www.infoglobe.cz » Myanmar: Země mnoha tváří VIII – trek na Mount Victorii

Myanmar: Země mnoha tváří VIII – trek na Mount Victorii

Publikováno: 3.9.2016
Pojďme se podívat na druhou nejvyšší horu Myanmaru. Za pěkného počasí se přes rozvětvené rododendrony nabízí výhled na vrcholky indických hor a do Bangladéše. Hora s komplikovanou cestou do základního tábora zaručuje naproti tomu nenáročný a příjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Naplánovaná cesta se zdoláním hory Mt. Victoria se dá zvládnout za tři dny, i když vám to cestovní kanceláře budou rozmlouvat. Jeden den potřebujete na cestu z Baganu do Kampaletu, druhý den na výstup na horu a třetí den na zpáteční cestu do Baganu. Bez cestovní kanceláře není trek na Mt. Victorii možný. 

prašná cesta vede až na vrchol

Vyjíždíme směr Čjinský stát (Chin State). Zelený džíp se kodrcá po prašné cestě, kola s traktorovým vzorem statečně bojují s výmoly, které se objevují na poslední chvíli v rozvířených oblacích prachu. Řidič Usan je ale zkušený a jede s námi bezpečně a opatrně, jak jen možnosti dovolují. Po dvou hodinách zastavujeme u chatrče, kde nás místní pohostí buvolím masem s rýží a oříšky.

máme štěstí, dnes není žádná mlha

Na naší cestě potkáváme „silničáře“. Nemají oranžové vesty ani ochranné pomůcky nebo novodobé náčiní. Hubené postavy ve vlajícím oblečení tady v horách budují silnice holýma rukama. Ženy a děti roztloukají kladivem obrovské kameny a nosí je v děravých bambusových ošatkách na prašnou cestu. Mají drsné dlaně plné puchýřů a mozolů. Půlka silnice se zasypává kameny a druhá půlka je oddělená nití z lotosového stonku a funguje jako provizorní průjezdná část pro dopravu. Muži provlékají bambusovou opěrou těžké barely plné horkého tekutého asfaltu a přenášejí je na ramenou ke zhotovenému kamenitému podkladu. Takový je život horských obyvatel Čjinského státu, kde se buduje nová infrastruktura a připravuje se na příval turistů.

silnice se staví holýma rukama

Po osmi hodinách cesty z Baganu přijíždíme do základního tábora, do Kampeletu. Ubytováváme se v jedné z chatiček, kde se nám podařilo usmlouvat velmi příjemnou cenu (70 dolarů za 4 osoby na noc). Chatičky leží v piniovém lesíku, který voní po borovicích. Se setměním se tu automaticky vypíná i elektřina a teplá voda, ale to nám vynahradily palačinky a domácí džem k snídani. Hurá na Mt. Victorii.

odpočinková základna pod horou, cena dohodu

Ráno si kupujeme povolení do národního parku Nat Ma Taung (4 500 kyatů za osobu, cca 90 Kč). Místní průvodce je tu povinný. Po dvou kilometrech od chaty narážíme na bezejmennou vesničku. Z dřevěných chatrčí nás se strachem pozorují její horští obyvatelé. Přichází stařešina kmene a zve nás na rýžové víno – náznak přivítání. Perfektní okamžik pro pastelky s krtečkem, které jsme si celou cestu schovávali pro výjimečnou příležitost.

Děti jsou zaprášené a ve vlasech jim skáčou vši. Smějí se, dovádějí s námi a česká hra „škatulata, hejbejte se“ nenechá ani dospělé v klidu. Nakonec se ostýchavě otevírají i poslední dveře a přicházejí k nám ženy s potetovanými obličeji. Jeden z negativních výsledků tvrdé vojenské junty. Vojáci znásilňovali ženy, proto se dívky nechávaly potetovat a tím si dobrovolně znetvořily své obličeje, aby se vojákům nezalíbily.

barmský kmen pod Mt. Victorií   omalovánky a pastelky sklidily veliký úspěch

Džípem stoupáme 30 minut pomalou rychlostí. Poté náš řidič parkuje a my se vydáváme klikatící se pěšinou na vrchol Mt. Victorie. Důležité je opravdu vyjít časně zrána, protože tu rychle padá mlha. Cestou na vrchol nemůžete zabloudit. Nahoru vede jen jedna pěšina, kterou ohraničují všudypřítomné rododendrony s červenými kvítky. Náš průvodce si nechtěl nechat rozmluvit, že cestu nahoru zvládneme sami a jde s námi asi 1 km, pak se omlouvá a loučí se se slovy, že na nás počká u auta. Po třiceti minutách slyšíme rachot jeho motorky. Svědomí mu asi nedovolilo nechat nás samotné.

výhled až na indické hory   výstup je příjemný

Mt. Victoria leží ve 3 200 m n. m.

Po dvou hodinách chůze se vynořuje socha Buddhy, která je umístěna na vrcholu ve výšce 3 053 m n. m. Je jasný den a nám se naskýtá pohled na indické hory a do sousedního Bangladéše. Nahoře to pěkně fouká, proto je dobré si přibalit oblečení do batohu. Je příjemné se posadit k vlající čjinské vlajce a nechat plout myšlenky svou cestou.

Mt. Victorii střeží socha Budhy

Příští týden se podíváme k jezeru Inle.

GPS: 21°13'57.9"N 93°54'10.5"E

Text a foto: Šárka Vacková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Myanmar: Země mnoha tváří I – Mandalaj za starých časů
Publikováno: 16.7.2016
Hradní brány, gigantický královský palác, dřevěný teakový klášter, největší kniha na světě, řeka Iravádí – to je Mandalaj.

Myanmar, Mandalaj: koloniální chlouba – VIDEO
Publikováno: 25.4.2017
Druhé největší město Barmy chvílemi působí, jako by do země vůbec nepatřilo. A mně se popravdě líbilo mnohem víc než jakékoliv jiné město v zemi. Přitom na první pohled vypadalo naprosto nezajímavě – ale tak už to často bývá. Pojďme do něj nyní krátce nahlédnout.

Myanmar, Inle Lake – tradiční rybáři, plovoucí zahrady i „asijské Benátky” – VIDEO
Publikováno: 18.4.2017
Jedno z nejnavštěvovanějších míst Myanmaru – Inle Lake – láká na několik věcí naráz. V první řadě zde uvidíte tradiční rybáře, dokonalý objekt na focení při východu či západu slunce, ale také unikátní plovoucí zahrady a mnoho vesnic postavených na vodě jak přímo v samotném jezeře, tak na řece, která z jezera vytéká.

Myanmar – výlet do „nezkažené” Asie – VIDEO
Publikováno: 11.4.2017
Jihovýchodní Asie se rozvíjí neuvěřitelným tempem a Thajsko, Vietnam či Malajsie jsou v mnohém výrazně dál než my ve střední Evropě. Pokud ale chcete zažít tu „pravou”, globalizací nezkaženou Asii, vyrazte do Laosu, na venkov do Kambodže nebo – jako my v tomto krátkém videu – do Myanmaru, který možná znáte spíše pod starším jménem Barma.

Myanmar: Země mnoha tváří XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikováno: 24.9.2016
Poslední zastávka v Barmě patří zaslouženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. K snídani banánový shake, k večeři mořské plody. Ticho, klid a šplouchání vln při východu i západu slunce. Ráj, nebo skutečnost?

Myanmar: Země mnoha tváří X – meditační město Pindaya
Publikováno: 17.9.2016
Je jen málo míst, kde dokážete na nic nemyslet. Já jsem si toto kouzlo okamžiku vychutnala až ve skalní puklině.

Myanmar: Země mnoha tváří IX – jezero Inle
Publikováno: 10.9.2016
Rybář pádlující nohou, plovoucí vesničky na vodě, příjemný chlad jeskyní, fotbalové utkání i návštěva třtinového cukrovaru.

Myanmar: Země mnoha tváří III – teakově voňavá Amarapura
Publikováno: 30.7.2016
Parádní sluneční představení s pozadím nejdelšího teakového mostu na světě můžete vidět jen na jednom místě světa.

Myanmar: Země mnoha tváří II – Inwa z koňského povozu
Publikováno: 23.7.2016
Město s vodním kanálem, banánovníky a dřevěnými pozůstatky klášterů. Zvídavé pohledy myanmarských dětí i příjemné seznámení se zemědělcem Umanem.

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie – VIDEO
Publikováno: 2.5.2017
Říká se, že Myanmar je brána mezi Indií, Čínou a jihovýchodní Asií. A hned v největším městě země – Yangonu – vám snadno dojde proč. Potkávají se tu totiž nejen vlivy všech okolních kultur, ale i vzhledově výrazně odlišní lidé. Indové, Číňané a samozřejmě Barmánci. Pojďme se krátce podívat jak do centra, tak na předměstí metropole.

Myanmar: Země mnoha tváří VII – Bagan na kole
Publikováno: 27.8.2016
250 let staré monumentální pagody se zlatavě třpytí pod paprsky slunce. Mezi chrámy z okrově červených cihel se tyčí špičaté kaktusy a keře s červenými a růžovými květy. Zdálky je slyšet pastevcův klapající zvuk dřeváků.

Myanmar: Země mnoha tváří VI – Pwin U Lwin: květinové království a duhové vodopády
Publikováno: 20.8.2016
Koloniální stavby, věž v anglickém stylu, železniční zastávka, orchidejový park, bambusová buš, vyhlídka na botanickou zahradu, jízda na motorce, vodopády s duhovou clonou a sladká melounová tečka. Tak to je Pwin U Lwin, město se skrytou tváří svěží barmské krásy.

Myanmar: Země mnoha tváří IV – Hsipaw a festival Bawgyo
Publikováno: 6.8.2016
Při našem cestování Barmou vyjíždíme na sever do Šanského státu – do města Hsipaw. Blíží se úplněk a s ním i slavnost v nedalekém Bawgyo se spoustou barmských pochutin, pouťových atrakcí a ohňostrojů.

Myanmar: Země mnoha tváří V – vlakem přes viadukt Gokteik
Publikováno: 13.8.2016
Na minutu přesně přijíždí houkající vlak. Železniční koleje vrzají a my z viaduktu Gokteik vzhlížíme do chřtánu kaňonovitého údolí. Co sledovat dříve? Výhled do hrůzostrašně hluboké rokle nebo pomalé popojíždění strojvedoucího? Vítejte na jednom z nejproslulejších železničních obloukových mostů na světě.


Souvisejicí fotogalerie

Myanmar – jedna z nejtajemnějších destinací světa
V dlouhé a pošmourné zimě je tropická dovolená nejlepší možností, jak dobít baterky. Spolu s námi...


Souvisejicí videa

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie
V největším městě Myanmaru – Yangonu – se potkávají vlivy všech okolních kultur. Velkým lákadlem ...

Mandalaj, koloniální chlouba Myanmaru
Mandalaj je druhé největší město Myanmaru a nějak do země svým vzhledem úplně nezapadá. Je tu nej...

Myanmar, Inle Lake – asijské Benátky
V dnešním videu zavítáme k jednomu z nejnavštěvovanějších míst v Myanmaru – k Inle Lake. Při vých...

Myanmar – „nezkažená” Asie
Jihovýchodní Asie se stále rozvíjí, takže jestli chcete nahlédnout ještě do míst, která jsou Zápa...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C