www.infoglobe.cz » Krakov - město mluvících kamenů

Krakov - město mluvících kamenů

Publikováno: 28.7.2009
Univerzitní město Krakov je metropolí Malopolského vojvodství, v jižním Polsku, s necelými 800 000 obyvateli. Je nádherným historickým městem přátelsky nakloněným k umělcům, s čilým kulturním životem a místními lidmi, kteří stále dodržují staré zvyky a tradiční slavnosti.

Krakov, zapsaný v roce 1978 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO je považován nejen za „město mluvících kamenů“, ale rovněž za město legend. Ještě dnes se zde nachází na 100 kostelů a kláštěrů a návštěvník zde může potkat jeptišky krásné jako madona či mladé muže modlící se před pomníkem sv. Stanislava. Již okolo roku 900 byl Krakov velmi rušným obchodním místem. Roku 965 získal oficiální statut města, v roce 1000 se stal sídlem biskupství a o 38 let později hlavním městem říše, kterou ovládal královský rod Piastovců. Na vrchu Wawel, jedné z několika strmých vápencových skal tyčících se nad řekou Vislou, založili příslušníci tohoto slavného rodu hrad, kde se od roku 1320 až do 18. století korunovali a pohřbívali polští panovníci.

Hrad Wawel

Piastovci Krakov neopustili ani poté, co město v roce 1241 Tataři téměř srovnali se zemí. Především za vlády piastovského knížete a později i krále Boleslava V. a jeho následovníka Kazimíra III. Krakov znovu rozkvetl. Město procházelo novou výstavbou a na šachovnicovém půdorysu a na ploše o rozměrech 200∗200 m vyrostlo tržiště Rynek. Roku 1364 byla v Krakově založena první polská univerzita, kde po nějaký čas vyučoval i Mikuláš Koperník. Ve 14. století se město připojilo k hanze. Jako překladiště látek byl Krakov natolik žádaný, že se jeho gotické výrobny a sklady sukna staly jakýmisi katedrálami obchodu. S velkým smyslem pro souměrnost byly plánovány také ulice, které dnes návštěvníky ohromují svými elegantními domy a jednotností svého stylu. Mnoho peněz se zde investovalo do vybavení kostelů. Ve městě se nachází největší gotický oltář Evropy o rozměrech 11∗13 m s 200 pozlacenými postavami z lipového dřeva. Dvorskou nádheru pak vytvořili italští stavitelé a malíři, kteří proměnili Krakov v renesanční skvost.

Historické náměstí

 

V roce 1596 zvolil král polský Zygmunt III. novou metropolí Varšavu. Krakov se však rozhodl být i nadále kulturní metropolí země. Značný podíl na kulturním rozmachu měli Židé, již zde byli od středověku ochotně přijímáni a na konci 15. století se usídlili ve vlastní čtvrti Kazimierz. Právě tady svého času přebývala největší židovská obec v Evropě, a to až do doby, kdy bylo nacisty 65 000 Židů deportováno do blízkého koncentračního tábora Osvětim – Březinka. Jen váhavě se po letech útlaku a bezpráví vracela židovská kultura zpět a čtvrť Kazimierz, v níž režisér Steven Spielberg točil film Schindlerův seznam, je dnes opět městskou částí, odkud každý večer zaznívá hudba klezmer.

Sochy svatých

 

Ten, kdo si chce Krakov prohlédnout důkladně, se může zastavit na některém významném místě a oddávat se svým myšlenkám, možná tak bude následovat starou královskou cestu, jež vede od Floriánské brány Floriánskoou ulicí s vybranými obchody s módou a stříbrem a s mnoha cukrárnami na Rynek Glowny s pouličními kavárnami. Na schodech pomníku národního spisovatele Adama Mickiewicze posedává mládež a před ním se to hemží lidmi na květinovém trhu, zatímco tu vyhrávají muzikanti v pestrých krojích. Ulicí Grodzka se pak jde nahoru k Wawelu, který se společně se zámkem, dómem a vedlejšími budovami zvedá nad střechami města. Návštěvník se v Krakově skoro nikdy necítí unaven. Příčinou je asi jistá povznesená nálada, která je zapříčiněná buď blízkostí Vysokých Tater nebo lidí, kteří jsou považováni za jižany střední Evropy. Kromě toho 50 000 tisíc studentů popohání staré město do klusu. Všude na ulicích hraje hudba a mimové okouzlují bizarními obličeji. Večer se pak lidé ponoří do mnoha klenutých sklípků, ve kterých zní jazz, hraje se kabaret a nebo se jen tak klábosí.


 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Olga Kubáčková





Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko, solný důl Wieliczka IV – kapličky pod zemí
Publikováno: 13.3.2019
V předešlých článcích jsme nahlédli do chodeb a komor solného dolu Wieliczka a připomněli si bohatou historii. Důl však ukrývá i svou duši v podobě kaplí, které horníci pravidelně navštěvovali k modlitbě. Proto se v následujících řádcích vydáme na tato místa a absolvujeme speciální poutní okruh dolem.

Polsko, solný důl Wieliczka V – důl jako centrum kultury, sportu i zdraví  
Publikováno: 20.3.2019
Solné podzemí ve Wieliczce chce nalákat turisty v každém ročním období, proto ani zde nezapomínají na trendy, které s sebou přináší moderní doba. Po ukončení prohlídky nemusíte spěchat na povrch, ale například si můžete vychutnat nějakou tu dobrotu z typické polské kuchyně.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X