www.infoglobe.cz » Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II

Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Dalším lákadlem pro turisty jsou Královské hrobky, které se nacházejí severozápadně od Paphosu. Dostaly svůj název pouze podle své jedinečnosti a krásy, žádní králové zde pohřbeni nebyli. Hrobky jsou zdobeny barevnými freskami a dórskými sloupy. Jsou z helénského období a nabízejí pozůstatky po krásných podzemních prostorech. Některé jsou prosté, jiné se pyšní mohutným sloupořadím.

podzemní místnosti Královských hrobek   podzemní místnosti Královských hrobek

Pokud se po pobřeží dáte na druhou stranu, tedy jihovýchodně, potkáte ruiny chrámu zasvěceného Afroditě. Údajně byl postaven mnoho let před naším letopočtem, proto není divu, že z něj zbyly hlavně základy.

Kypr nabízí mnoho historických památek   historická místa jsou i příjemným místem k odpočinku

Mezi další chloubu města patří velmi významné antické mozaiky, které většinou zobrazují řeckou mytologii. Nacházejí se v různých zrekonstruovaných domech pojmenovaných podle motivů na mozaikách. Největší z nich je dům Dionýsa, boha vína. Podlahové mozaiky se rozkládají na obrovské ploše a jsou neuvěřitelně zachovalé i přes to, že byly objeveny až roku 1962 při stavebních pracích.

podlahové mozaiky

Pokud jste už zhlédli všechno, co jste chtěli, můžete vyrazit například někam do přírody. V okolí Paphosu se nacházejí nejrůznější plantáže. My jsme si udělali procházku skrz ně a stálo to za to. Potkali jsme mnoho hodných farmářů, kteří nám na potkání věnovali na ochutnání jejich úrodu – papriky, pomela, mandarinky a pomeranče. Musím přiznat, že lepší pomeranče jsem ještě nejedla.

na jaře je Kypr stále ještě zelený   veselý pracovník na plantáži

Největším kyperským pohořím je Troodos, který se rozprostírá v centrální části ostrova. Nejvyšším bodem je hora Olympos, která nabízí pohled na severní i jižní část ostrova z výšky 1 952 m n. m. Těsně pod vrcholem se nachází jeden z velmi mála kempů, které na Kypru najdete. V letních měsících je ostrov velmi vyprahlý, ale zde se můžete procházet po stezkách podél potoků. Společnost vám budou dělat i byzantské kláštery, které jsou rozesety po pohoří. V zimě se na tomto pohoří dokonce i lyžuje.

plantáž paprik s pohledem na pohoří Troodos

Pokud si chcete udělat pouze jednodenní výlet, můžete nasednout na místní hromadnou dopravu a jet se podívat na západní cíp ostrova do národního parku Akamas Peninsula. Akamas je místem krásné přírody, která zahrnuje rozmanité rostliny, pobřeží, kopce a působivé pláže. Je ideálním místem na cyklistiku. Pokud nemáte čas podívat se až do samotného cípu ostrova, můžete zajít do Afroditiných lázní na východním okraji národního parku nebo pouze relaxovat na táhlé pláži pod vesnicí Poli Crysochous (cca 40 km od Paphosu). Dokonce i v jarních měsících je zde otevřený kiosek.

idylická pláž pod vesnicí Poli Crysochous

Dovolenou na Kypru vám můžeme jen doporučit – ať na jaře, nebo v létě. 

GPS: (hora Olympos) 34°56'10.9"N 32°51'50.8"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko
Publikováno: 21.8.2013
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia
Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína
Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz
Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor
Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…


Souvisejicí fotogalerie

Kypr: turistické letovisko Protaras
Městečko Protaras, vzdálené asi 45 kilometrů od mezinárodního letiště v Larnace, bylo kdysi malou...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.6.2018
Jediný slovenský multimediální festival Fest Anča, který je zaměřený na animovaný film především pro dospělého diváka, se i letos uskuteční v lokalitě Stanice Žilina-Záriečie, a to od 28. června do 1. července.
21.6.2018
Zahájení nové turistické sezony v Kutné Hoře bude opět ve znamení velkolepé slávy. Víkendový program gotického festivalu začíná v sobotu 23. 7. dopoledne před chrámem sv. Barbory a v nedělní podvečer bude ukončen.
20.6.2018
Bardějov a jeho okolí se stává atraktivní lokalitou pro cyklisty. K dosud vybudovaným cyklotrasám přibyly další kilometry. Nová cyklostezka vede od Mokrolužského mostu v Bardějově až k odbočce na Mnichovský potok, kde se napojuje na obnovenou lesní cestu s asfaltovým povrchem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 6. 2018
svátek:Pavla
dnes:
pátek 22.6.
15 °C
zítra:
sobota 23.6.
16 °C