www.infoglobe.cz » Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I

Publikováno: 4.1.2019
Slunce sotva vystoupí nad horizont a Casablanca je již vzhůru. Červené taxíky křižují ulice lemované moderními budovami. Kolem sebe ucítíte neuvěřitelné množství energie, která se samozřejmě přelije i na vás. V Casablance to prostě žije.

Toto město je hospodářským centrem Marockého království a také centrem umění. Čím to je, že v Casablance mnozí umělci nacházejí inspiraci? Možná je to místními budovami ve stylu art deco. Každopádně málokde na světě narazíte na kosmopolitnější město.

Žádný historik zatím nebyl schopen jasně určit, kdo Casablancu (Anfu) vlastně založil. Někteří tvrdí, že to byli Římané. Jiní, že Féničané, další, že Berbeři.

Anfa byla původně místem, kde se shromažďovali piráti a námořníci, kteří pravidelně útočili na projíždějící lodě. Tyto praktiky si nakonec nenechali líbit Portugalci, kteří v druhé polovině 15. století podnikli ozbrojenou invazi a Anfu srovnali se zemí, aby ochránili vlastní obchod.

Sqala

V 18. století začalo místní osídlení opět vzkvétat a bylo nazváno Dar Al Baida, ve španělštině Casa Blanca. Na začátku 20. století padlo rozhodnutí vybudovat z Casablanky moderní přístav, který měl během druhé světové války značný strategický význam. Mimo jiné se zde odehrála jedna z hlavních konferencí spojeneckých mocností, a to konkrétně v lednu 1943, kdy se zde sešli britský premiér Wiston Churchill, americký prezident Franklin Roosevelt a francouzský generál Charles de Gaulle.

Říká se, že v Casablance má každý dům a každý kámen příběh. Třeba taková pevnost Sqala. Ta byla postavena v 18. století sultánem Mohamedem ben Abdallahem a dnes je místem, které vítá každého návštěvníka do své restaurace. Stále zde však spatříte staré kanony mířící na moře. Pokud budete mít chvíli času, udělejte si také procházku do útrob pevnosti, kde na vás čeká příjemná andaluská zahrada se stromy a exotickými rostlinami.

Sqala

Vynechat byste zcela jistě neměli ani mešitu Hassana II., kterou naleznete ve starém městě. Budova samotná díky svým gigantickým rozměrům jednoznačně dominuje městu. Byla dokončena relativně nedávno, a to v roce 1993. Její celková plocha pokrývá dva hektary a pyšní se nejvyšším minaretem světa. Celkově je mešita pak druhou největší na světě.

mešita

Uvnitř chrámu se může najednou modlit až 25 tisíc věřících, a pokud byste ještě vzali v potaz nádvoří s výsuvnou střechou, pak se sem vejde ještě dalších 80 tisíc lidí. Jako nemuslimové se můžete do mešity vydat na komentovanou prohlídku a věřte, že to stojí za to.

GPS: 33°36'31.0"N 7°37'51.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maher27777, Indy beetle, Alina chan, Bastenbas, Brio-EnDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko, Rabat – město světel I
Publikováno: 21.12.2018
Již kdysi jste s námi měli možnost do Maroka, konkrétně do Rabatu, nahlédnout. Dnes se však do tohoto zajímavého města ponoříme o něco hlouběji a unikneme tak zimě, která panuje u nás.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 11.1.2019
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.

Maroko, Rabat – město světel II
Publikováno: 28.12.2018
V minulém díle o Rabatu jsme vám pověděli něco o historii a architektonickém dědictví tohoto města. Dnes se budeme zajímat o místní kulturu.

Maroko: Africké království
Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
22.3.2019
Od 29. do 31. března bude probíhat mezinárodní festival anime, mangy, fantasy a her v bratislavském Domě kultury Ružinov.
21.3.2019
Od slavné bitvy u Sudoměře, která je považovaná za jednu z nejslavnějších českých bitev, uplyne letos 599 let. K tomuto výročí bude v sobotu 23. března připravena historická rekonstrukce bitvy, z níž jako vítěz vzešel husitský vojevůdce Jan Žižka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 3. 2019
svátek:Ivona