www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů II. – Kyrenia

Kypr: Ostrov dvou světů II. – Kyrenia

Publikováno: 22.5.2023
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Jarní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Kyrenia

Vystupuji přímo v centru a hned zamířím na hrad, kde jsem moc zvědavá na vystavený vrak lodi. V 60. letech ho náhodou našel na dně sběrač mořských hub. Nález předal podmořským archeologům a ti celý vrak i s nákladem vylovili a vystavili. Na lodi bylo 400 amfor, zásoby obilí, vína a vlastně všeho, s čím se tehdy obchodovalo. Tato loď brázdila pobřeží celých 80 let a plula od Samosu přes Kos a Rhodos do dnešního Turecka a na Kypr.

Kyrenia 

Celý hrad mě nadchnul nejen svými mohutnými hradbami a krásnými výhledy, ale také atrakcemi, které jsem nečekala. Mají tu kostelík vbudovaný do obvodových zdí a také je tu mučírna s figurínami nešťastníků. Mezi nimi se v hladomorně ocitla za Lusignanů také milenka krále, která zde prožila celé těhotenství a porod. Uvrhla ji sem totiž jeho žárlivá manželka.

Kyrenia

Na hradě si konečně srovnávám historii. Od 11. století zde byl Isaak Comnenius, který se svými sicilskými žoldáky porazil byzantskou flotilu a ustanovil se kyperským králem. O něco později tu náhodou proplouval Richard Lví srdce na své křižácké výpravě za dobytím Jeruzaléma, kterého se zmocnili muslimové. Ten se utkal s Isaakem a porazil ho. Když vyplundroval zásoby Kypru a už tady nic nezbylo, rozhodl se darovat ostrov rodu Lusignanů – Francouzům, kteří přišli o své Jeruzalémské království.

opatství Bellapaís

Proto bylo zvykem jmenovat kyperské krále zároveň králi jeruzalémskými. Ti zavedli feudální řád, kdy lidé nemohli vlastnit půdu a byli nevolníky šlechty. Navíc museli všichni uznat oficiální náboženství a netolerovalo se žádné jiné. Časy se ale změnily, když byl ostrov dobyt Osmany. To už lidé mohli vyznávat jakékoliv náboženství a také měli právo vlastnit půdu. Takže nadvládou Osmanů spíše získali. Během 1. světové války Osmani ztratili celý Kypr a ihned ho zabrala Anglie.

opatství Bellapaís

Už z hradeb obdivuji roztomilý přístav, kde kotví spousta zajímavých starobylých lodí. Je krásné se tu procházet přes padací most a po schodech dolů. Přístav je prostě okouzlující, má tvar půlměsíce a najdete tu jednu rybí restauraci vedle druhé. Potom se procházím centrem města, nakupuju suvenýry a vyrážím na prohlídku krásného opatství Bellapaís. Nachází se v romantické vesničce s úchvatnou atmosférou starých časů. Zamiloval si ji i spisovatel Lawrence Durrell a koupil si tu dům, kde napsal knihu Hořké citrony. Kousek vedle vesničky je i lovecký zámeček, který patřil herečce Sophii Loren. Připadám si trošku jako v Andalusii. Ta gotika a krása stavby je nepřekonatelná. Začínám hlavní budovou kostela – Bellapaís. A jelikož zde nosili mniši bílé kutny, tak se mu také přezdívalo bílé opatství. Kostel se dnes už k bohoslužbám nevyužívá, ale na svatby by byl jako stvořený. Takový starobylý i romantický zároveň.

opatství Bellapaís

Celé opatství má tvar písmene U a uprostřed je pěkné nádvoří s podloubími, kde se procházeli mniši a mohli rozjímat o nekonečné lásce boží… V další části je bývalá učebna opatů, kde obdivuji strašidelné postavy vytesané ve zdech – statečného reka, který zápasí proti dvěma šelmám, nebo postavy v maskách či hlavy zvířat. Docela bych se tu v noci bála. Připomíná mi to tu tajemné opatství z knihy Jméno růže. V poslední části kostela je jídelna, kde se nejdříve hodinu předčítalo mnichům z bible a poté se teprve servíroval pokrm. Dle zásady – nejen chlebem bude člověk živ, ale každým slovem, které vychází z božích úst.

 

GPS: 35°20'27.3"N 33°19'19.3"E

Text a foto: Sylvie Halouzková



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko
Publikováno: 26.6.2023
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Kypr: Ostrov dvou světů IV. – Salamína
Publikováno: 5.6.2023
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Kypr: Ostrov dvou světů III. – Famagusta
Publikováno: 29.5.2023
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů VI. – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 19.6.2023
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…

Kypr: Ostrov dvou světů V. – poloostrov Karpaz
Publikováno: 12.6.2023
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů I. – Nikósie
Publikováno: 15.5.2023
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr, Ayia Napa – vychycené letoviště
Publikováno: 3.7.2023
Naše cestování po Kypru zakončíme návštěvou oblíbeného turistického letoviště v regionu Famagusta, které v překladu nese název svaté zalesněné údolí - Ayia Napa. Situované je na jihovýchodním pobřeží ostrova v oblasti Kokkinochoria.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.


Souvisejicí fotogalerie

Cyprus, Ayia Napa – největší turistické letoviště
Navštivte spolu s námi největší turistické letoviště na Kypru, nabízející více než tři desítky pl...

Kypr: od dávnověku po současnost
Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a je rozdělen na tureckou a řeckou část tz...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X