www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů III. – Famagusta

Kypr: Ostrov dvou světů III. – Famagusta

Publikováno: 29.5.2023
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Jarní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Když vjíždím do moderní části Famagusty, míjím kruhový objezd s mešitou, které postavili příliš vysoké minarety, což by se architektovi M. Sinanovi vůbec nelíbilo. Podle něj by neměly být minarety vyšší než třetina stavby. Ale mně se docela líbí. A teď už jsou vidět obrovské hradby starého města. Ty jsou v obklopení vodního příkopu, který určitě pomohl odolávat celých 10 měsíců Osmanům, kteří na město vypálili 100 000 dělových koulí. Bylo tu 360 kostelů, které pak zůstaly bez střech a poničené, ale přesto je město opravdu nádherné.

Famagusta

Ve středověku a zároveň ve svém největším rozkvětu bylo půvabnější než mnohá evropská města. Zářilo zde více zlata a diamantů než na evropských královských dvorech. Město bohatlo díky svému přístavu, kde byla také zóna volného obchodu. Všechny prestižní evropské firmy zde měly své zastoupení. Říká se, že tu také byly ty nejkrásnější kurtizány. A v době lusignanských králů se zde usadilo mnoho Benátčanů a Janovanů. Jednou se mezi sebou krvavě pohádali o výsadu, kdo povede z pravé strany uzdu koně, na kterém seděl panovník. To mělo totiž symbolický význam a odhalilo, kdo má hlavní postavení v tomto okázalém městě. Tak se strhla řež na život a na smrt a mnoho lidí zemřelo.

mešita Laly Mustafy paši

Uprostřed města je vidět krásný kostel sv. Mikuláše, který byl přeměněn na mešitu Laly Mustafy paši. Ten totiž nakonec město dobyl. Průčelí mi připomíná katedrálu v Remeši ve Francii. Je tu také koruna jeruzalémských králů jako v Nikósii u mešity Selimiye. Minaret postavený vedle mi vůbec nekazí dojem. Dokonce mi to připomíná kombinaci architektury v Andalusii.

mešita Laly Mustafy paši

Tam to měli zase naopak – z mešit a arabských paláců dělali kostely a křesťanské paláce. Vcházím dovnitř a líbí se mi jednoduchý interiér, kde vyniká celá stavba. Zase zde Osmané nenechali žádné sochy ani výzdobu, tak se tady člověk může opravdu ponořit do skromného rozjímání.

mešita Laly Mustafy paši mešita Laly Mustafy paši

Při procházce městem navštívím mnoho poničených kostelů, ale také vězení básníka Kemala, kterého sultán potrestal za psaní veršů mířících na jeho osobu. Procházím kolem Benátského paláce se třemi oblouky a mezi nimi jsou sloupy z historické Salamíny. Vedle je pak kostel templářů. Těm totiž věnoval Richard Lví srdce Kypr nejdříve, ale jelikož obyvatele dřeli z kůže a velmi je utlačovali, tak si to lidé nenechali líbit a templáře vyhnali. A pak teprve Richard věnoval ostrov Lusignanům, kteří byli vyhnáni z Jeruzaléma.

Benátský palác

Jedna bašta hradeb je nazvaná Mořská brána, protože tudy vcházeli všichni, co připluli do města po moři. Je u ní mohutný lev sv. Marka, o kterém koluje pověst, že jednou za čas oživne a otevře tlamu. Ten, kdo bez zaváhání do ní strčí ruku, vytáhne obrovský poklad. Stačí být „jen“ ve správný čas na správném místě…

Famagusta

Už mě čeká jen Othellova věž, podle které se inspiroval Shakespeare se svým Othellem. Tady se benátský mouřenín zamiloval do krásné Desdemony. Tu rodina kvůli němu zapudila a ona zde žila s ním. On byl ale neskutečně žárlivý a jednoho dne ubohou Desdemonu zabil. Je zde i malý dvůr a vidím, jak tlusté ty hradby byly. Na jejich stavbě se prý podílel i geniální Leonardo da Vinci, který Kypr navštívil. Na nádvoří je bývalé divadlo a v konírně s křížovou klenbou je vystavené dělo i dělová koule. Zkouším ji zvednout, má aspoň 30 kg. Tak si představím 100 000 takových koulí, co byly vystřeleny na město…

 

GPS: 35°07'40.1"N 33°56'10.3"E

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: A.Savin



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko
Publikováno: 26.6.2023
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Kypr: Ostrov dvou světů IV. – Salamína
Publikováno: 5.6.2023
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Kypr: Ostrov dvou světů VI. – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 19.6.2023
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…

Kypr: Ostrov dvou světů V. – poloostrov Karpaz
Publikováno: 12.6.2023
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů II. – Kyrenia
Publikováno: 22.5.2023
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů I. – Nikósie
Publikováno: 15.5.2023
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr, Ayia Napa – vychycené letoviště
Publikováno: 3.7.2023
Naše cestování po Kypru zakončíme návštěvou oblíbeného turistického letoviště v regionu Famagusta, které v překladu nese název svaté zalesněné údolí - Ayia Napa. Situované je na jihovýchodním pobřeží ostrova v oblasti Kokkinochoria.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.


Souvisejicí fotogalerie

Cyprus, Ayia Napa – největší turistické letoviště
Navštivte spolu s námi největší turistické letoviště na Kypru, nabízející více než tři desítky pl...

Kypr: od dávnověku po současnost
Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a je rozdělen na tureckou a řeckou část tz...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X