www.infoglobe.cz » Myanmar: Země mnoha tváří X – meditační město Pindaya

Myanmar: Země mnoha tváří X – meditační město Pindaya

Publikováno: 17.9.2016
Je jen málo míst, kde dokážete na nic nemyslet. Já jsem si toto kouzlo okamžiku vychutnala až ve skalní puklině.

Jezero Inle je perfektním výchozím bodem pro jednodenní výlet do města Pindaya. Veřejná doprava tu trošku skomírá a odkazuje na taxíka. Tomu dáváme červenou a jdeme si někoho stopnout. Vylezeme po stupínkách na dodávku plnou voňavých rajčat, cuket a fazolí v síťovaných pytlích. Na první velké křižovatce za jezerem řidič zastavuje a my seskakujeme. Dostáváme zeleninovou výslužku a pokračujeme ve stopování.

Pindaya

V Asii má člověk nápady, které by mu v Evropě stěží prošly. Dohadujeme se se třemi motorkáři na cestě do města za slušnou cenu. Dohoda má ale malý háček – sedíme na motorkách po třech. Po dvaceti minutách začíná jeden stroj nepříjemně bublat, brumlat a zpomalovat, z druhé motorky se začíná kouřit. Seskakujeme a napotřetí už máme štěstí. Zastavuje minivan s rodinou, která nás sveze až do cíle. S kopcovitým charakterem krajiny se mění i přírodní ráz. Stromy s odstíny zelené, okrová půda, do výšky se vlnící vinice, barevná políčka a zlaté kopulky pagod se prolínají přírodou.

Pindaya

Pindaya je malé město v Šanském státě. Leží ve výšce 1 200 m n. m. a centrum tvoří nádherné jezero s parkem, který vytváří stín pro odpočinek v parných dnech. Vodní plocha se dá obejít zhruba za hodinu. Nedaleko uměle vytvořeného jezera se pět dní v týdnu koná veliký trh, který se stal oblíbenou akcí místních obyvatel.

Buddhistické městečko se pyšní věhlasně známými jeskyněmi, ke kterým vede jednoduchá cesta – podívejte se k obloze a uvidíte „hadí schody“. Stovky vybetonovaných stupínků se stříškami se kroutí ve skalním srázu. Posledních 100 schodů si pěší návštěvníci mohou ušetřit a vyjet skleněným výtahem (9–12, 13–16 hod). K jeskyním ale můžete dojet i autem.

sošky v jeskyni   sošky v jeskyni

Před vstupem do jeskyní vás pozoruje zavěšený pavouk v nadživotní velikosti, ke kterému se váže pověst. V jezeře se koupalo sedm princezen, které pavouk odnesl dosoška Buddhy jeskyně. Princ Kummabhaya zasáhl pavouka šípem z luku, princezny zachránil a tu nejhezčí si vybral za ženu.

Vstupné stojí 3 dolary a nezapomeňte se vyzout. Vcházíme do tmavé jeskyně a před námi se objevuje neuvěřitelné množství velkých i malých sošek. Procházíme labyrintem s 8 000 budhistických zlatých, cementových, dřevěných a kamenných sošek. Nejstarší kusy pocházejí z 18. stol. Raritou je černá plastika Buddhy.

Kdo se proplete labyrintem, najde i meditační místnost. Komůrku, kam prolezou po kolenou jen štíhlejší návštěvníci. V tureckém sedu se uchyluji před tváře sošek, zavírám oči a začínám meditovat. Po 45 minutách vycházím odpočatá, uvolněná a plná elánu.

dole ve vesnici se vyrábí masivní nábytek

Za východem z buddhistického skalního království si kupujeme lahodné banánové chipsy. Nic chutnějšího jsem nikdy nejedla a nikde jinde v Barmě už poté nesehnala. Dole ve vesnici se venku v prašném koutku vyrábí masivní dřevěný nábytek. Sledujeme šikovné ruce dřevořezbářů a nabízíme jim kousky lahodného melounu. Ještě lok cukrové třtiny a zpět k jezeru Inle, kam se vracíme už za soumraku. 

GPS: 20°56'09.3"N 96°39'54.5"E

 

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Myanmar: Země mnoha tváří I – Mandalaj za starých časů
Publikováno: 16.7.2016
Hradní brány, gigantický královský palác, dřevěný teakový klášter, největší kniha na světě, řeka Iravádí – to je Mandalaj.

Myanmar, Mandalaj: koloniální chlouba – VIDEO
Publikováno: 25.4.2017
Druhé největší město Barmy chvílemi působí, jako by do země vůbec nepatřilo. A mně se popravdě líbilo mnohem víc než jakékoliv jiné město v zemi. Přitom na první pohled vypadalo naprosto nezajímavě – ale tak už to často bývá. Pojďme do něj nyní krátce nahlédnout.

Myanmar, Inle Lake – tradiční rybáři, plovoucí zahrady i „asijské Benátky” – VIDEO
Publikováno: 18.4.2017
Jedno z nejnavštěvovanějších míst Myanmaru – Inle Lake – láká na několik věcí naráz. V první řadě zde uvidíte tradiční rybáře, dokonalý objekt na focení při východu či západu slunce, ale také unikátní plovoucí zahrady a mnoho vesnic postavených na vodě jak přímo v samotném jezeře, tak na řece, která z jezera vytéká.

Myanmar – výlet do „nezkažené” Asie – VIDEO
Publikováno: 11.4.2017
Jihovýchodní Asie se rozvíjí neuvěřitelným tempem a Thajsko, Vietnam či Malajsie jsou v mnohém výrazně dál než my ve střední Evropě. Pokud ale chcete zažít tu „pravou”, globalizací nezkaženou Asii, vyrazte do Laosu, na venkov do Kambodže nebo – jako my v tomto krátkém videu – do Myanmaru, který možná znáte spíše pod starším jménem Barma.

Myanmar: Země mnoha tváří XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikováno: 24.9.2016
Poslední zastávka v Barmě patří zaslouženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. K snídani banánový shake, k večeři mořské plody. Ticho, klid a šplouchání vln při východu i západu slunce. Ráj, nebo skutečnost?

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie – VIDEO
Publikováno: 2.5.2017
Říká se, že Myanmar je brána mezi Indií, Čínou a jihovýchodní Asií. A hned v největším městě země – Yangonu – vám snadno dojde proč. Potkávají se tu totiž nejen vlivy všech okolních kultur, ale i vzhledově výrazně odlišní lidé. Indové, Číňané a samozřejmě Barmánci. Pojďme se krátce podívat jak do centra, tak na předměstí metropole.

Myanmar: Země mnoha tváří III – teakově voňavá Amarapura
Publikováno: 30.7.2016
Parádní sluneční představení s pozadím nejdelšího teakového mostu na světě můžete vidět jen na jednom místě světa.

Myanmar: Země mnoha tváří II – Inwa z koňského povozu
Publikováno: 23.7.2016
Město s vodním kanálem, banánovníky a dřevěnými pozůstatky klášterů. Zvídavé pohledy myanmarských dětí i příjemné seznámení se zemědělcem Umanem.

Myanmar: Země mnoha tváří IV – Hsipaw a festival Bawgyo
Publikováno: 6.8.2016
Při našem cestování Barmou vyjíždíme na sever do Šanského státu – do města Hsipaw. Blíží se úplněk a s ním i slavnost v nedalekém Bawgyo se spoustou barmských pochutin, pouťových atrakcí a ohňostrojů.

Myanmar: Země mnoha tváří V – vlakem přes viadukt Gokteik
Publikováno: 13.8.2016
Na minutu přesně přijíždí houkající vlak. Železniční koleje vrzají a my z viaduktu Gokteik vzhlížíme do chřtánu kaňonovitého údolí. Co sledovat dříve? Výhled do hrůzostrašně hluboké rokle nebo pomalé popojíždění strojvedoucího? Vítejte na jednom z nejproslulejších železničních obloukových mostů na světě.

Myanmar: Země mnoha tváří VI – Pwin U Lwin: květinové království a duhové vodopády
Publikováno: 20.8.2016
Koloniální stavby, věž v anglickém stylu, železniční zastávka, orchidejový park, bambusová buš, vyhlídka na botanickou zahradu, jízda na motorce, vodopády s duhovou clonou a sladká melounová tečka. Tak to je Pwin U Lwin, město se skrytou tváří svěží barmské krásy.

Myanmar: Země mnoha tváří VII – Bagan na kole
Publikováno: 27.8.2016
250 let staré monumentální pagody se zlatavě třpytí pod paprsky slunce. Mezi chrámy z okrově červených cihel se tyčí špičaté kaktusy a keře s červenými a růžovými květy. Zdálky je slyšet pastevcův klapající zvuk dřeváků.

Myanmar: Země mnoha tváří VIII – trek na Mount Victorii
Publikováno: 3.9.2016
Pojďme se podívat na druhou nejvyšší horu Myanmaru. Za pěkného počasí se přes rozvětvené rododendrony nabízí výhled na vrcholky indických hor a do Bangladéše. Hora s komplikovanou cestou do základního tábora zaručuje naproti tomu nenáročný a příjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Myanmar: Země mnoha tváří IX – jezero Inle
Publikováno: 10.9.2016
Rybář pádlující nohou, plovoucí vesničky na vodě, příjemný chlad jeskyní, fotbalové utkání i návštěva třtinového cukrovaru.


Souvisejicí fotogalerie

Myanmar – jedna z nejtajemnějších destinací světa
V dlouhé a pošmourné zimě je tropická dovolená nejlepší možností, jak dobít baterky. Spolu s námi...


Souvisejicí videa

Myanmar, Yangon: křižovatka ve středu Asie
V největším městě Myanmaru – Yangonu – se potkávají vlivy všech okolních kultur. Velkým lákadlem ...

Mandalaj, koloniální chlouba Myanmaru
Mandalaj je druhé největší město Myanmaru a nějak do země svým vzhledem úplně nezapadá. Je tu nej...

Myanmar, Inle Lake – asijské Benátky
V dnešním videu zavítáme k jednomu z nejnavštěvovanějších míst v Myanmaru – k Inle Lake. Při vých...

Myanmar – „nezkažená” Asie
Jihovýchodní Asie se stále rozvíjí, takže jestli chcete nahlédnout ještě do míst, která jsou Zápa...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2018
I letos se mohou návštěvníci Vysokých Tater těšit na zamrzlé království v podobě Tatranského ledového dómu, který je široké veřejnosti přístupný celou zimu.

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 14. 12. 2018
svátek:Lýdie
dnes:
pátek 14.12.
-1 °C
zítra:
sobota 15.12.
-1 °C