www.infoglobe.cz » Nová Kaledonie, Nouméa – město, kde byste chtěli žít

Nová Kaledonie, Nouméa – město, kde byste chtěli žít

Publikováno: 7.1.2019
Hlavní město souostroví Nová Kaledonie, Nouméa (čti Numea), leží na hlavním ostrově Grande Terre. Je to pobřežní město a život zde plyne v poklidném plážovém duchu. O bydlení v hlavním městě je velký zájem, proto se Nouméa neustále roztahuje a zvětšuje.

Na počátku 20. století odešlo do Tichomoří několik Čechoslováků. Jednoho z nich, architekta Martina Boetchera, v Nouméi dodnes připomínají jeho stavby. Češi a Slováci tu však žijí i dnes. Navštěvuji vinotéku pana Igora z Olomouce a můj slovenský průvodce Vladko mi u toho vypráví, jak vypadala Nouméa v 70. letech, kdy sem emigroval.

krásné pláže

Že byste tu v té době chtěli strávit dovolenou v ráji, na to rychle zapomeňte. Ostrov byl v té době známý jako domov lidožroutů, přestože po příchodu misionářů a přechodu domorodých obyvatel na křesťanskou víru kanibalismus ustal. Asfaltová cesta vedla pouze mezi Nouméou a letištěm. A že by letiště bylo synonymem vlídného uvítání, to se také říct nedá. Stará bouda a oblast plná komárů rozhodně nenasvědčovaly tomu, že za pár let sem bude jezdit na dovolenou zejména náročná klientela.

výhled na lagunu kolem města

Dnes je však Nouméa město s příjemnou atmosférou. Kromě pláží, které jsou výborně dostupné pěšky i z centra města, tu najdete také katedrálu, přístav, typický tropický trh,tradiční květinové věnce na uvítanou spoustu kaváren a barů, akvárium, kulturní centrum domorodých Kanaků apod.

Kulturní centrum Tjibaou nese své jméno po vůdci domorodého povstání proti nadvládě Francie, na kterého byl v roce 1989 spáchán atentát. Ten totiž usiloval o založení takového centra, kde by se prezentovala kanacká kultura a umění. A budova tohoto centra, která spojuje moderní i tradiční prvky, se po architektonické stránce opravdu povedla.

Aquarium de Lagoon je povinná zastávka pro milovníky podmořského světa. Nejenže zde uvidíte pestrobarevné rybky, želvy, korály (dokonce i zdejší raritu – korály fosforeskující), ale také se toho o životě v moři hodně dozvíte.

podmořský svět v akváriu

Z pláží uvedu dvě nejznámější – Plage de la Baie des Citrons a Anse Vata. „Citrónka“ je lepší pro šnorchlování, Anse Vata zase pro windsurfing. Dejte si však pozor – občas u zdejších pláží lidé zahlédnou žraloka. Útok na člověka tu není ojedinělý.

pohled na Plage de la Baie des Citrons   duha nad pláží v Nouméi

Římskokatolická katedrála sv. Josefa z konce 19. století je jednou z ikon Nouméi. Nakatedrála Josefa její stavbě se podíleli tehdejší trestanci, kteří si zde odpykávali své tresty. Typické jsou pro ni dvě 25metrové kamenné věže. Uvnitř má několik oltářů.

V neděli si rozhodně nenechejte ujít zdejší trh, plný barev, vůní, květin, ovoce a zpěvu. Můžete si zde nakoupit i pěkné suvenýry. Nouméu si prostě zamilujete.

GPS: (letiště) 22°15'34.0"S 166°28'23.2"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nová Kaledonie – tropický ráj na druhém konci světa
Publikováno: 31.12.2018
Máte rádi exotiku? Láká vás představa dovolené v tropickém ráji s palmami, bílým pískem na plážích a překrásnými korály? Chcete navštívit vzdálené místo, kam mnoho Čechů nezavítá? Pak je pro vás Nová Kaledonie správná volba.

Nová Kaledonie, Amédée – pláže, potápění a tahitský tanec
Publikováno: 14.1.2019
Protože je Nová Kaledonie souostrovím, rozhodně stojí za to navštívit více ze zdejších ostrovů. V tomto článku vás zavedu na ostrov Amédée, který leží pouhých 24 kilometrů od Nouméi a že to není jen tak ledajaký ostrov, o tom svědčí fakt, že byl v roce 2009 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Nová Kaledonie, Ile des Pins – místo, kde jste nejblíže k ráji
Publikováno: 21.1.2019
V tomto díle opustíme hlavní ostrov souostroví Nová Kaledonie a z letiště Magenta, které se nachází v centru Nouméi, si zaletíme na třídenní výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stát za to, napovídá už titulek tohoto článku. Zdejší obyvatelé, kteří se nazývají Kunié, o svém domově s hrdostí prohlašují, že je to ostrov nejblíže k ráji. A hned po příletu je mi jasné, že pro toto tvrzení mají velice pádné důkazy.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
21.1.2019
Chtěli byste sjíždět řeku Dunajec na raftových člunech v zimě? V pátek 25. a v sobotu 26. ledna budete mít příležitost, protože se uskuteční 11. ročník vodácké verze masopustu – Zimní splav Dunajce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 1. 2019
svátek:Zdeněk
dnes:
středa 23.1.
-1 °C
zítra:
čtvrtek 24.1.
-2 °C