www.infoglobe.cz » Nepál, národní park Chitwan – útěk do divočiny

Nepál, národní park Chitwan – útěk do divočiny

Publikováno: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s nejvyšší horou světa, ale také země, která nabízí návštěvníkům možnost přiblížit se k volně žijícím divokým zvířatům. To je národní park Chitwan v Nepálu. Byl založen v roce 1973 a patří tak mezi nejstarší chráněné oblasti v Nepálu. O jedenáct let později, roku 1984 byl Chitwan zařazen mezi přírodní památky UNESCO. Rozkládá se na ploše 932 čtverečních kilometrů a byl vůbec prvním národním parkem v zemi. Nabízí rozmanitou flóru a faunu. Najdete v ní subtropické nížiny, ale také hlubokou džungli.

Toužíte zažít dobrodružství? Chcete být na dosah divokým zvířatům?

Hlavním lákadlem parku jsou jednorozí nosorožci indičtí a tygr bengálský. Kromě nich také v parku žijí sloni, medvědi a dalších několik druhů savců, stovky ptáků a motýlů.

Národní park není oplocen, díky tomu je tu vysoká pravděpodobnost, že narazíte na jeho divoké obyvatele i mimo hranice parku. Přírodní hranicí je řeka Rapti, která se vlévá do Gangy. V této hraniční řece žijí dva druhy krokodýlů. Prvním z jich je krokodýl bahenní, který je podobný aligátorovi, a druhým gaviál indický, který je specifický svojí dlouhou úzkou čelistí.

nosorožec jednorohý je kriticky ohrožený druh   krokodýl bahenní

Národní park nabízí různé aktivity a určitě se tu nudit nebudete. Široká nabídka programu zahrnuje od jednodenního až po sedmidenní trek do džungle, jízdu na kánoi po řece Rapti, noc v národním parku na jedné z mnoha pozorovacích věží či návštěvu tradičního tanečního představení etnika Tharu. Mezi oblíbené atrakce patří nezapomenutelný zážitek v podobě patnáctiminutové koupele se slony v řece Rapti. Jízda na slonech není v této oblasti doporučena, i přesto se tu najde spousta zájemců o tuto aktivitu. Ve městě Sauraha se nachází velký počet cestovních kanceláří, které vám rádi poskytnou veškeré informace a zorganizují pro vás zážitek na míru.

tanečního představení etnika Tharu

Do džungle pouze s průvodcem

Z bezpečnostních důvodů se můžete vydat na výpravu do džungle pouze v doprovodukoupel se slony v řece Rapti dvou průvodců, kteří složili zkoušky vypsané vládou, a jeho asistent, který se teprve učí. K návštěvě parku je potřeba povolení, jehož platnost je však pouze jeden den. Platí se tedy za povolení, ale také za služby průvodců. Takový jednodenní výlet do džungle s hodinovou plavbou na kánoe vás vyjde přibližně na 1500 Kč. Cena se může lišit v závislosti na ročním období.

Nejvhodnější doba pro návštěvu národního parku je od února do dubna. Druhé vhodné období pro návštěvu je v zimních měsících od října do prosince, nevýhodou je však velice vysoká tráva, ve které je těžké zahlídnout slona, natož tygra, výhodou je však menší výskyt turistů.

dechberoucí západ slunce z břehu řeky Rapti

safari   jízda na kánoi po řece Rapti

Toužíte po pravém dobrodružství či odpočinku po náročném treku v horách? Vydejte se do národního parku Chitwan.

GPS: 27°32'03.7"N 84°27'13.5"E

 

Text a foto: Andrea MeluzínováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nepál, Mount Everest – trek do základního tábora
Publikováno: 29.9.2018
Kdo by nechtěl na vlastní oči vidět nejvyšší horu světa Mount Everest? Nepálci jí říkají „Sagarmatha“ (Tvář nebes). Trek do základního tábora, odkud vyrážejí horolezecké výpravy na Everest, patří k nejpopulárnějším trekům v Himaláji, a to i mezi řadovými turisty.

Nepál – Himálaj a Buddha
Publikováno: 24.11.2018
Toužíte se podívat do základního tábora Everestu? Vidět na vlastní oči volně žijící tygry? Či navštívit posvátné místo, kde se údajně roku 563 př. n. l narodil Buddha? Díky své bohaté a rozmanité kultuře, přírodnímu bohatství a desítkám trekových tras v horách bude v Nepálu spokojený každý cestovatel.

Nepál, Bandipur: Úžasná směs přírody a kultury
Publikováno: 1.12.2018
Většina cestovatelů přijede do Nepálu, aby zažila Himálaj. Někteří stráví několik dní v Káthmandú, jiní spojí návštěvu hor s cestou do jezerního města Pokhary, milovníci přírody míří do národního parku Chitwan. Ale počkejte! Co ostatní města a místa k návštěvě? Je tolik věcí, co se dá v Nepálu dělat. Dnes budeme mluvit o Bandipuru, jednom z krásně zachovaných osad newarské kultury.

Nepál, Chepang Hill – neprozkoumané svahy Himálaje
Publikováno: 8.12.2018
Když se řekne Chitwan v Nepálu, většině lidí se vybaví nosorožci, tygři, sloni, džungle a oblíbená destinace pro jízdu po safari, ale kromě své známé džungle nabízí národní park ještě mnoho dalších aktivit.

Nepál I. - Příprava na cestu
Publikováno: 30.11.2011
Jednoho březnového dne jsme se s kamarády potulovali po Krušných horách a během povídání o všem možném přišla řada i na naše oblíbené téma - cestování. Já jsem moc litovala toho, že letos nebudu moci kvůli různým povinnostem vyrazit na delší cestu.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C