www.infoglobe.cz » Myanmar: Země mnoha tváří IV – Hsipaw a festival Bawgyo

Myanmar: Země mnoha tváří IV – Hsipaw a festival Bawgyo

Publikováno: 6.8.2016
Při našem cestování Barmou vyjíždíme na sever do Šanského státu – do města Hsipaw. Blíží se úplněk a s ním i slavnost v nedalekém Bawgyo se spoustou barmských pochutin, pouťových atrakcí a ohňostrojů.

Je to Barma, nebo Myanmar? Asi se divíte, proč někdy píšu Barma a jindy zase Myanmar. Původní název země je Barma. Roku 1989 se ale vojenská junta rozhodla, že název změní na Svazovou republiku Myanmar. Jednalo se pouze o mediální gesto. Svět si měl myslet, že v Asii vznikl nový stát. Každá země přijala název státu podle svého uvážení, Evropa mluví více o Myanmaru a v Americe a Anglii se více používá „starý název“ Barma.

Barma

Dneska vyjíždíme autobusem z Mandalaje do města Hsipaw, známého jako „malý Bagan“. Ke krásné horské vesničce se váže jedna velmi kuriózní historka. Legenda vypráví o prvním turistovi, který sem roku 1992 přijel. Měl na sobě mnišské roucho a v ruce držel mističku s rýží. Místní obyvatelé se ho báli, protože sem nikdy žádný turista nedorazil. Nepříjemnou chvíli prolomil smích malého dítěte, což bylo pro místní znamení, že mají turistu přijmout vlídně a pohostinně. Přestali být nedůvěřiví a tím se světu otevřely doposud uzavřené brány Šanského státu.

pověšené prádlo před typickým barmským obydlím

Hsipaw je nenápadné městečko se starobylými chrámy a architektonicky zajímavými pagodami, před nimiž se v prachu povalují modré, žluté, červené i černé pantofle. Na chvíli odložené žabky se vyrábějí v nedaleké továrně. Zajímavé je, že k výrobě se používají staré pneumatiky a ropa. Z mnoha staveb je neopomenutelný klášter Maha Nanda s bambusovou sochou Buddhy, která byla následně pozlacena. Ne nadarmo se říká, že Myanmar má ve svých pagodách více zlata než švýcarské banky.

Barma   malý Bagan s odloženými žabkami

Hsipaw je jedno z nejúrodnějších území Barmy, což je znát jak na ranním trhu, tak i na okolní načervenalé půdě. Na trh se vyplatí přivstat si a prožít typický ranní šum. Najdete tu hodně zeleniny: hromady velikých česnekových hlaviček, cibulky různých tvarů i velikostí, orosené hráškové lusky, svěží zelenou petrželku, červená rajčátka v dřevěných ošatkách. O kousek dál stojí dřevěné stánky s tolik oblíbeným sušeným masem, betelovými listy, několika druhy zázvoru či pytle s pořádně pálivými chilli papričkami.

trh začíná v 5 hodin ráno   i takto může vypadat prodejní stánek

V únoru se v Bawgyo (čtěte Badžó), vzdáleném 8 km od města Hsipaw, koná „slavnost pagody“. Festival má pohyblivé datum a řídí se úplňkem jako u nás Velikonoce. Na obrovskou slávu se sem sjíždějí Barmánci ze všech koutů státu. Na prostranství před klášterem Bawgyo, který patří k nejvzácnějším v Šanském státě, jsou namačkané stánky se sezamovými sladkostmi, ovocem v třtinovém cukru, snackem na cestu v podobě rýže v bambusovém obalu. Pozor na kolečka, která připomínají nalámanou čokoládu – je to rybí tuk. Nechybí ani pouťové atrakce, které vydávají podivné zvuky. Z některých se dokonce černě kouří, ale nikdo tomu nevěnuje pozornost a užívá si legrace. Porušuji pravidla doporučeného cestování a kupuji si u pojízdného zmrzlináře kopeček zmrzliny v barevném kornoutku. Ve večerních hodinách nechybí úchvatný ohňostroj se světelnými efekty.

kořenová a salátová zelenina je velmi oblíbená   rýžové tyčinky jsou skvělou a praktickou svačinou na cestách

Na západ slunce se vyplatí odskočit si zpět do města Hsipaw k „Sunset Point“. Vyrazte směrem na Lashio, přejděte most, který střeží dva zelení mužíčci, a poté odbočte doprava – tady už uvidíte pagodu na kopci. Samotný výstup odtud trvá asi 25 minut. Západ slunce se představuje s pozadím Šanských hor. Za naprostého ticha a klidu si užíváme pomalého sklouzávání žlutých paprsků za obzor.

západ slunce

V příštím díle se těšte na nezapomenutelnou a jedinečnou cestu vlakem přes věhlasně známý viadukt Gokteik. S trochou štěstí se budeme na kaňon dívat přímo z jedoucí vlakové soupravy.

GPS: (Hsipaw) 22°37'14.2"N 97°18'02.4"E

 

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Myanmar: Země mnoha tváří I – Mandalaj za starých časů
Publikováno: 16.7.2016
Hradní brány, gigantický královský palác, dřevěný teakový klášter, největší kniha na světě, řeka Iravádí – to je Mandalaj.

Myanmar, Mandalaj: koloniální chlouba – VIDEO
Publikováno: 25.4.2017
Druhé největší město Barmy chvílemi působí, jako by do země vůbec nepatřilo. A mně se popravdě líbilo mnohem víc než jakékoliv jiné město v zemi. Přitom na první pohled vypadalo naprosto nezajímavě – ale tak už to často bývá. Pojďme do něj nyní krátce nahlédnout.

Myanmar, Inle Lake – tradiční rybáři, plovoucí zahrady i „asijské Benátky” – VIDEO
Publikováno: 18.4.2017
Jedno z nejnavštěvovanějších míst Myanmaru – Inle Lake – láká na několik věcí naráz. V první řadě zde uvidíte tradiční rybáře, dokonalý objekt na focení při východu či západu slunce, ale také unikátní plovoucí zahrady a mnoho vesnic postavených na vodě jak přímo v samotném jezeře, tak na řece, která z jezera vytéká.

Myanmar – výlet do „nezkažené” Asie – VIDEO
Publikováno: 11.4.2017
Jihovýchodní Asie se rozvíjí neuvěřitelným tempem a Thajsko, Vietnam či Malajsie jsou v mnohém výrazně dál než my ve střední Evropě. Pokud ale chcete zažít tu „pravou”, globalizací nezkaženou Asii, vyrazte do Laosu, na venkov do Kambodže nebo – jako my v tomto krátkém videu – do Myanmaru, který možná znáte spíše pod starším jménem Barma.

Myanmar: Země mnoha tváří XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikováno: 24.9.2016
Poslední zastávka v Barmě patří zaslouženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. K snídani banánový shake, k večeři mořské plody. Ticho, klid a šplouchání vln při východu i západu slunce. Ráj, nebo skutečnost?

Myanmar: Země mnoha tváří X – meditační město Pindaya
Publikováno: 17.9.2016
Je jen málo míst, kde dokážete na nic nemyslet. Já jsem si toto kouzlo okamžiku vychutnala až ve skalní puklině.

Myanmar: Země mnoha tváří IX – jezero Inle
Publikováno: 10.9.2016
Rybář pádlující nohou, plovoucí vesničky na vodě, příjemný chlad jeskyní, fotbalové utkání i návštěva třtinového cukrovaru.

Myanmar: Země mnoha tváří VIII – trek na Mount Victorii
Publikováno: 3.9.2016
Pojďme se podívat na druhou nejvyšší horu Myanmaru. Za pěkného počasí se přes rozvětvené rododendrony nabízí výhled na vrcholky indických hor a do Bangladéše. Hora s komplikovanou cestou do základního tábora zaručuje naproti tomu nenáročný a příjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Myanmar: Země mnoha tváří VII – Bagan na kole
Publikováno: 27.8.2016
250 let staré monumentální pagody se zlatavě třpytí pod paprsky slunce. Mezi chrámy z okrově červených cihel se tyčí špičaté kaktusy a keře s červenými a růžovými květy. Zdálky je slyšet pastevcův klapající zvuk dřeváků.

Myanmar: Země mnoha tváří VI – Pwin U Lwin: květinové království a duhové vodopády
Publikováno: 20.8.2016
Koloniální stavby, věž v anglickém stylu, železniční zastávka, orchidejový park, bambusová buš, vyhlídka na botanickou zahradu, jízda na motorce, vodopády s duhovou clonou a sladká melounová tečka. Tak to je Pwin U Lwin, město se skrytou tváří svěží barmské krásy.

Myanmar: Země mnoha tváří V – vlakem přes viadukt Gokteik
Publikováno: 13.8.2016
Na minutu přesně přijíždí houkající vlak. Železniční koleje vrzají a my z viaduktu Gokteik vzhlížíme do chřtánu kaňonovitého údolí. Co sledovat dříve? Výhled do hrůzostrašně hluboké rokle nebo pomalé popojíždění strojvedoucího? Vítejte na jednom z nejproslulejších železničních obloukových mostů na světě.

Myanmar: Země mnoha tváří III – teakově voňavá Amarapura
Publikováno: 30.7.2016
Parádní sluneční představení s pozadím nejdelšího teakového mostu na světě můžete vidět jen na jednom místě světa.

Myanmar: Země mnoha tváří II – Inwa z koňského povozu
Publikováno: 23.7.2016
Město s vodním kanálem, banánovníky a dřevěnými pozůstatky klášterů. Zvídavé pohledy myanmarských dětí i příjemné seznámení se zemědělcem Umanem.

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie – VIDEO
Publikováno: 2.5.2017
Říká se, že Myanmar je brána mezi Indií, Čínou a jihovýchodní Asií. A hned v největším městě země – Yangonu – vám snadno dojde proč. Potkávají se tu totiž nejen vlivy všech okolních kultur, ale i vzhledově výrazně odlišní lidé. Indové, Číňané a samozřejmě Barmánci. Pojďme se krátce podívat jak do centra, tak na předměstí metropole.


Souvisejicí fotogalerie

Myanmar – jedna z nejtajemnějších destinací světa
V dlouhé a pošmourné zimě je tropická dovolená nejlepší možností, jak dobít baterky. Spolu s námi...


Souvisejicí videa

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie
V největším městě Myanmaru – Yangonu – se potkávají vlivy všech okolních kultur. Velkým lákadlem ...

Mandalaj, koloniální chlouba Myanmaru
Mandalaj je druhé největší město Myanmaru a nějak do země svým vzhledem úplně nezapadá. Je tu nej...

Myanmar, Inle Lake – asijské Benátky
V dnešním videu zavítáme k jednomu z nejnavštěvovanějších míst v Myanmaru – k Inle Lake. Při vých...

Myanmar – „nezkažená” Asie
Jihovýchodní Asie se stále rozvíjí, takže jestli chcete nahlédnout ještě do míst, která jsou Zápa...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C