www.infoglobe.cz » Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj I.

Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj I.

Publikováno: 14.7.2010
Lichtenštejnsko je jedním z evropských ministátů, který láká nejen turisty, ale i firmy díky svým výhodným podmínkám pro podnikatele. V našem novém seriálu se o zemi dozvíte více.

LichtenštejnskoLichtenštejnské knížectví je stát střední Evropy o rozloze 160 km², leží mezi Rakouskem a Švýcarskem.

Hlavním městem je Vaduz. Knížectví obývá 34 761 lidí (2009). Hustota obyvatelstva dosahuje 201 osob/km². Nejvyšším bodem je hora Grauspitz (2599 m n. m.). Úředním jazykem tohoto mini státu je němčina. Nejrozšířenějším náboženstvím je katolicismus. Administrativně-správní členění dělí knížectví na 2 země a 11 obcí. Měnová jednotka: švýcarský frank. Národní svátek: Narození knížete – 14. února (1945).

 

LichtenštejnskoPříroda

Lichtenštejnsko je horský stát. Hory, které zaujímají tři čtvrtiny území státu, jsou výběžky pohoří Rätikon, které geologicky patří pod Alpy. Jsou složené z dolomitů, vápenců, slínů a jsou hodně členité. Hlavní hřeben pohoří je dlouhý 40 km a prakticky kopíruje státní hranici Rakouska a Švýcarska. Na hranici se Švýcarskem se nachází nejvyšší bod země, hora Grauspitz (2599 m n. m.) a také hora Mount Falknis (2560 m n. m.). Na hranici s Rakouskem jsou vrcholy Naafkopf  (2571 m n. m.), Augsternberg (2359 m n. m.), Ochsenkopf  (2286 m n. m.), Galinakopf (2198 m n. m.), Garsellikopf (2105 m n. m.), Drei Schwestern  (2052 m n. m.). Východní hřebeny, které jsou nižší, se na severu střídají s pahorkovitými předhořími. Lichtenštejnsko

Skoro čtvrtinu území státu tvoří údolí Horního Rýna, jenž vytváří západní hranici se Švýcarskem. Šířka jeho toku v Lichtenštejnsku je kolem 50 m. Koryto Rýnu je plněno vodou z ledovců (zvýšení vodního stavu v červnu a červenci) a voda v něm  teče poměrně rychle. Na některých místech je řečiště ohrazeno hrázemi pro ochranu údolí před povodněmi, podél velké části řečiště vede odvodňovací kanál.

Podnebí v údolí Rýna je mírné, protože je ze všech stran před Lichtenštejnskostudenými větry chráněné horami. Průměrná roční teplota je 9,5 °С, průměrná teplota v lednu činí 0 °С, v červnu 18 °С. Ve výjimečných případech v zimě teplota klesne na –20 °С a v letě vystoupá až na 30 °С. Podnebí v horách je drsnější. Průměrná teplota v lednu tam je –6 až –10 °С, v červnu  pak 12–14° С. V zimě je v horách dlouho sníh.

Kdysi bažinaté údolí Rýna je v současné době téměř celé vysušené a využívá se jako zemědělská plocha až téměř do 800 m n. m. Od 800 do 1800 m n. m. jsou lesy. Dolní pásmo je porostlé listnatými lesy z dubu, buku, javoru, lípy, jasanu, jilmu, v horním pásmu rostou jehličnaté lesy, hlavně smrky. Lesní pásmoLichtenštejnsko střídají malebné alpské louky.

Ještě nedávno bylo v horských lesích Lichtenštejnska hodně vzácných průmyslových živočichů, které ve velké míře v povalečném období vyhubili myslivci. V současné době se v horách vyskytují kamzíci, srny, lesní jeleni, kozy, mývali, v rovinách jsou zajíci, lišky, u vodojemů zase vydry.  Ptactvo zastupují jeřábci, koroptve, křepelky, jeřábi, sluky, volavky, sojky, orli a jiní. Ve vodojemech se chovají například pstruzi, lipani a kapři.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: samous, Liechtenstein Touris…, javier herranz, javier herranz, ronan robert.Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Lichtenštejnsko, Vaduz – hlavní město knížectví
Publikováno: 17.10.2018
Tentokrát navštívíme malou evropskou zemi, jejíž bezprostředními sousedy jsou Rakousko a Švýcarsko. Pokud si myslíte, že se jedná o Lichtenštejnsko, domníváte se správně. Toto knížectví se rozprostírá v Rýnském údolí, v obklopení majestátních Alp.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 5. 2019
svátek:Viola