www.infoglobe.cz » Malajsie, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves

Malajsie, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves

Publikováno: 3.3.2018
Nejpozoruhodnějším znakem chrámu Sri Maha Mariamman je struktura podobná tvaru lidského těla s hlavou směrem na západ a nohama směřujícíma na východ. Nohy symbolizuje věž vysoká 75 metrů, je ozdobená 228 hinduistickými bůžky, jejichž design je ve stylu jižní Indie.

Sri Maha Mariamman – svatyně chrámu   Sri Maha Mariamman

Hlavní náčelník (Sri Maha Mariamman) je instalován ve vnitřní části, u jediného vchodu směrem na východ. Hlavní modlitební hala chrámu je vyzdobena nástěnnými malbami aThaipusam – hinduistický festival očištění. Oslavy zahrnují oběti různého stupně, např. doprava nádob s mlékem či propichování různých částí těla. freskami a také tu najdeme tři svatyně, to celé je zastřešeno ornamentální zdobenou kopulí. Kromě toho se zde nachází čtyři menší svatyně věnované lordu Ganeshovi a jeho bratrovi, lordu Murugovi. Můžete zde vidět i obrovský vozík, který je důležitou dominantou na hinduistickém festivalu Thaipusam (festival očištění). Pokud navštívíte chrám v rámci tohoto festivalu, můžete vozík vidět, když veze sochy lorda Murugy a jeho manželky (Valli a Teivayanni) až do jeskyně Batu. Pokud vás láká hinduistická kultura, je Thaipusam nejlepší způsob, jak ji pochopit.

Chrám je otevřen denně od 6.00 do 20.30. Při zvláštních festivalech se otevírací doba může lišit. Vstup do chrámu je zdarma. Drobný poplatek je však účtován za uložení obuvi na bezpečném místě, protože není povoleno vstoupit do chrámu v botách.

Batu Caves

Kopce s mnoha vápencovými jeskyněmi patří k dalším místům, která si musíte v rámci návštěvy Kuala Lumpuru prohlédnout. Cesta z centra města trvá taxíkem přibližně 30 minut, ve špičce až hodinu. Na návštěvu jeskyně Batu Caves, nejnavštěvovanější kualalumpurské turistické atrakce, se vyplatí si přivstat, abyste tam byli mezi prvními a vyhnuli se tak příchozím davům. Vstupné se do této jeskyně neplatí. Před vchodem nelze nevidět obří sochu Batu Caves. Tato gigantická socha hinduistického boha Murugana (bůh války), známá ze všech turistických průvodců, je ve skutečnosti ještě větší, než si vůbec dovedete představit. Měří necelých 43 metrů a prý ji stavěli 3 roky. Je to nejvyšší socha hinduistického boha v Malajsii a druhá nejvyšší socha hinduistického boha na světě. Je vyrobena z 1 550 kubických metrů betonu, 250 tun ocelových tyčí a na její nabarvení bylo spotřebováno 300 litrů zlaté barvy.

Batu Caves   Batu Caves

Po zdolání schodů se před vámi otevře tajemná vápencová jeskyně, ve které na hlavy návštěvníků stékají kapky vody. Pokud budete mít štěstí, budete svědkem hinduistických modliteb. I uvnitř jeskyně se nevyhnete schodům, po kterých se pokračuje do další části. Únavné zdolávání schodů vám zpestří opičáci, kteří se neštítí loudit na turistech něco dobrého. Pokud chcete, můžete navštívit některou ze sousedních jeskyní. Přímo vedle jeskyně Batu je jedna hezky nasvícená barevnými světýlky a po celou dobu vás doprovází příběh Rámy. Pro dobrodruhy a milovníky hadů, pavouků a další havěti doporučujeme zavítat do jeskyně Dark Cave. Do jeskyní se neplatí žádné vstupné a rádi vás uvítají každý den od 6.00 do 21.00 h.

další jeskyně hned vedle Batu Caves

další jeskyně hned vedle Batu Caves   park vedle jeskyně

O dalších výletech v Kuala Lumpuru si můžete přečíst už další sobotu.

GPS: (Batu Caves) 3°14'14.2"N 101°41'01.2"E

 

Text: Monika Fuchsová

Foto: Monika Fuchsová, Wikimedia Commons: RanveigDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malajsie, Kuala Lumpur – Chinatown a GuanDi Temple
Publikováno: 24.2.2018
Určitě se během pobytu v Kuala Lumpuru vydejte do čínského města v okolí Petaling Street (stanici Pasar Seni na LRT). Je to červenými lampiony lemovaná ulice, kde téměř polovinu obyvatel tvoří Číňané.

Malajsie, Kuala Lumpur – Malá Indie a planetárium
Publikováno: 10.3.2018
Brickfields je oficiální Malá Indie a bývala obyčejnou obytnou čtvrtí nedaleko Kuala Lumpuru, nedávno však byla přeměněna na široký bulvár s indickými obchody a restauracemi provozovanými indickou komunitou.

Malajsie, Kuala Lumpur – národní mešita Malajsie a Bird Park
Publikováno: 17.3.2018
Národní mešita Malajsie se nachází diagonálně naproti nádraží. Má velkou kapacitu – pojme až 15 000 lidí a je obklopena bujnou zelení, která se rozprostírá na ploše 13 hektarů. Mešita byla postavena na místě kostela v roce 1965. Hlavními rysy jsou 73 metrů vysoké minarety. Hlavní konstrukce střechy byla inspirována myšlenkou otevřeného deštníku, zatímco minarety mají evokovat deštník naopak složený.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – procházka mangrovovým lesem a ochutnávka mořských specialit
Publikováno: 24.3.2018
Ostrov Borneo se dělí na dvě části, ta jižní spadá pod Indonésii a severní část patří Malajsii. Naším cílem byl právě sever, konkrétně stát Sabah, který je plný exotických rostlin a živočichů.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – kouzelné ostrovy nedaleko hlavního města Kota Kinabalu
Publikováno: 31.3.2018
Národní park Tunku Abdul Rahman (nebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) se nachází u pobřeží Kota Kinabalu v Sabahu. Je tvořen pěti ostrovy – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologické zahrady a tradiční rybí trh
Publikováno: 7.4.2018
Projíždíme ostrov Borneo křížem krážem a dnes ho poznáme zase o něco víc…

Malajsie, Kuala Lumpur – srdce země
Publikováno: 10.2.2018
Kuala Lumpur mělo své skromné počátky jako důlní město v 50. letech minulého století, než se stalo federálním hlavním městem Malajsie. Dnes je to nejrychleji rostoucí a turisticky nejvyhledávanější město. Potkáte zde tamilské, čínské, malajské a domorodé obyvatele.

Malajsie, Kuala Lumpur – v oblacích na Petronas Towers a mešita Masjid Al-Bukhary
Publikováno: 17.2.2018
Nenechte si ujít tento pár do nebe stoupajících mrakodrapů – jsou jistě na seznamu míst, která chce každý návštěvník Kuala Lumpuru vidět. Svou siluetou lákají na kilometry daleko. Tyto věže jsou denně navštěvovány neustálým proudem turistů, každým rokem si je přijíždí prohlédnout miliony lidí. Majestátní ve dne a oslňující v noci, to jsou Petronas Towers. Při pobytu v Kuala Lumpuru je máte při každé procházce neustále na očích, v jakékoliv části města nad vámi tito dva něžní obři drží ochrannou ruku. Působí honosně, takže každého zajímá, jestli i uvnitř jsou tyto věže alespoň z poloviny tak úchvatné jako zvenku. Jaký asi nabízejí výhled?

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.11.2018
V pražské Jungmannově ulici v Mozarteu se v prosinci otevře Národní filmové muzeum.
12.11.2018
Slovenské národní muzeum vás zve na výstavu fotografií Libora Sváčka, Tomáše Hulíka a kol., které vyšly ve stejnojmenné knize k 100. výročí vzniku společné republiky. Výstava se uskuteční od 16. 11. do 31. 5. 2019 v prostorách hlavní budovy SNM.
11.11.2018
Vánoce – bezpochyby ty nejoblíbenější a nejkrásnější svátky v roce – se nezadržitelně blíží. Unikátním místem, na kterém si můžete plnými doušky vychutnat kouzelnou předvánoční atmosféru, je i malebný zámecký areál Schloss Hof.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 13. 11. 2018
svátek:Tibor
dnes:
úterý 13.11.
13 °C
zítra:
středa 14.11.
11 °C