www.infoglobe.cz » Nová Kaledonie – tropický ráj na druhém konci světa

Nová Kaledonie – tropický ráj na druhém konci světa

Publikováno: 31.12.2018
Máte rádi exotiku? Láká vás představa dovolené v tropickém ráji s palmami, bílým pískem na plážích a překrásnými korály? Chcete navštívit vzdálené místo, kam mnoho Čechů nezavítá? Pak je pro vás Nová Kaledonie správná volba.

Možná teď otevíráte atlas a hledáte, kde vlastně ta Nová Kaledonie leží. Nasměruji vás – hledejte v Tichomoří, v oblasti jižního Pacifiku, na východ od Austrálie a na severozápad od Nového Zélandu. Najdete tam několik ostrovů jako např. Ile des Pins, Loyauté (které tvoří ostrovy Ouvéa, Lifou a Maré) či Chesterfieldovy ostrovy – těch je jedenáct a jsou neobydlené.

Nová Kaledonie

Přestože se toto souostroví nachází na druhé straně světa, v podstatě nevystrčíte paty z Evropy. Kaledonie je totiž francouzské zámořské teritorium. Patří tedy pod správu Francie, ale má svou vlastní měnu – pacifický frank, který se označuje jako CFP nebo XPF. Úředním jazykem je francouzština a opravdu doporučuji se vybavit alespoň jejími základy – mimo turistické oblasti totiž s angličtinou nepochodíte.

turisté si mohou užít plavbu plachetnicí

Jedním z hlavních důvodů, proč Kaledonie rozhodně stojí za návštěvu, je korálová bariéra, která souostroví lemuje. Její délka je 1 500 km a laguna, která je ohraničena tímto útesem, je největší na světě. V roce 2008 byla pod názvem Laguny Nové Kaledonie zapsána na seznam UNESCO. Korálový útes u Nové Kaledonie je po Velkém bariérovém útesu u Austrálie druhý největší na světě.

laguna okolo ostrova Amedée

Novou Kaledonii objevil v roce 1774 anglický mořeplavec James Cook. Na rozkaz císaře Napoleona III. anektovala francouzská armáda Kaledonii v roce 1853 a území začala Francie využívat jako trestaneckou kolonii. Tehdy to však nebyl tropický ráj jako dnes – oblast byla tropicky vlhká, plná komárů a nepřístupného terénu.

tato kola slouží pro převoz katamaránů z pláže do moře   dřevěné sochy jsou typickou ukázkou kanackého umění

Kaledonii se přezdívá Ostrov věčného jara, protože je zde poměrně stálé klima. Nejlepší počasí je zde zhruba od října do konce února, kdy se teploty pohybují kolem 28 stupňů. V lednu však už začíná období dešťů a cyklónů. Od prosince do půlky února je zde hlavní sezona, kdy i děti mají hlavní školní prázdniny a ceny jsou v tomto období trochu vyšší než obvykle.

nejlepší místo pro šnorchlování najdete na Ile des Pins   plachetnice na ostrově Ile des Pins

A že je na Kaledonii dost draho i mimo sezonu, to je známá věc. Pro Francouze je to jednou tak drahé než u nich doma. Spousta potravin se totiž musí na ostrov dovážet a zdejší životní úroveň je vysoká. Možná proto sem jezdí na dovolenou převážně Japonci a o Čechy tu skoro nezavadíte.

západ slunce nad Nouméou

V následujících několika dílech spolu objevíme krásy Kaledonie. Provedu vás po hlavním městě Nouméi, lodí si vyjedeme na ostrov Amedée, který je zapsán na seznamu UNESCO, a nenecháme si ujít ani to nejkrásnější, co prý Kaledonie nabízí – ostrov Ile des Pins. Země Kanaků na nás čeká, pojďme ji spolu prozkoumat.

GPS: (mezinárodní letiště) 22°00'53.6"S 166°12'51.1"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nová Kaledonie, Nouméa – město, kde byste chtěli žít
Publikováno: 7.1.2019
Hlavní město souostroví Nová Kaledonie, Nouméa (čti Numea), leží na hlavním ostrově Grande Terre. Je to pobřežní město a život zde plyne v poklidném plážovém duchu. O bydlení v hlavním městě je velký zájem, proto se Nouméa neustále roztahuje a zvětšuje.

Nová Kaledonie, Amédée – pláže, potápění a tahitský tanec
Publikováno: 14.1.2019
Protože je Nová Kaledonie souostrovím, rozhodně stojí za to navštívit více ze zdejších ostrovů. V tomto článku vás zavedu na ostrov Amédée, který leží pouhých 24 kilometrů od Nouméi a že to není jen tak ledajaký ostrov, o tom svědčí fakt, že byl v roce 2009 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Nová Kaledonie, Ile des Pins – místo, kde jste nejblíže k ráji
Publikováno: 21.1.2019
V tomto díle opustíme hlavní ostrov souostroví Nová Kaledonie a z letiště Magenta, které se nachází v centru Nouméi, si zaletíme na třídenní výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stát za to, napovídá už titulek tohoto článku. Zdejší obyvatelé, kteří se nazývají Kunié, o svém domově s hrdostí prohlašují, že je to ostrov nejblíže k ráji. A hned po příletu je mi jasné, že pro toto tvrzení mají velice pádné důkazy.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
21.1.2019
Chtěli byste sjíždět řeku Dunajec na raftových člunech v zimě? V pátek 25. a v sobotu 26. ledna budete mít příležitost, protože se uskuteční 11. ročník vodácké verze masopustu – Zimní splav Dunajce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 1. 2019
svátek:Zdeněk
dnes:
středa 23.1.
-1 °C
zítra:
čtvrtek 24.1.
-2 °C