve dnech 27. a 28. 4. poprvé prezentovat na Slezskoostravském hradě.

24.4.2019
Už 1. května se znovu koná tradiční akce – Zahájení turistické sezony v obci Topoľčianky, kde vás čeká obrovské množství atraktivit.
23.4.2019
Ve dnech 26.–28. dubna vás na českobudějovickém výstavišti čekají speciality z celého světa, soutěže o zajímavé ceny a doprovodný program. Veletrh Travel & Gastro nabídne nové turistické destinace a setkání odborníků v cestovním ruchu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2019
svátek:Marek