www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia

Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kyrenia

Vystupuji přímo v centru a hned zamířím na hrad, kde jsem moc zvědavá na vystavený vrak lodi. V 60. letech ho náhodou našel na dně sběrač mořských hub. Nález předal podmořským archeologům a ti celý vrak i s nákladem vylovili a vystavili. Na lodi bylo 400 amfor, zásoby obilí, vína a vlastně všeho, s čím se tehdy obchodovalo. Tato loď brázdila pobřeží celých 80 let a plula od Samosu přes Kos a Rhodos do dnešního Turecka a na Kypr.

Kyrenia 

Celý hrad mě nadchnul nejen svými mohutnými hradbami a krásnými výhledy, ale také atrakcemi, které jsem nečekala. Mají tu kostelík vbudovaný do obvodových zdí a také je tu mučírna s figurínami nešťastníků. Mezi nimi se v hladomorně ocitla za Lusignanů také milenka krále, která zde prožila celé těhotenství a porod. Uvrhla ji sem totiž jeho žárlivá manželka.

Kyrenia

Na hradě si konečně srovnávám historii. Od 11. století zde byl Isaak Comnenius, který se svými sicilskými žoldáky porazil byzantskou flotilu a ustanovil se kyperským králem. O něco později tu náhodou proplouval Richard Lví srdce na své křižácké výpravě za dobytím Jeruzaléma, kterého se zmocnili muslimové. Ten se utkal s Isaakem a porazil ho. Když vyplundroval zásoby Kypru a už tady nic nezbylo, rozhodl se darovat ostrov rodu Lusignanů – Francouzům, kteří přišli o své Jeruzalémské království. Proto bylo zvykem jmenovat kyperské krále zároveň králi jeruzalémskými. Ti zavedli feudální řád, kdy lidé nemohli vlastnit půdu a byli nevolníky šlechty. Navíc museli všichni uznat oficiální náboženství a netolerovalo se žádné jiné. Časy se ale změnily, když byl ostrov dobyt Osmany. To už lidé mohli vyznávat jakékoliv náboženství a také měli právo vlastnit půdu. Takže nadvládou Osmanů spíše získali. Během 1. světové války Osmani ztratili celý Kypr a ihned ho zabrala Anglie.

opatství Bellapaís   opatství Bellapaís

Už z hradeb obdivuji roztomilý přístav, kde kotví spousta zajímavých starobylých lodí. Je krásné se tu procházet přes padací most a po schodech dolů. Přístav je prostě okouzlující, má tvar půlměsíce a najdete tu jednu rybí restauraci vedle druhé. Potom se procházím centrem města, nakupuju suvenýry a vyrážím na prohlídku krásného opatství Bellapaís. Nachází se v romantické vesničce s úchvatnou atmosférou starých časů. Zamiloval si ji i spisovatel Lawrence Durrell a koupil si tu dům, kde napsal knihu Hořké citrony. Kousek vedle vesničky je i lovecký zámeček, který patřil herečce Sophii Loren. Připadám si trošku jako v Andalusii. Ta gotika a krása stavby je nepřekonatelná. Začínám hlavní budovou kostela – Bellapaís. A jelikož zde nosili mniši bílé kutny, tak se mu také přezdívalo bílé opatství. Kostel se dnes už k bohoslužbám nevyužívá, ale na svatby by byl jako stvořený. Takový starobylý i romantický zároveň.

opatství Bellapaís

Celé opatství má tvar písmene U a uprostřed je pěkné nádvoří s podloubími, kde se procházeli mniši a mohli rozjímat o nekonečné lásce boží… V další části je bývalá učebna opatů, kde obdivuji strašidelné postavy vytesané ve zdech – statečného reka, který zápasí proti dvěma šelmám, nebo postavy v maskách či hlavy zvířat. Docela bych se tu v noci bála. Připomíná mi to tu tajemné opatství z knihy Jméno růže. V poslední části kostela je jídelna, kde se nejdříve hodinu předčítalo mnichům z bible a poté se teprve servíroval pokrm. Dle zásady – nejen chlebem bude člověk živ, ale každým slovem, které vychází z božích úst.

Příští sobotu se spolu s námi podíváte do Famagusty.

GPS: 35°20'27.3"N 33°19'19.3"E

 

Text a foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko
Publikováno: 21.8.2013
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína
Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz
Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2018
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letos potrvá od 29. června do 7. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cena festivalu je Křišťálový glóbus.
22.6.2018
Jediný slovenský multimediální festival Fest Anča, který je zaměřený na animovaný film především pro dospělého diváka, se i letos uskuteční v lokalitě Stanice Žilina-Záriečie, a to od 28. června do 1. července.
21.6.2018
Zahájení nové turistické sezony v Kutné Hoře bude opět ve znamení velkolepé slávy. Víkendový program gotického festivalu začíná v sobotu 23. 7. dopoledne před chrámem sv. Barbory a v nedělní podvečer bude ukončen.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 6. 2018
svátek:Zdeňka
dnes:
sobota 23.6.
16 °C
zítra:
neděle 24.6.
17 °C