www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína

Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Je zde krásně vidět systém vyhřívání. Sloupky z cihel jsou pod celou podlahou. Mezi sloupy proudila horká voda a vzduch, což mramor krásně zahřívalo. Na zdech jsou díry od železných háků, na které se věšely mramorové pláty. Na Kypru bylo totiž vždy málo mramoru, a tak používali pískovec a mramorem ho jen obkládali.

Salamína

Na dalších mozaikách si můžete prohlédnout Dia v přestrojení za labuť nebo matku Diových dětí Létó s dcerou Artemis a synem Apollem. Dále už mířím kolem akvaduktu k amfiteátru pro 15 000 diváků. Bohužel z něj zbyla už jen půlka. Hned vedle něj pak najdeme hipodrom. Když bylo uznáno křesťanství jako oficiální náboženství, nebylo dovoleno dále pořádat gladiátorské zápasy. Bylo ale potřeba lid nějak zabavit, a tak panovník vymyslel závody koňských spřežení v hipodromu.

amfiteátr

Salamína – fresky   Salamína

Salamína bývala hlavním městem Kypru, tehdy se však město jmenovalo Constantia a mělo velmi rušný přístav. Z Kypru se na lodích rozvážela měď, sůl a cedrové dřevo. Město mělo dobré opevnění, bohatlo a razili si zde i vlastní mince. Ale za řecko-perských válek padli do rukou Peršanů a museli pro ně stavět lodě z cedrového dřeva. Z návštěvy Salamíny jsem naprosto nadšená. A to tu není ještě odkryta ani desetina starobylého města.

Salamína   Salamína

Dále pokračuji na prohlídku kostela sv. Barnabáše. Je velmi pěkný a dnes je z něj Muzeum ikon. Je jich tu obrovské množství pohromadě, některé z nich poznávám i bez popisků. Na nádvoří byly cely mnichů. Dnes je v nich Archeologické muzeum. Prohlížím si tu keramické nádoby, zrcadlo z leštěné mědi, sklo z Egypta a hračky pro děti. Za parkovištěm před kostelem je malá kaplička, kde se dá jít po schodech dolů. Tam bylo nalezeno tělo Barnabáše s evangeliem Matouše. Celý ten výjev je namalován jako freska v kostele u vchodu. Nejdříve je zobrazen místní biskup, který měl vidění o hrobu sv. Barnabáše. Když biskup hrob objevil, zajel do Konstantinopole navštívit byzantského císaře Zenona a daroval mu nalezené evangelium. Tato freska mi připomíná ty v kostelech v Kappadokii v Turecku.

kostel sv. Barnabáše   kostel sv. Barnabáše

U parkoviště si pak můžete koupit oříšky, sušené plody a také kyperskou specialitu – ořechy, které trhají zelené a vaří se ve sladké vodě (taková místní baklava). Jako suvenýr tu prodávají místní alkohol Zivania v krásné sklenici.

Příští sobotu si můžete přečíst o návštěvě poloostrova Karpaz.

GPS: 35°11'06.5"N 33°54'05.1"E

 

Text a foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia
Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz
Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.4.2018
Zahájení v pořadí již sedmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 25. do neděle 29. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva.
20.4.2018
Největší cestovatelský portál na světě opět sestavil žebříčky těch nejoblíbenějších destinací na světě.
19.4.2018
Historický festival v Libušíně u Kladna má už svoji tradici. Letošní 27. ročník přinese setkání dvou tisícovek šermířů do údolí pod bývalé hradiště kněžny Libuše. Rytířské turnaje, doprovodný program a zatím největší středověká bitva v ČR se koná v sobotu 21. dubna od 12 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KAMBODŽA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 21. 4. 2018
svátek:Alexandra
dnes:
sobota 21.4.
25 °C
zítra:
neděle 22.4.
24 °C