www.infoglobe.cz » Maroko, Rabat – město světel II

Maroko, Rabat – město světel II

Publikováno: 28.12.2018
V minulém díle o Rabatu jsme vám pověděli něco o historii a architektonickém dědictví tohoto města. Dnes se budeme zajímat o místní kulturu.

Rabat byl v Maroku vyhlášen městem světla a kulturním hlavním městem království. Mezi lety 2014–2018 zde běžely různé programy, které měly podpořit turismus a tím i místní ekonomiku. Tyto projekty například zahrnovaly rekonstrukci minule zmíněné Hassanovy věže nebo například výstavbu nových veřejných prostor – botanické zahrady, Muzea archeologie a přírodních věd nebo opravy silnic či modernizaci veřejné dopravy.

Rabat

Když už jsme zmínili muzea, v Rabatu na několik zajímavých určitě narazíte. Při návštěvě města rozhodně půjdete kolem Muzea moderního uměníCato mladší Mohammeda VI. Instituce byla otevřena teprve v roce 2014 a sídlí v bílé budově postavené za dob francouzské koloniální nadvlády. Její fasáda je zdobena současnými malbami. Muzeum se soustřeďuje na výstavu známých marockých umělců jako Mohamed Ben Ali R’Bati, Ahmed Louardiri nebo Meriem Meziane.

Vynechat byste určitě neměli Archeologické muzeum. To má oproti Muzeu moderního umění delší tradici, protože bylo otevřeno již v roce 1932. Schraňuje rozsáhlé sbírky archeologických nálezů z celé země, a to včetně objektů, které se datují do neolitu, například ostatky neandrtálce nebo objekty z období před příchodem islámu. Najdete zde třeba talíře, sklenice či nože. Uděláte si tak lepší představu o tehdejším každodenním životě.

Muzeum rovněž vystavuje antické bronzové předměty včetně busty Catona mladšího z 1. století n. l., římského senátora a vojevůdce, který byl svého času velkým politickým nepřítelem Julia Caesara. Kromě toho uvidíte i sochy z římského období jako hlavu mladého Berbera z doby vlády císaře Augusta, postavy římských a egyptských bohů Bakcha, Marse nebo Anubise.

Volubilis

Druhým významným historickým muzeem je Muzeum historie a civilizací Rabatu, založené již ve 20. letech 20. století. Místní sbírky zahrnují především lovecké zbraně používané prehistorickým člověkem, nálezy z částečně odkrytého římského města Volubilis nacházejícího se východně od Rabatu a starověkého přístavu Thamusida.

Dále doporučujeme navštívit Marocké muzeum telekomunikace. Jedná se vlastně o vůbec první technologické muzeum v zemi. Jeho zaměřením je ukázka vývoje technologií a komunikace. Uvidíte vůbec nejstarší marocký telefonní automat a dozvíte se, jak byl zaveden zcela první telefon v Maroku těsně po vynalezení tohoto přístroje Skotem Grahamem Bellem roku 1876.

Muzeum Al-Maghrebské banky

Muzeum Al-Maghrebské banky návštěvníkům prezentuje všechny měny, které se v Maroku historicky používaly, a to počínaje Římskou říší přes dinár používaný dynastií Almorávidů nebo dirham, jenž zavedla Idrisidská dynastie.

GPS: 33°59'15.7"N 6°51'38.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TreasuryTag, Prioryman, Gilgamesh, Nawalbennani, Nawalbennani (2) Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I
Publikováno: 4.1.2019
Slunce sotva vystoupí nad horizont a Casablanca je již vzhůru. Červené taxíky křižují ulice lemované moderními budovami. Kolem sebe ucítíte neuvěřitelné množství energie, která se samozřejmě přelije i na vás. V Casablance to prostě žije.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 11.1.2019
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.

Maroko, Rabat – město světel I
Publikováno: 21.12.2018
Již kdysi jste s námi měli možnost do Maroka, konkrétně do Rabatu, nahlédnout. Dnes se však do tohoto zajímavého města ponoříme o něco hlouběji a unikneme tak zimě, která panuje u nás.

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
22.3.2019
Od 29. do 31. března bude probíhat mezinárodní festival anime, mangy, fantasy a her v bratislavském Domě kultury Ružinov.
21.3.2019
Od slavné bitvy u Sudoměře, která je považovaná za jednu z nejslavnějších českých bitev, uplyne letos 599 let. K tomuto výročí bude v sobotu 23. března připravena historická rekonstrukce bitvy, z níž jako vítěz vzešel husitský vojevůdce Jan Žižka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 3. 2019
svátek:Ivona