Myanmar: Země mnoha tváří IV – Hsipaw a festival Bawgyo

Je to Barma, nebo Myanmar? Asi se divíte, proč někdy píšu Barma a jindy zase Myanmar. Původní název země je Barma. Roku 1989 se ale vojenská junta rozhodla, že název změní na Svazovou republiku Myanmar. Jednalo se pouze o mediální gesto. Svět si měl myslet, že v Asii vznikl nový stát. Každá země přijala název státu podle svého uvážení, Evropa mluví více o Myanmaru a v Americe a Anglii se více používá „starý název“ Barma.
Dneska vyjíždíme autobusem z Mandalaje do města Hsipaw, známého jako „malý Bagan“. Ke krásné horské vesničce se váže jedna velmi kuriózní historka. Legenda vypráví o prvním turistovi, který sem roku 1992 přijel. Měl na sobě mnišské roucho a v ruce držel mističku s rýží. Místní obyvatelé se ho báli, protože sem nikdy žádný turista nedorazil. Nepříjemnou chvíli prolomil smích malého dítěte, což bylo pro místní znamení, že mají turistu přijmout vlídně a pohostinně. Přestali být nedůvěřiví a tím se světu otevřely doposud uzavřené brány Šanského státu.
Hsipaw je nenápadné městečko se starobylými chrámy a architektonicky zajímavými pagodami, před nimiž se v prachu povalují modré, žluté, červené i černé pantofle. Na chvíli odložené žabky se vyrábějí v nedaleké továrně. Zajímavé je, že k výrobě se používají staré pneumatiky a ropa. Z mnoha staveb je neopomenutelný klášter Maha Nanda s bambusovou sochou Buddhy, která byla následně pozlacena. Ne nadarmo se říká, že Myanmar má ve svých pagodách více zlata než švýcarské banky.
Hsipaw je jedno z nejúrodnějších území Barmy, což je znát jak na ranním trhu, tak i na okolní načervenalé půdě. Na trh se vyplatí přivstat si a prožít typický ranní šum. Najdete tu hodně zeleniny: hromady velikých česnekových hlaviček, cibulky různých tvarů i velikostí, orosené hráškové lusky, svěží zelenou petrželku, červená rajčátka v dřevěných ošatkách. O kousek dál stojí dřevěné stánky s tolik oblíbeným sušeným masem, betelovými listy, několika druhy zázvoru či pytle s pořádně pálivými chilli papričkami.
V únoru se v Bawgyo (čtěte Badžó), vzdáleném 8 km od města Hsipaw, koná „slavnost pagody“. Festival má pohyblivé datum a řídí se úplňkem jako u nás Velikonoce. Na obrovskou slávu se sem sjíždějí Barmánci ze všech koutů státu. Na prostranství před klášterem Bawgyo, který patří k nejvzácnějším v Šanském státě, jsou namačkané stánky se sezamovými sladkostmi, ovocem v třtinovém cukru, snackem na cestu v podobě rýže v bambusovém obalu. Pozor na kolečka, která připomínají nalámanou čokoládu – je to rybí tuk. Nechybí ani pouťové atrakce, které vydávají podivné zvuky. Z některých se dokonce černě kouří, ale nikdo tomu nevěnuje pozornost a užívá si legrace. Porušuji pravidla doporučeného cestování a kupuji si u pojízdného zmrzlináře kopeček zmrzliny v barevném kornoutku. Ve večerních hodinách nechybí úchvatný ohňostroj se světelnými efekty.
Na západ slunce se vyplatí odskočit si zpět do města Hsipaw k „Sunset Point“. Vyrazte směrem na Lashio, přejděte most, který střeží dva zelení mužíčci, a poté odbočte doprava – tady už uvidíte pagodu na kopci. Samotný výstup odtud trvá asi 25 minut. Západ slunce se představuje s pozadím Šanských hor. Za naprostého ticha a klidu si užíváme pomalého sklouzávání žlutých paprsků za obzor.
V příštím díle se těšte na nezapomenutelnou a jedinečnou cestu vlakem přes věhlasně známý viadukt Gokteik. S trochou štěstí se budeme na kaňon dívat přímo z jedoucí vlakové soupravy.
GPS: (Hsipaw) 22°37'14.2"N 97°18'02.4"E
Text a foto: Šárka Vacková
Diskuze u článku (1) |
Vložit nový příspěvek
- SkvěléZuza Habáňová 23.9.2016, 10:19Moc hezky napsané, zrovna si podle Vás plánuji říjnovou cestu do Barmy. Moc děkuji za zajímavé informace a přeji spoustu podobných zážitků na cestách.
Souvisejicí články

Myanmar: Země mnoha tváří I – Mandalaj za starých časů

Myanmar, Mandalaj: koloniální chlouba – VIDEO

Myanmar, Inle Lake – tradiční rybáři, plovoucí zahrady i „asijské Benátky” – VIDEO

Myanmar – výlet do „nezkažené” Asie – VIDEO

Myanmar: Země mnoha tváří XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung

Myanmar: Země mnoha tváří X – meditační město Pindaya

Myanmar: Země mnoha tváří IX – jezero Inle

Myanmar: Země mnoha tváří VIII – trek na Mount Victorii

Myanmar: Země mnoha tváří VII – Bagan na kole

Myanmar: Země mnoha tváří VI – Pwin U Lwin: květinové království a duhové vodopády

Myanmar: Země mnoha tváří V – vlakem přes viadukt Gokteik

Myanmar: Země mnoha tváří III – teakově voňavá Amarapura

Myanmar: Země mnoha tváří II – Inwa z koňského povozu

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie – VIDEO
Souvisejicí fotogalerie

Myanmar – jedna z nejtajemnějších destinací světa
Souvisejicí videa

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie

Mandalaj, koloniální chlouba Myanmaru

Myanmar, Inle Lake – asijské Benátky

Myanmar – „nezkažená” Asie
Lokace:

Česká republika
Partner:
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Nejhezčí vzpomínka
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.
Destinace měsíce – JAPONSKO:
TIPY NA VÝLETY V JAPONSKU:
Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Hrad Himedži – samurajská pevnost
Japonsko – země budoucnosti i tisíciletých tradic
Tokio – Město budoucnosti. Nebo ne?
Nagoya: Město samurajů i nočního života
Kyoto – romantická cesta hluboko do historie
Daigo-ji – zapomenutý UNESCO chrám nedaleko Kyota
Hora Ikoma – tichá krása japonského venkova
Kōya-san – Stovka horských chrámů a největší hřbitov
Ósaka – supermoderní metropole s nezaměnitelným šarmem
FOTOGALERIE:
Japonsko – říše mrakodrapů, zahrad a chrámů
Vše důležité, co byste o Japonsku měli vědět, najdete zde.