www.infoglobe.cz » Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira

Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Pak pokračujeme ke vznešeným hrobkám mocného rodu Saadovců. Právě na ně sultán Moulay Ismail velmi žárlil, a proto nechal jejich hrobky zazdít. Byly náhodně objeveny Francouzi, kteří tudy přelétali ve 20. století. Jejich nejvýznamnějším vládcem byl Ahmed Al Mansour, což znamená vítězný.

medina   mesita koutubia v marakesi

Potom procházíme židovskou čtvrtí do paláce Bahia, který patřil velkému vezírovi. Ten se zamiloval do dcery ministra války a vzal si ji jako svoji čtvrtou manželku. Podle ní je také palác pojmenován. Navštěvujeme tu pokoje jeho manželek, prostorný harém, zahrady a jeho přijímací pokoj a také soukromé pokoje. Vezír zde míval slepé hudebníky, aby nemohli pozorovat jeho soukromý život. Sloužící zde nesměli mluvit nahlas, aby nerušili rodinnou atmosféru, a tak se naučili domlouvat gesty, tak jako v Istanbulu v paláci Topkapi.

palác Bahia   palác Bahia

Odpoledne se vrháme do víru nejslavnější mediny Maroka, uprostřed které je náměstí Mrtvých, které inspirovalo mnohé spisovatele a malíře. Je to tu opravdová exotika, prodavači na sebe křičí, lidi tleskají akrobatům, hadi se svíjí po svých majitelích. Na souku neboli trhu se prodává koření, kořeny bylin pro lékařství, magii a kosmetiku. Seženete zde i kořen mandragory, antimonit na oční stíny a býval tu i trh s otroky. Z pěkné patrové kavárničky si fotím celé slavné náměstí jako na dlani. Při západu slunce přicházíme k mešitě Koutubia, tedy jednomu ze tří památníků almohadské dynastie. Koutubia znamená knihkupci, protože ti zde prodávali své knihy a z jejich příspěvků byla mešita postavena. Dnes jsou tu jen malé sloupy a nosné zdi.

náměstí Mrtvých v Marrákeši

Ještě nás čeká pobřeží Atlantiku a kouzelné město Essaouira, které je známé pestrou historií. Essaouiru proslavily krásné a chytré ženy, které odsud unášeli lupiči. Ti je pak prodávali sultánům do jejich harémů. Město bylo založeno Berbery a později sem také připlouvali Féničané a vzájemně si vyměňovali své zboží. Do Essaouiry se také přistěhovali Židé, když byli propuštěni z babylonského zajetí, a prodávali zde své drahocenné šperky a zlato. Žili tu ti nejslavnější šperkaři na světě. Své stopy tu zanechali také Řekové a později Římané.

Essaouira

Prohlídku začínáme panoramatickou zastávkou nad městem, kde se rozprostírá oceán. Potom už vjíždíme do města podél promenády a kolem pláže, kde přebývali v 70. letech hippies a měli tu koncert i Rolling Stones a Oasis. Velmi populární místo. Dnes tu pozorujeme spousty surfařů, konají se tu i mistrovství ve windsurfingu. My vystoupíme u přístavu, kde začínají hradby města. Je tu mohutná bašta a velká a elegantní vstupní brána s nápisem v arabštině. Od náměstí začíná krásný labyrint souku s milými prodavači obrazů, šperků, soch a spousty těch krásných věcí, které nepotřebujete, ale dokáží ozdobit váš život. Essaouira mě pohltila svým kouzlem a svou nespoutanou atmosférou. Cítím na tvářích slaný vítr a chci si zapamatovat ten pohled navždy.

Essaouira   Essaouira

GPS: 31°30'51.7"N 9°46'18.8"W

Text a foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Africké království
Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2018
Máte-li rádi lyžování, nezapomeňte, že ve dnech od 25. do 28. ledna se uskuteční jubilejní 45. ročník akce Bílá stopa v lyžařském středisku Skalka u Kremnice.
23.1.2018
Pardubický kraj pořádá ve dnech 28. ledna až 2. února zimní olympiádu dětí a mládeže, na které se bude prezentovat 1 300 talentovaných sportovců v kategorii mladších a starších žáků. Zahajovací ceremoniál v Tipsport areně je od 15 hodin.
22.1.2018
Milovníci královského moku, přijďte na Den svatojurských sklepů, který se již tradičně uskuteční během posledního lednového víkendu – 26. a 27.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 1. 2018
svátek:Milena
dnes:
středa 24.1.
8 °C
zítra:
čtvrtek 25.1.
10 °C