www.infoglobe.cz » Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu

Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Zastavíme na výborný oběd v Meknesu. Naše restaurace je v pohádkově krásném arabském domě. Člověk si tady připadá jako v muzeu. Cedrové vyřezávané stropy, štukatura, terásky, nádvoří, modře malované kachličky, jako byste se ocitli v pohádce. A po obědě projíždíme městem kolem brány popsané kaligrafickým písmem, kde stojí: „Jsem šťastná brána, protože zde mohu přivítat příslušníky mnoha národů, lidi z různých zemí.“ Však zde odjakživa bydleli pospolu Židé, Arabové, Berbeři i další menšiny v míru a pohodě. Brána je dalším svědectvím špičkového umění maurských architektů.

modrá brána ve Fezu

Teď nám zbývá posledních 60 km a přijíždíme po bulváru Hasana II. na vyhlídku na staré město Fez. Je zde přes 200 mešit, 25 synagog a 15 kostelů. Velmi tolerantní město. Dnes je město rozděleno na čtyři části. Jedeme tedy k té nejstarší části, která vypadá jako obrovské mraveniště. Místní tradiční domy se nazývají rijády, je jich tu 8 000. Tato čtvrť je zapsaná na seznamu UNESCO od r. 1978. Uprostřed vyniká zelená střecha nejstarší univerzity na světě, založené roku 802 muslimskou ženou Fatimou. Čtvrť vždy přitahovala básníky, hudebníky a intelektuály. Na této univerzitě dokonce studoval Maimonides, který se později stal lékařem a filozofem na dvoře sultána Saladina v Egyptě. Usadili se zde i maurští řemeslníci prchající před křesťanskou reconquistou z Andalusie.

královský palác

Město bylo pro život muslimské společnosti vším. Lidé se zde denně potkávali na pěti důležitých místech. V hamamu, u pekaře, u fontány, v mešitě a v medrese. Uličky byly velmi úzké a domy hodně blízko u sebe, a tak tu býval i v těch největších vedrech příjemný stín. Současný král se snaží pro své poddané vystavět nová obydlí s veškerým standardem moderního života, ale tím se také ztrácí ta původní myšlenka soužití muslimů. Dřív sousedé věděli, kdo má dost a kdo má nedostatek. Potkávali se přeci při koupeli v hamamu, při nabírání vody u studny, u pekaře při nákupu chleba na každý den a také každý pátek v mešitě a při studiích v medrese. Teď když se lidé přestěhují do „civilizovaných“ obydlí, bude jejich život stejně izolovaný jako v Evropě.

Fez   Fez

Ve Fezu je přes 9 000 uliček a zboží dopravují oslíci. Jsou tu uličky, kde se prodává zlato, uličky s hrnci, další s hedvábím z aloe, s kovovými výrobky, s kadidlem – to když se blížíme k hrobce zakladatele města Idrisovi II. Jeho tatínek Idris I. přišel jako první Arab na území Maroka a přinesl s sebou Islám. Byl totiž pokrevním příbuzným proroka Mohameda. A jelikož byli místní obyvatelé Berbeři, tak si je velmi naklonil, když se oženil s berberskou ženou. Jeho království velmi vzkvétalo a to pobuřovalo jeho současníka v Bagdádu – mocného Al Rašída. To je přesně ten krutý král z Pohádek tisíce a jedné noci, který zabíjel každou ženu, se kterou měl poměr. Z toho bloudění v uličkách mi jde hlava kolem. Trhy byly vždy záměrně stavěny z křivolakých uliček, aby byl zákazník zmaten a zabloudil, čímž také stráví v souku mnohem více času a tedy také více utratí.

Fez

Návštěva města by nebyla kompletní bez prohlídky jedné ze 400 koželužen, kde se stále tradiční metodou zpracovává kůže. Postup uvidíme úplně od začátku a jen díky větvičce aromatické máty, kterou si držíme u nosu, se dá přežít ten smrad. Tak silný čichový vjem prostě nikdy jindy ani nikde jinde nezažijete. Nahoře na terase vidíme kádě a v každé z nich probíhá konkrétní postup zpracovávání.

koželužna

GPS: 34°01'48.5"N 5°00'55.9"W

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Michal OsmendaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Maroko: Africké království
Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
19.10.2018
Podzimní nadílka plná výzev, adrenalinu, otlaků a zápachu nekvalitního benzínu. Pro všechny milovníky cestování přichází svátek v podobě podzimního vydání cestovatelského festivalu Cestou necestou v 16 městech na Slovensku.
18.10.2018
Svátek slavený každý rok třetí sobotu v říjnu s sebou přináší společenské a kulturní akce na téma archeologie. Například v klášteře Plasy je pro zájemce objevování v sobotu 20. října připraven archeologický výzkum na vlastní kůži.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 10. 2018
svátek:Vendelín
dnes:
sobota 20.10.
14 °C
zítra:
neděle 21.10.
13 °C