www.infoglobe.cz » Nepál – Himálaj a Buddha

Nepál – Himálaj a Buddha

Publikováno: 24.11.2018
Toužíte se podívat do základního tábora Everestu? Vidět na vlastní oči volně žijící tygry? Či navštívit posvátné místo, kde se údajně roku 563 př. n. l narodil Buddha? Díky své bohaté a rozmanité kultuře, přírodnímu bohatství a desítkám trekových tras v horách bude v Nepálu spokojený každý cestovatel.

Nepál je stát jihovýchodní Asie. Země vklíněná mezi Indií a Tibetem s více než 29 miliony obyvatel, rozkládající se na ploše 147 181 km2. Roku 2008 zde zanikla monarchie a vznikla federativní demokratická republika. Státním náboženstvím je hinduismus, který vyznává 80 % obyvatel. Platidlem je nepálská rupie a oficiální jazyk je nepálština. V turistických oblastech a kancelářích se domluvíte anglicky.

buddhistická stúpa Boudhanath

Nepál spolu se sousedními státy postihlo v dubnu roku 2015 nejsilnější zemětřesení za posledních osmdesát let, při kterém došlo k poškození obydlí velkého množství obyvatel a také národních památek, avšak to neubralo na jeho kráse. Nepálská vlajka je jediná národní vlajka na světě, která nemá obdélníkový tvar. Je tvořena zcela neobvyklými tvary dvou trojúhelníků s obrazy slunce a měsíce. Karmínová barva je národní barvou, symbolem vítězství a statečnosti Nepálců. Modré ohraničení symbolizuje harmonii a mír. Národní květinou Nepálu je rododendron.

nepálská vlajka

Chaos? Prach? Hluk? To je Káthmándú – hlavní a také největší město Nepálu. Starobylé královské město, kde se mísí buddhistická a hinduistická kultura. Ideální místo pro nákupy, zejména trekového vybavení, textilu a suvenýrů. Hlavním turistickým centrem města je čtvrť Thamel, kde se nachází spousta obchodů, ubytoven a restaurací.

elektrické vedení   oslavy nepálského svátku Dashain

Vstupní brána do hor

Osm osmitisícovek ze čtrnácti vyrostlo právě v Nepálu, včetně nejvyšší hory světa, Mount Everestu 8.848 m n. m. Nepál je domovem dobrodružství. Země, která kromě trekových tras nabízí i jiné adrenalinové zážitky. Můžete skočit bungee jumping ze sto šedesáti metrů vysokého visutého mostu nad řekou Trisuli, podívat se na himálajské velikány z ptačí perspektivy během šedesátiminutového vyhlídkového letu nebo můžete vyzkoušet let s dravci – parahawking. Na své si přijdou i nesportovci. Pro ně jsou tu dřevěné chrámy, historická města, hinduistické či buddhistické kláštery, ve kterých si můžete vyzkoušet meditace nebo začít s jógou.

Annapurna region   cesta k Everestu z vesnice Gorakshep

Vidět Himálaj na vlastní oči však také znamená ztrátu vašeho pohodlí a komfortu. Teplou vodu tu moc neočekávejte, elektřina tu funguje jen občas, nepálská infrastruktura je velmi špatná. Cesta místními autobusy bude zážitek, na který už nikdy nezapomenete. Neváhejte a vydejte se poznat tuto krásnou zemi, nebudete litovat. Když už urazíte takovou dálku, nezapomeňte ochutnat nepálské národní jídlo Dal Bhát.

GPS: (Káthmándú) 27°42'55.9"N 85°19'32.9"E

 

Text a foto: Andrea MeluzínováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nepál, národní park Chitwan – útěk do divočiny
Publikováno: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s nejvyšší horou světa, ale také země, která nabízí návštěvníkům možnost přiblížit se k volně žijícím divokým zvířatům. To je národní park Chitwan v Nepálu. Byl založen v roce 1973 a patří tak mezi nejstarší chráněné oblasti v Nepálu. O jedenáct let později, roku 1984 byl Chitwan zařazen mezi přírodní památky UNESCO. Rozkládá se na ploše 932 čtverečních kilometrů a byl vůbec prvním národním parkem v zemi. Nabízí rozmanitou flóru a faunu. Najdete v ní subtropické nížiny, ale také hlubokou džungli.

Nepál, Chepang Hill – neprozkoumané svahy Himálaje
Publikováno: 8.12.2018
Když se řekne Chitwan v Nepálu, většině lidí se vybaví nosorožci, tygři, sloni, džungle a oblíbená destinace pro jízdu po safari, ale kromě své známé džungle nabízí národní park ještě mnoho dalších aktivit.

Nepál, Bandipur: Úžasná směs přírody a kultury
Publikováno: 1.12.2018
Většina cestovatelů přijede do Nepálu, aby zažila Himálaj. Někteří stráví několik dní v Káthmandú, jiní spojí návštěvu hor s cestou do jezerního města Pokhary, milovníci přírody míří do národního parku Chitwan. Ale počkejte! Co ostatní města a místa k návštěvě? Je tolik věcí, co se dá v Nepálu dělat. Dnes budeme mluvit o Bandipuru, jednom z krásně zachovaných osad newarské kultury.

Nepál, Mount Everest – trek do základního tábora
Publikováno: 29.9.2018
Kdo by nechtěl na vlastní oči vidět nejvyšší horu světa Mount Everest? Nepálci jí říkají „Sagarmatha“ (Tvář nebes). Trek do základního tábora, odkud vyrážejí horolezecké výpravy na Everest, patří k nejpopulárnějším trekům v Himaláji, a to i mezi řadovými turisty.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Nepál IV: První den na treku
Publikováno: 21.12.2011
Vstupním místem na trek okolo osmitisícovky Manaslu je vesnice, která se jmenuje Agurhat. Dorazili jsme sem po namáhavé cestě autobusem už za tmy a nějakou dobu jsme museli shánět ubytování. První místo, kde jsme se ptali, bylo již plné, ale brzy jsme sehnali volný pokoj v jiném hotýlku (lodžii) a mohli se ubytovat.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C