www.infoglobe.cz » Myanmar: Země mnoha tváří IX – jezero Inle

Myanmar: Země mnoha tváří IX – jezero Inle

Publikováno: 10.9.2016
Rybář pádlující nohou, plovoucí vesničky na vodě, příjemný chlad jeskyní, fotbalové utkání i návštěva třtinového cukrovaru.

Z Baganu jezdí k jezeru Inle noční autobus, který z chrámového města vyjíždí v 18.00 hod a následující den ve 4 hodiny ráno staví na zastávce v Nyaunshwe. Do rozednění lze počkat ve vyhřáté zastávce a s prvním slunečním světlem se vydat k cca 3 km vzdálenému jezeru. Slunce ozařuje rýžové plantáže, kde začínají Barmánci po kolena ve vodě pilně pracovat. Práce na rýžových polích patří k těm nebezpečnějším, protože tu hrozí uštknutí hadem.

práce na rýžových polích

Na snídani si sedněte do některé z právě otevírajících restaurací. Jděte tam, kde sedí nejvíce místních – záruka kvality i ceny. Pravá barmská snídaně se skládá z čaje s několika vrchovatými lžičkami sladkého salka na dně šálku a ještě teplých domácích smažených vdolků a koblih bez náplně, kterou určitě nebudete postrádat.

jezero Inle

Jezero Inle je 22 km dlouhé, 11 km široké a leží ve výšce 900 m n. m. Jeho břehy lemují Šanské hory, které se vypínají do výšky 2 000 m n. m. Od roku 1985 se jezero stalo součástí chráněné krajinné oblasti. Inle má široké spektrum využití: od rybaření a pěstování zeleniny přes zavlažování půdy až po mytí nádobí, praní prádla, koupání a každodenní hygienu místních obyvatel, kterým se říká „jezerní lidé“. Jedná se především o Šanská, Danu, Pa-O a Kayah etnika, která žijí kolem jezera. Jejich počet se k letošnímu roku vyšplhal na 100 000 obyvatel. Velkým problémem je odpadní systém. Je až zázrak, že místní obyvatelé netrpí cholerou. Jejich těla se ale přizpůsobila a mají „hroší kůži“.

jezero Inle

jezero Inle   jezero Inle

Jezerní oblast profituje z výroby doutníků a dřevěných lodí, tkaní látek a předení nití, které se nejdříve vytahují z lotosových stonků. Pokud chcete místní odvětví vidět v praxi, zaplaťte si výlet na patnáctimetrové lodičce, kde vám průvodce zastaví v jednotlivých manufakturách. Zároveň vyjedete mezi plovoucí vesničky a na otevřené jezero s bohatým vodním planktonem a ptactvem.

vesnička na vodě   vesnička na vodě

Nezapomeňte si jeden den udělat pěší trek přilehlými vesničkami, které jsou naštěstí oproštěny od haldy turistů s cílem vyfotit si rybáře pádlující nohou. Vydáváme se na túru brzy zrána. Mladý Barmánec nás veze na kárce až k prašné cestě, k první zatáčce za město. Hrbolatou cestičku ohraničují banánovníky s velkými červenými poupaty. Procházíme vesničkami May Haw Nan a Htat Hein. Jsme pohoštěni svěžím melounem a studeným čajem.

prcházka vesnicí

Ve vesnici Htat Hein se nás ujímá mnich a provází nás nesmírně krásnými jeskyněmi. Jako doprovod bere svého čtyřnohého přítele, který se stává průvodcem. Mnich vysvětluje, že se budeme pohybovat pouze za psem. Jeskyně jsou zrádné. Tam, kam nejde pes, nesmíme ani my, protože tam není vzduch. Jeskynní zákoutí jsou z mnoha úhlů prosvícena slunečním světlem. Bydlí zde netopýři, jejichž oči nás pozorují ze skalního stropu.

mnich, který nás provází jeskyněmi

Asi 2 km od jeskyní leží třetí vesnička zvaná Lwekin, kde se seznamujeme s místní učitelkou angličtiny. Vypráví nám o své náklonnosti k barmské nositelce Nobelovy ceny míru Aung San Suu Kyi.

děti hrají fotbal   život ve vesnici

Za vesničkou Lwekin narážíme na pole s přilehlou výrobnou cukrové třtiny. Rostlina dosahuje výšky až 6 metrů a Barmánci s kulatými klobouky ji sekají sklízecími stroji. Do špatně přístupných částí přicházejí pracovníci s mačetami. Opodál, pod bambusovými přístřešky, se třtinová stébla lisují a z vyteklé šťávy se vyrábí cukr. Vylisovanými stébly se topí v kotlích. Cukrová třtina je velmi rychlým a nenáročným příjmem energie. Vezměte jedno stéblo a žvýkejte, sladká chuť vás zasytí místo večeře.

GPS: 20°33'56.9"N 96°53'55.3"E

 

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Myanmar: Země mnoha tváří I – Mandalaj za starých časů
Publikováno: 16.7.2016
Hradní brány, gigantický královský palác, dřevěný teakový klášter, největší kniha na světě, řeka Iravádí – to je Mandalaj.

Myanmar, Inle Lake – tradiční rybáři, plovoucí zahrady i „asijské Benátky” – VIDEO
Publikováno: 18.4.2017
Jedno z nejnavštěvovanějších míst Myanmaru – Inle Lake – láká na několik věcí naráz. V první řadě zde uvidíte tradiční rybáře, dokonalý objekt na focení při východu či západu slunce, ale také unikátní plovoucí zahrady a mnoho vesnic postavených na vodě jak přímo v samotném jezeře, tak na řece, která z jezera vytéká.

Myanmar – výlet do „nezkažené” Asie – VIDEO
Publikováno: 11.4.2017
Jihovýchodní Asie se rozvíjí neuvěřitelným tempem a Thajsko, Vietnam či Malajsie jsou v mnohém výrazně dál než my ve střední Evropě. Pokud ale chcete zažít tu „pravou”, globalizací nezkaženou Asii, vyrazte do Laosu, na venkov do Kambodže nebo – jako my v tomto krátkém videu – do Myanmaru, který možná znáte spíše pod starším jménem Barma.

Myanmar: Země mnoha tváří XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikováno: 24.9.2016
Poslední zastávka v Barmě patří zaslouženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. K snídani banánový shake, k večeři mořské plody. Ticho, klid a šplouchání vln při východu i západu slunce. Ráj, nebo skutečnost?

Myanmar: Země mnoha tváří X – meditační město Pindaya
Publikováno: 17.9.2016
Je jen málo míst, kde dokážete na nic nemyslet. Já jsem si toto kouzlo okamžiku vychutnala až ve skalní puklině.

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie – VIDEO
Publikováno: 2.5.2017
Říká se, že Myanmar je brána mezi Indií, Čínou a jihovýchodní Asií. A hned v největším městě země – Yangonu – vám snadno dojde proč. Potkávají se tu totiž nejen vlivy všech okolních kultur, ale i vzhledově výrazně odlišní lidé. Indové, Číňané a samozřejmě Barmánci. Pojďme se krátce podívat jak do centra, tak na předměstí metropole.

Myanmar: Země mnoha tváří III – teakově voňavá Amarapura
Publikováno: 30.7.2016
Parádní sluneční představení s pozadím nejdelšího teakového mostu na světě můžete vidět jen na jednom místě světa.

Myanmar: Země mnoha tváří II – Inwa z koňského povozu
Publikováno: 23.7.2016
Město s vodním kanálem, banánovníky a dřevěnými pozůstatky klášterů. Zvídavé pohledy myanmarských dětí i příjemné seznámení se zemědělcem Umanem.

Myanmar: Země mnoha tváří IV – Hsipaw a festival Bawgyo
Publikováno: 6.8.2016
Při našem cestování Barmou vyjíždíme na sever do Šanského státu – do města Hsipaw. Blíží se úplněk a s ním i slavnost v nedalekém Bawgyo se spoustou barmských pochutin, pouťových atrakcí a ohňostrojů.

Myanmar: Země mnoha tváří V – vlakem přes viadukt Gokteik
Publikováno: 13.8.2016
Na minutu přesně přijíždí houkající vlak. Železniční koleje vrzají a my z viaduktu Gokteik vzhlížíme do chřtánu kaňonovitého údolí. Co sledovat dříve? Výhled do hrůzostrašně hluboké rokle nebo pomalé popojíždění strojvedoucího? Vítejte na jednom z nejproslulejších železničních obloukových mostů na světě.

Myanmar: Země mnoha tváří VI – Pwin U Lwin: květinové království a duhové vodopády
Publikováno: 20.8.2016
Koloniální stavby, věž v anglickém stylu, železniční zastávka, orchidejový park, bambusová buš, vyhlídka na botanickou zahradu, jízda na motorce, vodopády s duhovou clonou a sladká melounová tečka. Tak to je Pwin U Lwin, město se skrytou tváří svěží barmské krásy.

Myanmar: Země mnoha tváří VII – Bagan na kole
Publikováno: 27.8.2016
250 let staré monumentální pagody se zlatavě třpytí pod paprsky slunce. Mezi chrámy z okrově červených cihel se tyčí špičaté kaktusy a keře s červenými a růžovými květy. Zdálky je slyšet pastevcův klapající zvuk dřeváků.

Myanmar: Země mnoha tváří VIII – trek na Mount Victorii
Publikováno: 3.9.2016
Pojďme se podívat na druhou nejvyšší horu Myanmaru. Za pěkného počasí se přes rozvětvené rododendrony nabízí výhled na vrcholky indických hor a do Bangladéše. Hora s komplikovanou cestou do základního tábora zaručuje naproti tomu nenáročný a příjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.


Souvisejicí fotogalerie

Myanmar – jedna z nejtajemnějších destinací světa
V dlouhé a pošmourné zimě je tropická dovolená nejlepší možností, jak dobít baterky. Spolu s námi...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C