www.infoglobe.cz » Kuba, Playa Larga – krokodýlí farma i krásná laguna

Kuba, Playa Larga – krokodýlí farma i krásná laguna

Publikováno: 23.9.2017
Do Playa Larga jsme jeli opět z Havany. Měli jsme v plánu využít zdejší taxi colectivos a trochu ušetřit, ale jelikož i zde se na prvního máje slaví Svátek práce, museli jsme zvolit jinou alternativu. Ani jsme nedošli k okénku s informacemi o odjezdech a již nás odchytl první taxikář, který s vidinou dobrého zisku navrhl, že dojede přímo na naši adresu.

Autobus by vyšel samozřejmě levněji, ale my raději zvolili tuto možnost – z důvodu pohodlí, bezpečnosti a také proto, že v autobusech bývá překlimatizováno, 17 stupňů je naprosto normální. V každém případě jsme ale užili své. Do kopce bychom rychleji šli pěšky, brzdy nebezpečně skřípaly a celé auto působilo vzhledem i rámusem, že každou chvíli vypoví službu. Na dálnici nás kromě vyhublých koní a cyklistů předjeli naprosto všichni, ze slíbených dvou hodin cesty se staly téměř čtyři. A dokonce neměl taxikář ani problém si zastavit na svačinu. Co říci více – Kuba.

Guamá, připlouvání

Playa Larga leží v historicky známé Zátoce sviní (Bahía de Cochinos) na poloostrově Península de Zapata. Protéká zde řeka Hatiguanico a jedná se o největší karibské močálové území. Na poloostrově se nachází národní park Montemar, kde se velice daří mangrove a kdo má štěstí, může spatřit v močálech také kapustňáka. Navíc zde žije i obrovské množství nejrůznějších druhů ptáků a také krokodýli. Vstup přímo do národních parků mimo klasické turistické body je však možný jen s průvodcem.

Laguna del Tesoro   Laguna del Tesoro

Následující den ráno jsme vyrazili na výlet do nedaleké Guamá, z Playa Largo je to asi jen 15 minut autem. Okolo cesty zde stojí pomníky kubánských vojáků padlých během invaze v Zátoce sviní. V Guamá jsou najednou dvě atrakce – plavba motorovou loďkou do Laguna del Tesoro s prohlídkou ostrůvků Villa Guamá a návštěva krokodýlí farmy Criadero de Cocodrilos. První výlet stojí 12 CUC (cca 260 Kč) pro dospělého, ale rozhodně doporučuji nenechat si to ujít. My jsme byli absolutně nadšeni a snad i fotografie hovoří za vše. Plavba motorovou loďkou je velice osvěžující a návštěva vesničky s chýšemi v laguně má opravdu své kouzlo. Na místě lze navíc sehnat levnější suvenýry než v okolí pokladny.

Villa Guamá

Villa Guamá   Villa Guamá

Navštívit krokodýlí farmu jsme původně ani neměli v úmyslu, přece jen na Kubě je tolik zajímavějších věcí. Ale jelikož jsme tu již byli, vydali jsme se i tam. Prohlídka stojí pouze 5 CUC a kromě krokodýlů se zde nacházejí i želvy, hutia-kongy (neboli také stromové krysy či stromové nutrie) a leguáni. Farma sama o sobě je spíše krásný park s palmami, jezírkem s lekníny a dřevěnými domky, které slouží jako restaurace a obchůdky se suvenýry. Přibližně v půli parku se naskytne trochu nemilý pohled, za peníze se zde návštěvníci mohou vyfotit s mládětem krokodýla, který má kolem krku provaz jako vodítko a tlamu obvázanou, aby nikomu neublížil. Mládě položí naprosto kamkoliv a klidně mu nasadí i slamáček. Pokud však vydržíte ještě k hlavnímu výběhu s krokodýly, můžete si pochovat několikaměsíční krokodýlí miminko bez zbytečného týrání provazy. Velkou atrakcí jsou však již dospělí krokodýli, jelikož za poplatek 2 CUC je můžete nakrmit. Nejedná se o házení masa přímo do tlamy, ale dostanete tyč a na ní na provazu zavěšenou rybu. Cvakání obrovských tlam i pocit neuvěřitelné síly krokodýlů je naprosto jedinečným zážitkem. Jen si dejte pozor na Kubánce, který tuto aktivitu obstarává, protože vás přibližně v půlce krmení vyděsí.

Criadero de Cocodrilos – krmení   Criadero de Cocodrilos

Po krokodýlí farmě jsme ještě vyrazili na pozorování kolibříků, které je možné v zahradě pana Bernabé Hernández Ulloa, přibližně 5 kilometrů od Playa Largo. Pan Bernabé je velice příjemný a kromě kolibříků rád ukáže i svého mazlíčka – hutia-kongu, která má moc ráda drbání. Vstupné je dobrovolné.

dům pana Bernabého – pozorování kolibříků   pozorování kolibříků

Odpoledne již patřilo pláži, která je však opravdovým zklamáním. Ač se jedná o Karibské moře, nikdo se o pláž nestará. Navíc je zde moře hodně mělké a zvlněné, takže na plavání není úplně vhodné. Na druhou stranu, pokud máte rádi kiting, podmínky jsou ideální.

i to je Kuba – sousední zahrada na Playa Larga

Naší další a nejjižnější zastávkou se stalo koloniální město Trinidad – tentokrát jsme již využili oficiální taxi colectivos a o adrenalin při jízdě rozhodně nebyla nouze.

GPS: 22°17'15.7"N 81°12'14.7"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kuba, Havana – přílet a první zkušenosti
Publikováno: 26.8.2017
Do Havany jsme cestovali s přestupem v Amsterdamu. Na přestup zde bývá více než hodina, ale chtěla bych upozornit, že cesta k terminálu 3 je opravdu dlouhá, takže se určitě nikde nezdržujte. Samotný let pak trvá 10 hodin a 15 minut, ale hodně také záleží, co si určí kubánské letiště. Takže my jsme výsledně měli přistání relativně ve stresu, protože jsme náhle museli hodně zrychlit, ale pak nás Kubánci stejně tu ušetřenou dobu nechali stát na ranveji. Ale to je již taková malá příprava k tomu, jak to na Kubě prostě běžně chodí.

Kuba, Trinidad – koloniální perla mezi kubánskými městy
Publikováno: 30.9.2017
Do koloniálního města Trinidad jsme dojeli krátce po poledni v taxi colectivos. Jízda to byla adrenalinová, protože v devítimístném americkém bouráku bez pásů jsme se s otevřenými okýnky řítili silnicí. Nevím, zda má mít člověk větší strach z toho, že nabouráme nebo že z rachotivého auta cestou něco odpadne.

Kuba, Varadero – nejkrásnější pláže a nejen to
Publikováno: 7.10.2017
Jako poslední zastávku dovolené jsme zvolili místo ideální pro odpočinek – Varadero. Město je známé především kvůli výběžku Hicacos, na kterém se nachází nádherné pláže s bělostným pískem a průzračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos i se zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a byla opravdu nepříjemná.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikováno: 2.9.2017
Naše prohlídka Havany pokračovala návštěvou parku Parque Central, odkud je ještě stále pěkný výhled na Kapitol. V parku se schází snad všichni zdejší Kubánci, aby bujaře diskutovali. Cizinci si jejich diskuzi mohou vyložit jako hádku, ale je to podobné jako na dovolené na jihu Evropy. Okolo parku stojí zaparkované nejrůzněji zbarvené americké bouráky a na projížďku jimi vás láká naprosto každý majitel. Park je místem, kde si můžete odpočinout od horkých ulic. Uprostřed parku stojí socha národního hrdiny José Mártího.

Kuba – Pinar del Río a návštěva tabákové plantáže
Publikováno: 9.9.2017
Po pobytu v Havaně jsme se již těšili na přesun směrem na západ – do města Pinar del Río. Ubytování i s několika výlety jsme měli předem domluvené v Casa Manuela, která leží v centru města a máte se tam jako v hotelu. Báječné jídlo, krásné pokoje, plno teras s posezením a neuvěřitelně milí zaměstnanci. Přes toto ubytování jsme měli zamluvený rovnou i transport z Havany a vše probíhalo naprosto bezproblémově a načas. Zároveň jsme jeli asi naším nejbezpečnějším autem za celý pobyt na Kubě.

Kuba: Viñales a návštěva Las Terrazas
Publikováno: 16.9.2017
Další den ráno jsme vyrazili do krasového údolí Viñales. Toto údolí je pojmenováno podle stejnojmenného městečka Viñales, které se v něm nachází. Od Pinar del Río je vzdáleno přibližně 29 kilometrů. V oblasti se rozkládá nízké pohoří Cordillera de Guaniguanico, které je tvořeno zalesněnými pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2017
O adventní neděli 17. 12. můžete strávit příjemné odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti. K té správné pohodě přispěje vánoční hudba v podání známých interpretů na pódiu před chrámem Nalezení sv. Kříže, výstava betlémů, dobré jídlo a pití, vánoční trhy a doprovodný kulturní program.
15.12.2017
Blíží se nám nejkrásnější rodinné svátky v roce. Také město Nitra se zahalí do vánočního pláště a nabídne jedinečnou předvánoční atmosféru plnou zpěvu a tanců.
14.12.2017
Většina lyžařských středisek v Česku plánuje den slavnostního zahájení zimní sezony na sobotu 16. prosince. Mezi areály, kde bude od rána probíhat doprovodný program, patří například Lipno nad Vltavou, Dolní Morava nebo Harrachov. Úplně první lyžovačka byla letos ale na Monínci!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 12. 2017
svátek:Albína
dnes:
sobota 16.12.
3 °C
zítra:
neděle 17.12.
3 °C