www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína

Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Je zde krásně vidět systém vyhřívání. Sloupky z cihel jsou pod celou podlahou. Mezi sloupy proudila horká voda a vzduch, což mramor krásně zahřívalo. Na zdech jsou díry od železných háků, na které se věšely mramorové pláty. Na Kypru bylo totiž vždy málo mramoru, a tak používali pískovec a mramorem ho jen obkládali.

Salamína

Na dalších mozaikách si můžete prohlédnout Dia v přestrojení za labuť nebo matku Diových dětí Létó s dcerou Artemis a synem Apollem. Dále už mířím kolem akvaduktu k amfiteátru pro 15 000 diváků. Bohužel z něj zbyla už jen půlka. Hned vedle něj pak najdeme hipodrom. Když bylo uznáno křesťanství jako oficiální náboženství, nebylo dovoleno dále pořádat gladiátorské zápasy. Bylo ale potřeba lid nějak zabavit, a tak panovník vymyslel závody koňských spřežení v hipodromu.

amfiteátr

Salamína – fresky   Salamína

Salamína bývala hlavním městem Kypru, tehdy se však město jmenovalo Constantia a mělo velmi rušný přístav. Z Kypru se na lodích rozvážela měď, sůl a cedrové dřevo. Město mělo dobré opevnění, bohatlo a razili si zde i vlastní mince. Ale za řecko-perských válek padli do rukou Peršanů a museli pro ně stavět lodě z cedrového dřeva. Z návštěvy Salamíny jsem naprosto nadšená. A to tu není ještě odkryta ani desetina starobylého města.

Salamína   Salamína

Dále pokračuji na prohlídku kostela sv. Barnabáše. Je velmi pěkný a dnes je z něj Muzeum ikon. Je jich tu obrovské množství pohromadě, některé z nich poznávám i bez popisků. Na nádvoří byly cely mnichů. Dnes je v nich Archeologické muzeum. Prohlížím si tu keramické nádoby, zrcadlo z leštěné mědi, sklo z Egypta a hračky pro děti. Za parkovištěm před kostelem je malá kaplička, kde se dá jít po schodech dolů. Tam bylo nalezeno tělo Barnabáše s evangeliem Matouše. Celý ten výjev je namalován jako freska v kostele u vchodu. Nejdříve je zobrazen místní biskup, který měl vidění o hrobu sv. Barnabáše. Když biskup hrob objevil, zajel do Konstantinopole navštívit byzantského císaře Zenona a daroval mu nalezené evangelium. Tato freska mi připomíná ty v kostelech v Kappadokii v Turecku.

kostel sv. Barnabáše   kostel sv. Barnabáše

U parkoviště si pak můžete koupit oříšky, sušené plody a také kyperskou specialitu – ořechy, které trhají zelené a vaří se ve sladké vodě (taková místní baklava). Jako suvenýr tu prodávají místní alkohol Zivania v krásné sklenici.

Příští sobotu si můžete přečíst o návštěvě poloostrova Karpaz.

GPS: 35°11'06.5"N 33°54'05.1"E

 

Text a foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia
Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz
Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2017
Opět je tu kouzelný čas klidu a míru, čas jako stvořený na příjemná rodinná a přátelská setkání. Město Košice si i letos připravilo Košické pohádkové Vánoce, které nabídnou hudební překvapení, krásnou výzdobu a skvělé pochoutky.
12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 13. 12. 2017
svátek:Lucie
dnes:
středa 13.12.
4 °C
zítra:
čtvrtek 14.12.
7 °C