www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína

Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Je zde krásně vidět systém vyhřívání. Sloupky z cihel jsou pod celou podlahou. Mezi sloupy proudila horká voda a vzduch, což mramor krásně zahřívalo. Na zdech jsou díry od železných háků, na které se věšely mramorové pláty. Na Kypru bylo totiž vždy málo mramoru, a tak používali pískovec a mramorem ho jen obkládali.

Salamína

Na dalších mozaikách si můžete prohlédnout Dia v přestrojení za labuť nebo matku Diových dětí Létó s dcerou Artemis a synem Apollem. Dále už mířím kolem akvaduktu k amfiteátru pro 15 000 diváků. Bohužel z něj zbyla už jen půlka. Hned vedle něj pak najdeme hipodrom. Když bylo uznáno křesťanství jako oficiální náboženství, nebylo dovoleno dále pořádat gladiátorské zápasy. Bylo ale potřeba lid nějak zabavit, a tak panovník vymyslel závody koňských spřežení v hipodromu.

amfiteátr

Salamína – fresky   Salamína

Salamína bývala hlavním městem Kypru, tehdy se však město jmenovalo Constantia a mělo velmi rušný přístav. Z Kypru se na lodích rozvážela měď, sůl a cedrové dřevo. Město mělo dobré opevnění, bohatlo a razili si zde i vlastní mince. Ale za řecko-perských válek padli do rukou Peršanů a museli pro ně stavět lodě z cedrového dřeva. Z návštěvy Salamíny jsem naprosto nadšená. A to tu není ještě odkryta ani desetina starobylého města.

Salamína   Salamína

Dále pokračuji na prohlídku kostela sv. Barnabáše. Je velmi pěkný a dnes je z něj Muzeum ikon. Je jich tu obrovské množství pohromadě, některé z nich poznávám i bez popisků. Na nádvoří byly cely mnichů. Dnes je v nich Archeologické muzeum. Prohlížím si tu keramické nádoby, zrcadlo z leštěné mědi, sklo z Egypta a hračky pro děti. Za parkovištěm před kostelem je malá kaplička, kde se dá jít po schodech dolů. Tam bylo nalezeno tělo Barnabáše s evangeliem Matouše. Celý ten výjev je namalován jako freska v kostele u vchodu. Nejdříve je zobrazen místní biskup, který měl vidění o hrobu sv. Barnabáše. Když biskup hrob objevil, zajel do Konstantinopole navštívit byzantského císaře Zenona a daroval mu nalezené evangelium. Tato freska mi připomíná ty v kostelech v Kappadokii v Turecku.

kostel sv. Barnabáše   kostel sv. Barnabáše

U parkoviště si pak můžete koupit oříšky, sušené plody a také kyperskou specialitu – ořechy, které trhají zelené a vaří se ve sladké vodě (taková místní baklava). Jako suvenýr tu prodávají místní alkohol Zivania v krásné sklenici.

Příští sobotu si můžete přečíst o návštěvě poloostrova Karpaz.

GPS: 35°11'06.5"N 33°54'05.1"E

 

Text a foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia
Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz
Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2018
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letos potrvá od 29. června do 7. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cena festivalu je Křišťálový glóbus.
22.6.2018
Jediný slovenský multimediální festival Fest Anča, který je zaměřený na animovaný film především pro dospělého diváka, se i letos uskuteční v lokalitě Stanice Žilina-Záriečie, a to od 28. června do 1. července.
21.6.2018
Zahájení nové turistické sezony v Kutné Hoře bude opět ve znamení velkolepé slávy. Víkendový program gotického festivalu začíná v sobotu 23. 7. dopoledne před chrámem sv. Barbory a v nedělní podvečer bude ukončen.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 6. 2018
svátek:Zdeňka
dnes:
sobota 23.6.
16 °C
zítra:
neděle 24.6.
17 °C