www.infoglobe.cz » Město Hongkong

Město Hongkong

Publikováno: 4.7.2010
Hongkong je čínské město ležící na pobřeží Jihočínského moře. Hongkong je významné ekonomické a obchodní centrum.

Historie

Pohlížet z výšky 554 m vysoké hory Victoria Peak dolů na zátoky a ostrůvky hongkongského regionu je nevšední zážitek. Téměř na dosah jsou helioporty na střechách zářících mrakodrapů, svítilny v oknech hotelových pokojů nebo reflektory ozářená Bank of China, snadno rozpoznatelná podle fasády rozdělné na čtverce a trojůhelníky. V mořské vodě přístavu se odráží poziční svítilny a osvětlený břeh Kowloonu a v dáli jsou v odlesku okrajových městských čtvrtí patrné romantické siluety hor.

Pohled na honkongský přístav z dálkyPo prohrané opiové válce musela Čína podle nájemní smlouvy z roku 1899 přenechat Británii celkem 236 ostrovů a území Kowloonu. Tato země byla z velké části tvořena pustinou nebo neobydlenými krajinami, ale Britové si velmi dobře uvědomovali obchodní a politický význam přírodního přístavu před hlavním ostrovem Hongkong a zahájili zde stavbu nábřeží a přepravních hal. Když byla korunní kolonie v roce 1997 znovu navrácena Číně, představovala se svými téměř sedmi miliony obyvateli jednu z nejhustěji zastavěných oblastí na světě a disponovala 85 miliardami dolarů devizových rezerv. Peking Hongkongu na příštích 50 let udělil zvláštní status samosprávné volné obchodní zóny. A skutečně zde od té doby vládne kapitalismus v téměř nezměněné podobě, který odměňuje chytré, poskytuje šance pilným a chudé nenechává strádat hlady. Hospodářství vzkvétá a na letišti denně přistávají zástupy turistů.

Současnost

Výškové budovyCizinec, který se v osídlených čtvrtích, jakou je například Kowloon, bezcílně nechá unášet davem, nic nepokazí. Možná se tak dostane až k Nefritovému trhu, kde se smlouvá u obrovských hromad polodrahokamů, či k restauraci , kde voní polévky z hadího masa. Vůně svíček vábí do chrámu Wong Tai Sin, jehož taoistický hlavní svatý má na starosti výhry ze sázek na koňských dostizích. V dlouhých policích čínských lékáren zase odpočívají zásoby tygřích penisů, sušených mořských koníků, prášku z nosorožčích rohů a dalších prostředků, které se užívají na zvýšení potence. Hlasitě se pak ozývá Ptačí trh, a to ještě dlouho předtím, než jej návštěvník vůbec zahlédne. I navdzory dvěma nově Hongkong a jeho budovyvybudovaným tunelům zůstává nejhezčím spojením mezi pevninou a ústředním městským obvodem na hongkongském ostrově plavba po vodě. Za krátkou chvíli dorazí trajekt Star Ferry do hlavního města Victoria, kde mrakodrapy nahradily budovy z koloniálních časů. Bydlení zde je velmi různorodé, jelikož asi 1000 obyvatel Hongkongu stále žije na člunech a džunkách, zatímco úspěšní obchodníci platí za komfortní byt měsíční nájemné ve výši až 17 000 euro. Téměř nedostižné jsou pak vily s výhledem na moře, jež stojí na hoře Victoria Peak.

Se všemi většími přilehlými ostrovy je Hongkong spojen prostřednictvím trajektů. Před ruchem ulic tak lze utéct na Výletní loďostrov Lamma, kam nesmí automobily, ale kde narazíme na nádherné pláže. Na jižním výběžku Kowloonu si rybářská osada Lei Yue Mun zachovala svou původní podobu. Na dobře zásobeném trhu si každý může koupit svou rybu a nechat si ji připravit v některé z místních restaurací. Rovněž magické světy se řadí mezi zvláštnosti bývalé britské kolonie. Na špičatou „skálu milenců“ pokládají zamilované páry květy lotosů, aby si tak naklonily božstva. V chrámech je možné si od věštců a žen, kteří čtou z čar na rukou nechat předpovědět budoucnost. Nejdůležitější roli ovšem hrají taoističtí experti na feng-šuej, bez jejichž rady si žádný pověrčivý Číňan nekoupí pozemek ani nepostaví dům. Někdy postačí zatarasit zlým duchům cestu komínem, ale občas musí dojít i na rozsáhlejší opatření. Tak například znalec feng-šuej varoval včas při výstavbě bloku výškových domů. Na pláži Zátoky odmítnutí by tak totiž bylo drakovi žijícímu na hoře za ní zabráněno ve výhledu na moře. Opatrný stavitel pohotově změnil plán a na správném místě železobetonové stavby ponechal drakovi velký průzor.

Panorama města

 

Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: Picasaweb.com



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejmenší exotické státy světa I.
Publikováno: 7.8.2011
Macao, Nauru a Tuvalu - nejmenší exotické státečky světa a cíl našich nejbližších cestopisných výprav. Pohled na život, historii a turistické možnosti v těchto mini státech si dnes přiblížíme prvním dílem, věnovaném jihoasijskému Macau.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X