www.infoglobe.cz » Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu

Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Zastavíme na výborný oběd v Meknesu. Naše restaurace je v pohádkově krásném arabském domě. Člověk si tady připadá jako v muzeu. Cedrové vyřezávané stropy, štukatura, terásky, nádvoří, modře malované kachličky, jako byste se ocitli v pohádce. A po obědě projíždíme městem kolem brány popsané kaligrafickým písmem, kde stojí: „Jsem šťastná brána, protože zde mohu přivítat příslušníky mnoha národů, lidi z různých zemí.“ Však zde odjakživa bydleli pospolu Židé, Arabové, Berbeři i další menšiny v míru a pohodě. Brána je dalším svědectvím špičkového umění maurských architektů.

modrá brána ve Fezu

Teď nám zbývá posledních 60 km a přijíždíme po bulváru Hasana II. na vyhlídku na staré město Fez. Je zde přes 200 mešit, 25 synagog a 15 kostelů. Velmi tolerantní město. Dnes je město rozděleno na čtyři části. Jedeme tedy k té nejstarší části, která vypadá jako obrovské mraveniště. Místní tradiční domy se nazývají rijády, je jich tu 8 000. Tato čtvrť je zapsaná na seznamu UNESCO od r. 1978. Uprostřed vyniká zelená střecha nejstarší univerzity na světě, založené roku 802 muslimskou ženou Fatimou. Čtvrť vždy přitahovala básníky, hudebníky a intelektuály. Na této univerzitě dokonce studoval Maimonides, který se později stal lékařem a filozofem na dvoře sultána Saladina v Egyptě. Usadili se zde i maurští řemeslníci prchající před křesťanskou reconquistou z Andalusie.

královský palác

Město bylo pro život muslimské společnosti vším. Lidé se zde denně potkávali na pěti důležitých místech. V hamamu, u pekaře, u fontány, v mešitě a v medrese. Uličky byly velmi úzké a domy hodně blízko u sebe, a tak tu býval i v těch největších vedrech příjemný stín. Současný král se snaží pro své poddané vystavět nová obydlí s veškerým standardem moderního života, ale tím se také ztrácí ta původní myšlenka soužití muslimů. Dřív sousedé věděli, kdo má dost a kdo má nedostatek. Potkávali se přeci při koupeli v hamamu, při nabírání vody u studny, u pekaře při nákupu chleba na každý den a také každý pátek v mešitě a při studiích v medrese. Teď když se lidé přestěhují do „civilizovaných“ obydlí, bude jejich život stejně izolovaný jako v Evropě.

Fez   Fez

Ve Fezu je přes 9 000 uliček a zboží dopravují oslíci. Jsou tu uličky, kde se prodává zlato, uličky s hrnci, další s hedvábím z aloe, s kovovými výrobky, s kadidlem – to když se blížíme k hrobce zakladatele města Idrisovi II. Jeho tatínek Idris I. přišel jako první Arab na území Maroka a přinesl s sebou Islám. Byl totiž pokrevním příbuzným proroka Mohameda. A jelikož byli místní obyvatelé Berbeři, tak si je velmi naklonil, když se oženil s berberskou ženou. Jeho království velmi vzkvétalo a to pobuřovalo jeho současníka v Bagdádu – mocného Al Rašída. To je přesně ten krutý král z Pohádek tisíce a jedné noci, který zabíjel každou ženu, se kterou měl poměr. Z toho bloudění v uličkách mi jde hlava kolem. Trhy byly vždy záměrně stavěny z křivolakých uliček, aby byl zákazník zmaten a zabloudil, čímž také stráví v souku mnohem více času a tedy také více utratí.

Fez

Návštěva města by nebyla kompletní bez prohlídky jedné ze 400 koželužen, kde se stále tradiční metodou zpracovává kůže. Postup uvidíme úplně od začátku a jen díky větvičce aromatické máty, kterou si držíme u nosu, se dá přežít ten smrad. Tak silný čichový vjem prostě nikdy jindy ani nikde jinde nezažijete. Nahoře na terase vidíme kádě a v každé z nich probíhá konkrétní postup zpracovávání.

koželužna

GPS: 34°01'48.5"N 5°00'55.9"W

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Michal OsmendaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko, Essaouira – město s francouzským šarmem
Publikováno: 6.5.2019
Pokud si přejete se po hluku a výrazných vůních Marrakéše na chvíli přesunout do klidnější, ale stejně zajímavé oblasti, pobřežní město Essaouira (As-Sawíra) – dříve zvané Mogador – je tou pravou volbou. Toto příjemně situované město se nachází na západním pobřeží Maroka, je tedy omývané Atlantským oceánem a cesta k němu vede skrz nekonečné arganové lány.

Maroko, údolí Ourika – vodopády Setti Fatma
Publikováno: 8.4.2019
Údolí Ourika se nachází asi 30 km od Marrakéše, a to doslova na zápraží Vysokého Atlasu. Protéká jím stejnojmenná řeka, která mezi vysokými horami vytvořila úzkou, na obou březích hojně obydlenou dolinu.

Maroko, Ouarzazate – filmová studia Atlas
Publikováno: 1.4.2019
Cestování za filmovými kulisami je rok od roku oblíbenější, a tak není divu, že je marocké údolí Ouarzazate vyhledávanou a především levnou destinací, do které se právě filmoví nadšenci z celého světa stahují. Všichni touží na vlastní oči spatřit a osahat si kulisy, které hrály hlavní roli v mnoha seriálech a filmech. V údolí je možné spatřit opravdová natáčecí místa, například historický kasbah Ait Ben Haddou. Především se zde ale nacházejí rozlehlá filmová studia Atlas, postavená na prašných pláních východního úpatí pohoří Atlas.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikováno: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z nejrozmanitějších zemí, a to především díky své velikosti. Ráz krajiny se s ujetými kilometry výrazně mění, a tak se lze v několika dnech v jedné zemi dostat od pobřeží Atlantského oceánu přes pohoří Atlas až do rozsáhlých palmérií, soutěsek a také do pouště.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 11.1.2019
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I
Publikováno: 4.1.2019
Slunce sotva vystoupí nad horizont a Casablanca je již vzhůru. Červené taxíky křižují ulice lemované moderními budovami. Kolem sebe ucítíte neuvěřitelné množství energie, která se samozřejmě přelije i na vás. V Casablance to prostě žije.

Maroko, Rabat – město světel II
Publikováno: 28.12.2018
V minulém díle o Rabatu jsme vám pověděli něco o historii a architektonickém dědictví tohoto města. Dnes se budeme zajímat o místní kulturu.

Maroko, Rabat – město světel I
Publikováno: 21.12.2018
Již kdysi jste s námi měli možnost do Maroka, konkrétně do Rabatu, nahlédnout. Dnes se však do tohoto zajímavého města ponoříme o něco hlouběji a unikneme tak zimě, která panuje u nás.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Maroko: Africké království
Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 5. 2019
svátek:Viola