www.infoglobe.cz » Německo, Fichtelberg: Krušnohorsko jako na dlani

Německo, Fichtelberg: Krušnohorsko jako na dlani

Publikováno: 4.8.2016
Vzdušnou čarou 25 km od Karlových Varů leží Fichtelberg, nejvyšší hora Krušných hor na německé straně. Příjemný výšlap, překročení 1 000 m n. m. a rozhled do dvou států.

Krušnohorsko (Erzgebirge) se pyšní vrcholem na české straně (Klínovec 1 244 m n. m.) a německým, o pár metrů níže položeným, Fichtelbergem. Nejvyšší hora Saska leží v nadmořské výšce 1 215 m a je od českého Klínovce vzdálena pouhých 6 km.

Krušnohorsko

Ideální místo pro začátek treku na Fichtelberg se nachází v Oberwiesenthalu (saský St Moritz). Horské německé městečko si díky své nadmořské výšce 914 m vysloužilo označení „nejvyšší město Německa“. Z Prahy do Krušných hor zabere cesta po dálnici D7 necelé dvě hodiny.

národní park za Oberwiesenthalem

V Oberwiesenthalu můžete auto nechat pod hotelem „Hotel Am Fichtelberg“. Za poslední prudší zatáčkou se nabízí bezplatný plácek na parkování. Odtud se vydejte do kopce směrem k obrovskému kvádrovému hotelu. V jeho úrovni odbočíte doleva a budete se řídit žlutým značením. Trek na Fichtelberg měří příjemných a nenáročných 5 kilometrů. První dva kilometry se stáčejí pěší kamínkovou cestičkou, kde si slunce za každé části dne hraje se stíny stromů. Luční traviny zdobí 15–45 cm vysoké žluté trvalky s mnohačetnými bílými květy, které tvoří nejdůležitější součást krušnohorské vegetace. Dřevěná tabulka po vaší levé ruce vás informuje o překročení významných
1 000 m n. m.

5 km nenáročného stoupání   krok po kroku za vyšší nadmořskou výškou

Na konci stezky se před vámi vynoří silnice s restaurací „Neues Haus“. Přejděte opatrně silniční komunikaci a vydejte se směrem za restauraci. Už se před vámi otevírají Krušné hory. Na stezku se paralelně napojuje kamenitá cyklotrasa Stoneman Miriquidi. Zbývá 500 m do cíle.

restaurace   Stoneman Miriquidi vede k Fichtelbergu

Paráda! Jste tu! Máte jedinečnou možnost prohlédnout si panoráma Krušných hor, České středohoří s Milešovkou, Doupovské hory, Slavkovský les, německé Smrčiny a za velmi příznivého a jasného počasí dokonce i Krkonoše a Šumavu.

Fichtelberg

K 20. výročí sjednocení Německa (3. října) byl vytvořen a na Fichtelberg dopraven zvon – je baculatý, váží 1 600 kg a měří 1,35 m. Na vrchol vede i nejstarší německá lanovka z roku 1924, která je dlouhá 1 175 m, překonává převýšení 305 m a cesta trvá 6 min.

nejstarší německá lanovka   výhled na Krušné hory

Jednodenní výlet s 10kilometrovým trekem (tam i zpět) je vhodný i pro aktivní rodiny s dětmi. A nejlepší zážitek? Na Fichtelberg jsem šla v pátek po práci a za celou cestu jsem nepotkala ani jednoho turistu. Naprosto vzácný okamžik, za který ti, Fichtelbergu, děkuji.

Fichtelberg s přistávací plochou pro vrtulníky

GPS: 50°25'43.8"N 12°57'16.4"E

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, Sasko – Jeptiška v Žitavských horách
Publikováno: 14.9.2015
Hledáte ferratu, kde si můžete vyzkoušet všechny možné nástrahy? Na česko-německých hranicích je skála zvaná Jeptiška, která je obehnaná lanem, kramlemi, stupy, žebříky, můstkem, převisy, propastmi i soutěskami.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

Německo: Mnichov – Oktoberfest, oslava (nejen) pro milovníky piva
Publikováno: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, který se pije po celém světě, ale není všude stejný. Také si rádi vychutnáte pořádně vychlazené pivo ve vašem oblíbeném podniku? Co kdybyste za ním šli tentokrát trochu dál než jen za roh? Ano, řeč je o největším pivním festivalu – Oktoberfestu.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

Německo: Fascinující Sasko II.
Publikováno: 26.3.2012
V prvním článku o Svobodném státě Sasko jsme si představili krásné a historií fascinující města Drážďany, Lipsko a Pirnu. Pokračovat budeme i v dnešní části, kde si představíme sice menší, ale o to krásnější města či městečka tohoto turisty vyhledávaného příhraničního regionu plného úchvatné přírody, dobrosrdečných a pohostinných lidí, nebo znamenité gastronomie.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Sasko – zámek Pillnitz a jeho obří kamélie
Návštěva Drážďan bývá často spojována s návštěvou bývalé rezidence saského královského rodu, a to...

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
21.5.2019
Hořice na Jičínsku otevřely po 3,5 letech opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy z roku 1877 byla součástí česko-polského projektu. Otevřeno je denně kromě pondělí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 23. 5. 2019
svátek:Vladimír