www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz

Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Vjíždím do vesničky Dipkarpaz, kde vedle sebe stojí kostel a mešita, turecká čajovna a řecký kafenion, turecká škola a řecká škola. Lidé tu pospolu žijí bez problémů. Možná je to tím, že o kus dál je vyhlášené poutní místo sv. Ondřeje, který léčil oční neduhy. A sem podnikají pouť Řekové i Turci. Biskup kostela přijíždí do vesničky Dipkarpaz sloužit při příležitosti svateb a křtin. Přestože je Karpaz vyhlášeným národním parkem a je zakázáno zde stavět domy nebo hotely, mohou se zde lidé věnovat zemědělství. Navíc je tu úplně rudá úrodná půda. Všude tu jsou olivovníky, svatojánské chleby a uvidíte tu doslova koberce květin. Ale orchideje jsem ještě nenašla.

Dipkarpaz

Zastavím se na panoramatické vyhlídce nad „zlatou pláží“. A přes bránu a velkou ohradu mířím k zázračné vodě pramene sv. Ondřeje. Zajdu do kostelíka s nádhernými freskami. Na nádvoří stojí houf oslíků, kterým jsem koupila mrkev. A teď už následuje ta nádherná, dlouhá a hlavně prázdná „zlatá pláž“, ze které v dálce vidím hejno delfínů.

Karpaz

Vracím se do Famagusty a pak se hned chystám přes hranice na jih Kypru – do bývalého hlavního města Pafos. Město mělo mohutné hradby a lidé zde byli velmi bohatí. Proto zde v domech najdeme přes 100 nádherných mozaik, na které se moc těším. Ale cesta vede nejdříve přes Larnaku. Tady je taky mezinárodní letiště, které Řekové vystavěli za 7 měsíců poté, co Turci zabrali severní Kypr a s ním i tehdejší mezinárodní letiště Ercan.

Karpaz   Karpaz

Cestou je v dálce vidět pohoří sopečného původu Troodos s nejvyšší horou Olympos (1957 m n. m.). Z pohoří Trodos lidé získávali měď a také cedrové stromy na výrobu lodí.

Dále jedu kolem vesničky Lefkara, známé výrobou krajek, ale také zde vyráběli mramorové desky na stoly. A věřte nebo ne, když se tu stavil Leonardo da Vinci, prý jednu desku koupil. Na jeho známém obraze Poslední večeře sedí Ježíš s apoštoly právě u stolu s touto deskou.

A teď míjím dvě místa, kde se našlo osídlení již z doby kamenné. Lidé tu bydleli v kulatých domcích z kamene a mrtvé pohřbívali do země uprostřed svých obydlí. Na hruď jim dali velký kámen, aby i v noci hezky zůstali v hrobě a nechodili je strašit.

Limassol

A teď už vidím velké město Limassol, což znamená mezi dvěma. Nacházelo se totiž mezi královstvím Kurion a Amasos. Je tu velký přístav a kousek za městem slané jezero. Na podzim tu bývá festival vína, protože 14 vesnic z okolí vyrábí slavné kyperské víno, v únoru bývá karneval a v květnu zase festival květin.

Příští sobotu už dorazíme do cíle – města Pafos.

GPS:35°30'08.5"N 34°14'54.5"E

 

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Plamen Matanski, FlikrDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia
Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína
Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C