www.infoglobe.cz » Myanmar, Inle Lake – tradiční rybáři, plovoucí zahrady i „asijské Benátky” – VIDEO

Myanmar, Inle Lake – tradiční rybáři, plovoucí zahrady i „asijské Benátky” – VIDEO

Publikováno: 18.4.2017
Jedno z nejnavštěvovanějších míst Myanmaru – Inle Lake – láká na několik věcí naráz. V první řadě zde uvidíte tradiční rybáře, dokonalý objekt na focení při východu či západu slunce, ale také unikátní plovoucí zahrady a mnoho vesnic postavených na vodě jak přímo v samotném jezeře, tak na řece, která z jezera vytéká.

Inle Lake najdete v barmském státě Shan na východ od Mandalaje. Dostanete se sem buď autobusem, nebo můžete letět. První varianta je výrazně levnější, i z Mandalaje ale cesta trvá kolem 8 hodin, o cestě z Yangonu raději nemluvě. Letadlem trvá cesta hodinu a běžně se dostanete na ceny pod 100 dolarů.

tenhle pohled vám zaručeně zvedne náladu   jezero zahalené do mlhy

Pokud naopak nikam nepospícháte, můžete přijet místním vlakem, na který přestoupíte z hlavní tratě mezi Yangonem a Mandalají ve stanici Thazi. Čekají vás nezapomenutelné výhledy a zajímavá setkání s místními cestujícími ve vlaku. Jen pozor – samotná cesta z Thazi trvá kolem 11 hodin. Doporučuji si udělat alespoň den pauzu ve městečku Kalaw po cestě.

z okolí nebudete moci spustit oči

Jestli vás láká trocha dobrodružství, můžete ze zmíněného Kalaw vyrazit k Inle Lake s průvodcem pěšky. Půjdete 3 dny horami a džunglí a dostanete se tak do naprosto odlehlých vesnic po cestě, kam se nedá podívat jinak než na terénní motorce či pěšky. Mnoho lidí říká, že to pro ně byl nejlepší zážitek z celého Myanmaru.

Inle Lake   Inle Lake

K jezeru se z města Nyaungshwe, kde najdete většinu hotelů, dostanete buď na kole, nebo ideálně přímo po vodě lodí. Většina výletníků na lodích vyráží mezi osmou a devátou hodinou ráno, hodně ale doporučuji si přivstat a počkat si na jezeře na východ slunce. Jezdí se na rychlých lodích pro 5 lidí, takže není problém si domluvit libovolný čas a trasu. Pokud se vám nebude chtít vstávat, počkejte si alespoň na západ slunce.

pohled na jezero je nádherný

Hned u vjezdu do jezera vás uvítá některý z rybářů s tradiční proutěnou sítí, abyste si ho mohli vyfotit. Čeká, že za fotku dostane peníze, nedávejte mu víc než pár stovek v místní měně, případně jednodolarovku. Pokud ale přijedete brzy ráno, potkáte na jezeře i hodně rybářů, kteří skutečně přijeli na ryby a nebudou si vás všímat.

rybář, který se nechává fotit pro peníze

Dál na jezeře vás čekají plovoucí zahrady – zvláštní systém, který místním lidem umožňuje pěstovat zeleninu přímo na ploše jezera. I sem je nejlepší dorazit brzy ráno, kdy se mezi rostlinami ještě vznáší mlha a slunce teprve pomalu vysouší třpytivou ranní rosu.

jezero Inle

Ve vesnicích vás pak čeká mnoho ručních dílen, například výrobna zdejších doutníků či stříbrotepecká dílna. Je jen na vás, které z nich budete chtít navštívit. Když budete mít štěstí, možná se dostanete i do některého z domů, abyste viděli, jak místní lidé bydlí. Největší šanci, že vás někdo pozve, máte ve vesnicích, které již částečně stojí na břehu.

v okolí je spousta ručních dílen

dílna   dílna

Na mapce, kterou dostanete, uvidíte i zmínku o plovoucím trhu (Floating Market) ve vesničce Iwama, který ale bohužel vůbec není plovoucí a koupíte zde jen suvenýry. Když se však poptáte v hotelu, řeknou vám, kde se v daný den koná lokální trh, který se každý den přesouvá jinam.

I když je Inle Lake druhé nejturističtější místo země, rozhodně stojí za návštěvu. Podobný unikátní systém vesnic na vodě totiž jen tak někde neuvidíte.

GPS: 20°33'34.5"N 96°55'11.0"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter BritainDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie – VIDEO
Publikováno: 2.5.2017
Říká se, že Myanmar je brána mezi Indií, Čínou a jihovýchodní Asií. A hned v největším městě země – Yangonu – vám snadno dojde proč. Potkávají se tu totiž nejen vlivy všech okolních kultur, ale i vzhledově výrazně odlišní lidé. Indové, Číňané a samozřejmě Barmánci. Pojďme se krátce podívat jak do centra, tak na předměstí metropole.

Myanmar: Země mnoha tváří II – Inwa z koňského povozu
Publikováno: 23.7.2016
Město s vodním kanálem, banánovníky a dřevěnými pozůstatky klášterů. Zvídavé pohledy myanmarských dětí i příjemné seznámení se zemědělcem Umanem.

Myanmar: Země mnoha tváří III – teakově voňavá Amarapura
Publikováno: 30.7.2016
Parádní sluneční představení s pozadím nejdelšího teakového mostu na světě můžete vidět jen na jednom místě světa.

Myanmar, Mandalaj: koloniální chlouba – VIDEO
Publikováno: 25.4.2017
Druhé největší město Barmy chvílemi působí, jako by do země vůbec nepatřilo. A mně se popravdě líbilo mnohem víc než jakékoliv jiné město v zemi. Přitom na první pohled vypadalo naprosto nezajímavě – ale tak už to často bývá. Pojďme do něj nyní krátce nahlédnout.

Myanmar – výlet do „nezkažené” Asie – VIDEO
Publikováno: 11.4.2017
Jihovýchodní Asie se rozvíjí neuvěřitelným tempem a Thajsko, Vietnam či Malajsie jsou v mnohém výrazně dál než my ve střední Evropě. Pokud ale chcete zažít tu „pravou”, globalizací nezkaženou Asii, vyrazte do Laosu, na venkov do Kambodže nebo – jako my v tomto krátkém videu – do Myanmaru, který možná znáte spíše pod starším jménem Barma.

Myanmar: Země mnoha tváří I – Mandalaj za starých časů
Publikováno: 16.7.2016
Hradní brány, gigantický královský palác, dřevěný teakový klášter, největší kniha na světě, řeka Iravádí – to je Mandalaj.

Myanmar: Země mnoha tváří IV – Hsipaw a festival Bawgyo
Publikováno: 6.8.2016
Při našem cestování Barmou vyjíždíme na sever do Šanského státu – do města Hsipaw. Blíží se úplněk a s ním i slavnost v nedalekém Bawgyo se spoustou barmských pochutin, pouťových atrakcí a ohňostrojů.

Myanmar: Země mnoha tváří V – vlakem přes viadukt Gokteik
Publikováno: 13.8.2016
Na minutu přesně přijíždí houkající vlak. Železniční koleje vrzají a my z viaduktu Gokteik vzhlížíme do chřtánu kaňonovitého údolí. Co sledovat dříve? Výhled do hrůzostrašně hluboké rokle nebo pomalé popojíždění strojvedoucího? Vítejte na jednom z nejproslulejších železničních obloukových mostů na světě.

Myanmar: Země mnoha tváří VI – Pwin U Lwin: květinové království a duhové vodopády
Publikováno: 20.8.2016
Koloniální stavby, věž v anglickém stylu, železniční zastávka, orchidejový park, bambusová buš, vyhlídka na botanickou zahradu, jízda na motorce, vodopády s duhovou clonou a sladká melounová tečka. Tak to je Pwin U Lwin, město se skrytou tváří svěží barmské krásy.

Myanmar: Země mnoha tváří VII – Bagan na kole
Publikováno: 27.8.2016
250 let staré monumentální pagody se zlatavě třpytí pod paprsky slunce. Mezi chrámy z okrově červených cihel se tyčí špičaté kaktusy a keře s červenými a růžovými květy. Zdálky je slyšet pastevcův klapající zvuk dřeváků.

Myanmar: Země mnoha tváří VIII – trek na Mount Victorii
Publikováno: 3.9.2016
Pojďme se podívat na druhou nejvyšší horu Myanmaru. Za pěkného počasí se přes rozvětvené rododendrony nabízí výhled na vrcholky indických hor a do Bangladéše. Hora s komplikovanou cestou do základního tábora zaručuje naproti tomu nenáročný a příjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Myanmar: Země mnoha tváří IX – jezero Inle
Publikováno: 10.9.2016
Rybář pádlující nohou, plovoucí vesničky na vodě, příjemný chlad jeskyní, fotbalové utkání i návštěva třtinového cukrovaru.

Myanmar: Země mnoha tváří X – meditační město Pindaya
Publikováno: 17.9.2016
Je jen málo míst, kde dokážete na nic nemyslet. Já jsem si toto kouzlo okamžiku vychutnala až ve skalní puklině.

Myanmar: Země mnoha tváří XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikováno: 24.9.2016
Poslední zastávka v Barmě patří zaslouženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. K snídani banánový shake, k večeři mořské plody. Ticho, klid a šplouchání vln při východu i západu slunce. Ráj, nebo skutečnost?


Souvisejicí videa

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie
V největším městě Myanmaru – Yangonu – se potkávají vlivy všech okolních kultur. Velkým lákadlem ...

Mandalaj, koloniální chlouba Myanmaru
Mandalaj je druhé největší město Myanmaru a nějak do země svým vzhledem úplně nezapadá. Je tu nej...

Myanmar, Inle Lake – asijské Benátky
V dnešním videu zavítáme k jednomu z nejnavštěvovanějších míst v Myanmaru – k Inle Lake. Při vých...

Myanmar – „nezkažená” Asie
Jihovýchodní Asie se stále rozvíjí, takže jestli chcete nahlédnout ještě do míst, která jsou Zápa...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C