www.infoglobe.cz » Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I

Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Zimní dovolená byla již za námi a ta letní daleko před námi. Náhodou jsme si všimli akční nabídky do Paphosu, města na jihozápadním pobřeží ostrova, a tak jsme ani chvíli neváhali.

v Paphosu je příjemné počasí 8 měsíců v roce

Paphos je přístavní městečko, které je velmi významné z hlediska řecké mytologie. Svého času byl dokonce hlavním městem celého ostrova. Nachází se zde mnoho archeologických nalezišť, katakomb a pevností. Můžete také navštívit několik muzeí, ve kterých se více přiblížíte minulosti. Díky těmto historickým pokladům je Paphos na seznamu UNESCO.

hrad Paphos

Mezinárodní letiště se nachází jen pár km od centra, takže je turistům dobře dostupný. Patří mezi nejnavštěvovanější a nejhezčí letoviska na Kypru, protože může nabídnout jak historii, tak skalnatá pobřeží, malebná zákoutí písčitých pláží, plantáže s ovocem a tradiční kulturu ve vesnicích.

ulice Paphosu

Díky mírnému subtropickému klimatu je ve městě velmi příjemně po většinu měsíců v roce. Největším lákadlem jsou ale samozřejmě pláže, kde je koupání příjemné až v letních měsících. Samo město nabízí návštěvníkům pláž Pachyammos, kde se mohou koupat i lidé se sníženou pohyblivostí. Nejhezčí písčitou pláží v okolí města je asi Korálová zátoka, kde najdete i luxusní hotely a restaurace. Další hojně navštěvovanou pláží je Yeroskipou, která je vhodná především pro rodiny s dětmi, protože vstup do moře je pozvolný.

pobřeží lemují skalnaté věže   příroda v okolí města

Pokud se do Paphosu vydáte, určitě byste neměli minout pláž, která skrývá legendu bohyně krásy – Petra tou Romiou, dále Královské hrobky, ruiny Afroditina chrámu a archeologická naleziště s mozaikami, které jsou jedny z nejhezčích na světě. To vše se nachází v jedné oblasti.

pláž Petra tou Romiou   pláž Petra tou Romiou

Pláž Petra tou Romiou je překrásné místo. Není divu, že je součástí legendy o bohyni krásy, lásky a plodnosti Afroditě. Legenda praví, že na této pláži s oblázky se Afrodita zrodila z mořské pěny. Je to krásné místo, kde se dá dlouho rozjímat, relaxovat a nasávat jedinečnou atmosféru.

Po dalších kyperských památkách se s námi můžete vydat už příští neděli.

GPS: (Petra tou Romiou) 34°39'51.5"N 32°37'38.7"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko
Publikováno: 21.8.2013
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia
Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína
Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz
Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…


Souvisejicí fotogalerie

Kypr: turistické letovisko Protaras
Městečko Protaras, vzdálené asi 45 kilometrů od mezinárodního letiště v Larnace, bylo kdysi malou...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejkrásnější místa

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci ve Wellness relax areálu Hnačov
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Roadster Black Night v hodnotě 7 890 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2017
Klub slovenských turistů Liptova, město Vysoké Tatry, město Liptovský Mikuláš, Matice slovenská a obec Pribylina organizují Národní výstup na Kriváň 2017, který se uskuteční 19. srpna.
23.7.2017
Desetitisíce návštěvníků se i letos mohou těšit na Mezinárodní letecké dny SIAF 2017, které se uskuteční 26. a 27. srpna na letecké základně Sliač.
22.7.2017
O tom, že baroko neznamená jen hudbu, tanec a veselou zábavu, se přesvědčíte na duchovně-kulturním festivalu v Litomyšli.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BOLÍVIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 7. 2017
svátek:Kristýna
dnes:
pondělí 24.7.
20 °C
zítra:
úterý 25.7.
22 °C