www.infoglobe.cz » Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – hora Mt Kinabalu, bohatství deštného pralesa

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – hora Mt Kinabalu, bohatství deštného pralesa

Publikováno: 28.4.2018
Hora Mt Kinabalu (4 095 m n. m.) je jedním z nejvýznamnějších vrcholů na světě, je nejvyšší horou na třetím největším ostrově světa. Je také nejvyšším bodem mezi Himálajem a Novou Guinejí. Měří téměř dvakrát tolik než sousední Crocker Range a na jejím vrcholu je několik žulových věží, je to pohled pro bohy.

Zajímavé je, že hora stále roste – asi o 5 mm za rok. Mt Kinabalu je biologický poklad Bornea. Najdeme zde zřejmé klimatické zóny a výraznou variaci druhů půd, která z Mt Kinabalu činí jedno z nejbohatších stanovišť pro život rostlin. Nachází se zde více než 5 000 druhů rostlin (pro porovnání je to stejné množství jako v Evropě a Severní Americe dohromady). Některé z těchto rostlinných druhů lze najít právě jen na Borneu.

národní park Kinabalu a Mount Kinabalu v mracích

Národní park Kinabalu, který je zapsán v seznamu světového kulturního dědictví, má zachován původní biotop. Mimo chráněné území UNESCO je většina lesa uměle dosazována. Procházka po parku vám nabízí cestu od deštných pralesů až po alpské louky a je nejen inspirativní fyzickou výzvou, ale i privilegovanou cestou skrz jeden z posledních divů přírody.

pestrá vegetace v národním parku

Dolní svahy hory nabízejí treky hlubokým deštným pralesem s vysokými dřevinami, palmami, bambusem a kapradinami. Zem je pokryta obrovskými mechy a nachází se zde více než 608 druhů kapradin. Když budete pozorně sledovat, můžete vidět květy raflézie, kvetou však pouze tři až pět dní v roce, měří až jeden metr v průměru a voní po zkaženém mase. Můžete slyšet hlasité nosorožce, vidět skotačící gibbony a velmi zřídka i orangutany.

národní park Kinabalu – přiblížená housenka   botanická zahrada

Jak cesta stoupá k vrcholu, nížinné deštné pralesy ustupují do jehličnatých lesů (1 300 až 2 100 m). Na této části hory je zřetelná rozmanitost druhů z různých vegetačních oblastí. Jsou zde rododendrony z himalájské zóny, čínsko-evropské duby a kaštany, eukalyptus a čajovníkové stromy, typické pro Austrálii.

S vyšší nadmořskou výškou vstupujete do oblasti masožravých květin, které mají modifikované listy pro zachycení, uchopení a trávení hmyzu. Pět druhů těchto rostlin je unikátních, včetně obrovské Nepenthes rajah – největší masožravé rostliny. Tato mimořádná rostlina využívá vůni svého nektaru, aby přilákala hmyz, který pak stráví a vstřebá. Některé rostliny jsou tak velké, že mohou dokonce pohltit myši a krysy.

vzácná masožravka (Nepenthes rajah)

Pokud hledáte ubytování, abyste byli na vrcholu brzy ráno a mohli sledovat východ slunce, najdete útočiště v Laban Rata (3 272 m n. m.). Odtud se tradičně vychází již ve 3 hodiny ráno.

výstražný nápis před vstupem na začátek treku k hoře Mt Kinabalu

Návštěvníci, kteří chtějí vylézt na horu, by si měli rezervovat termín klidně i šesti měsíců dopředu. To se může zdát trochu moc, ale na vrchol může vystoupat jen 130 lidí denně.

národní park Kinabalu

Mt Kinabalu můžete navštívit během jednoho dne, ale pokud si chcete toto krásné prostředí dostatečně vychutnat, prozkoumat značené stezky kolem parku a navštívit nádhernou horskou zahradu poblíž návštěvnického centra, určitě si na výlet na Mt Kinabalu vyhraďte času více.

GPS: 6°04'28.2"N 116°33'27.9"E

 

Text a foto: Monika FuchsováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – procházka mangrovovým lesem a ochutnávka mořských specialit
Publikováno: 24.3.2018
Ostrov Borneo se dělí na dvě části, ta jižní spadá pod Indonésii a severní část patří Malajsii. Naším cílem byl právě sever, konkrétně stát Sabah, který je plný exotických rostlin a živočichů.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – vyhlídka Kokol Hill a nejlepší výhled na město
Publikováno: 14.4.2018
Chcete spojit pozorování západu slunce spolu s nejlepším výhledem na Mount Kinabalu? Vyrazte na kopec Kokol Hill. Ten se nachází jen necelou hodinu jízdy od města Kota Kinabalu. Cestou můžete vidět roztodivné rostliny, které vypadají jako převislé zelené koberce.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – atraktivní treky v národním parku Kinabalu
Publikováno: 5.5.2018
Hlavní atrakcí v parku je majestátní Mount Kinabalu, jedna z nejvyšších hor v jihovýchodní Asii, která měří 4 095,2 metrů. Kromě tradičního horolezectví můžete také navštívit horský vrch Torq, nejvyšší a první asijskou ferratu ve výšce 3 200 až 3 800 metrů nad mořem. Pro větší dobrodruhy existují další horské aktivity, jako je alpské horolezectví, paragliding a horská expedice.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – pláž Karambunai u špičkového resortu a západ slunce
Publikováno: 12.5.2018
Nexus Resort Karambunai nabízí 236 luxusních pokojů, které se nacházejí uprostřed zahrady s nádherným výhledem na golfové hřiště nebo pláž, a 243 vkusně zařízených pokojů typu Deluxe Ocean Wing.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah: Kota Kinabalu – hudební fontána a nedělní trh
Publikováno: 19.5.2018
V Kota Kinabalu můžeme doporučit kavárnu October Coffee House. Je to stylová kavárna s výbornou kávou. Pokud se potřebujete připojit na internet a poslat domů pár fotek či mailů, budete rádi. Sice neběží moc rychle, ale čekání si můžete zkrátit konzumací vynikajících dortíků. Spojení se světem tu tedy není žádný problém…

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah: Kota Kinabalu – dřevěné hodiny Atkinson Clock Tower a mešita
Publikováno: 26.5.2018
Jedna z nejtrvalejších památek v Kota Kinabalu stojí na prominentním místě podél silnice k Signal Hill. Tato celodřevěná stavba byla postavena na památku Francise George Atkinsona – prvního okresního důstojníka Jesseltonu během britské správy Bornea.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – kouzelné ostrovy nedaleko hlavního města Kota Kinabalu
Publikováno: 31.3.2018
Národní park Tunku Abdul Rahman (nebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) se nachází u pobřeží Kota Kinabalu v Sabahu. Je tvořen pěti ostrovy – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – Menara Tun Mustapha jako ikona města a památník Double Six Monument
Publikováno: 21.4.2018
Náš seriál z Bornea stále pokračuje, pojďte se podívat, kam jsme vyrazili tentokrát.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologické zahrady a tradiční rybí trh
Publikováno: 7.4.2018
Projíždíme ostrov Borneo křížem krážem a dnes ho poznáme zase o něco víc…

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.8.2018
Na loňský první ročník dětského festivalu navazuje pro velký úspěch ročník druhý. Ten se koná v neděli 19. srpna v zahradě kláštera, kde místní tráví se svými ratolestmi volný čas.
17.8.2018
Nejnavštěvovanější akce na severovýchodě Slovenska – tradiční Bardějovský jarmark – přivítá od čtvrtka 23. do neděle 26. srpna tisíce návštěvníků. Připraven je bohatý kulturní program, ve kterém zazáří fantastičtí umělci. O spokojenost návštěvníků se postará více než 500 trhovců.
16.8.2018
Výběr místa pro bezpečné parkování kol byl klíčový. Autobusové a vlakové nádraží je v Litoměřicích poblíž centra města, takže volba byla snadná. Navíc k novému parkovacímu domu vede nedaleko cyklostezka. Domy pro kola jsou stále oblíbenější a rozšiřují se do dalších českých měst.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARGENTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 18. 8. 2018
svátek:Helena
dnes:
sobota 18.8.
29 °C
zítra:
neděle 19.8.
30 °C