www.infoglobe.cz » Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira

Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Pak pokračujeme ke vznešeným hrobkám mocného rodu Saadovců. Právě na ně sultán Moulay Ismail velmi žárlil, a proto nechal jejich hrobky zazdít. Byly náhodně objeveny Francouzi, kteří tudy přelétali ve 20. století. Jejich nejvýznamnějším vládcem byl Ahmed Al Mansour, což znamená vítězný.

medina   mesita koutubia v marakesi

Potom procházíme židovskou čtvrtí do paláce Bahia, který patřil velkému vezírovi. Ten se zamiloval do dcery ministra války a vzal si ji jako svoji čtvrtou manželku. Podle ní je také palác pojmenován. Navštěvujeme tu pokoje jeho manželek, prostorný harém, zahrady a jeho přijímací pokoj a také soukromé pokoje. Vezír zde míval slepé hudebníky, aby nemohli pozorovat jeho soukromý život. Sloužící zde nesměli mluvit nahlas, aby nerušili rodinnou atmosféru, a tak se naučili domlouvat gesty, tak jako v Istanbulu v paláci Topkapi.

palác Bahia   palác Bahia

Odpoledne se vrháme do víru nejslavnější mediny Maroka, uprostřed které je náměstí Mrtvých, které inspirovalo mnohé spisovatele a malíře. Je to tu opravdová exotika, prodavači na sebe křičí, lidi tleskají akrobatům, hadi se svíjí po svých majitelích. Na souku neboli trhu se prodává koření, kořeny bylin pro lékařství, magii a kosmetiku. Seženete zde i kořen mandragory, antimonit na oční stíny a býval tu i trh s otroky. Z pěkné patrové kavárničky si fotím celé slavné náměstí jako na dlani. Při západu slunce přicházíme k mešitě Koutubia, tedy jednomu ze tří památníků almohadské dynastie. Koutubia znamená knihkupci, protože ti zde prodávali své knihy a z jejich příspěvků byla mešita postavena. Dnes jsou tu jen malé sloupy a nosné zdi.

náměstí Mrtvých v Marrákeši

Ještě nás čeká pobřeží Atlantiku a kouzelné město Essaouira, které je známé pestrou historií. Essaouiru proslavily krásné a chytré ženy, které odsud unášeli lupiči. Ti je pak prodávali sultánům do jejich harémů. Město bylo založeno Berbery a později sem také připlouvali Féničané a vzájemně si vyměňovali své zboží. Do Essaouiry se také přistěhovali Židé, když byli propuštěni z babylonského zajetí, a prodávali zde své drahocenné šperky a zlato. Žili tu ti nejslavnější šperkaři na světě. Své stopy tu zanechali také Řekové a později Římané.

Essaouira

Prohlídku začínáme panoramatickou zastávkou nad městem, kde se rozprostírá oceán. Potom už vjíždíme do města podél promenády a kolem pláže, kde přebývali v 70. letech hippies a měli tu koncert i Rolling Stones a Oasis. Velmi populární místo. Dnes tu pozorujeme spousty surfařů, konají se tu i mistrovství ve windsurfingu. My vystoupíme u přístavu, kde začínají hradby města. Je tu mohutná bašta a velká a elegantní vstupní brána s nápisem v arabštině. Od náměstí začíná krásný labyrint souku s milými prodavači obrazů, šperků, soch a spousty těch krásných věcí, které nepotřebujete, ale dokáží ozdobit váš život. Essaouira mě pohltila svým kouzlem a svou nespoutanou atmosférou. Cítím na tvářích slaný vítr a chci si zapamatovat ten pohled navždy.

Essaouira   Essaouira

GPS: 31°30'51.7"N 9°46'18.8"W

Text a foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Africké království
Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
19.10.2018
Podzimní nadílka plná výzev, adrenalinu, otlaků a zápachu nekvalitního benzínu. Pro všechny milovníky cestování přichází svátek v podobě podzimního vydání cestovatelského festivalu Cestou necestou v 16 městech na Slovensku.
18.10.2018
Svátek slavený každý rok třetí sobotu v říjnu s sebou přináší společenské a kulturní akce na téma archeologie. Například v klášteře Plasy je pro zájemce objevování v sobotu 20. října připraven archeologický výzkum na vlastní kůži.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 10. 2018
svátek:Vendelín
dnes:
sobota 20.10.
13 °C
zítra:
neděle 21.10.
12 °C