www.infoglobe.cz » Omán – oáza Arabského poloostrova

Omán – oáza Arabského poloostrova

Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán je velký přibližně jako tři České republiky a 80 % země tvoří poušť. Z východu a jihu je omýván mořem, takže plavky s sebou. Země je bezpečná, pouze v oblasti poblíž Jemenu se doporučuje být kvůli probíhající válce obezřetný.

Co se dá vidět: pevnosti, hory, poušť, velbloudi, falaj – starý zavlažovací systém, mešity atd. Vstupy do památek a muzeí jsou symbolické, většinou zaplatíte 30–60 Kč, výjimečně 120 Kč.

znak Ománu

Nejčastěji tu narazíte na indickou a pákistánskou kuchyni. Jí se hodně zeleniny, z masa nejčastěji kuřecí a jehněcí, přílohou jsou placky a rýže. Baští se rukama a pozor, nepoužívejte levou ruku – je nečistá. Při jídle můžete drobit na stůl či zem. V každé jídelně je umyvadlo s tekoucí vodou, ale většinou zde nejsou toalety. Součástí ománské kuchyně jsou datle, pěstuje se zde přes 30 druhů. Místní datle jsou velmi chutné a přikusují se ke kávě místo cukru. Sultán je nekuřák, vodní dýmky jsou k vidění jen zřídka, restaurace jsou nekuřácké. V zemi vládne tvrdá prohibice, alkohol je k dostání pouze v některých hotelech.

rozvojová banka

Po Ománu lze cestovat autobusem, autem, taxíkem či stopem, všechny tyto způsoby jsou cenově dostupné, silnice jsou v dobrém stavu a cena benzínu je nízká. Bydlet můžete jak v hotelu, tak i ve stanu. Stanovat se smí kromě soukromých pozemků všude.

Hlavní město Ománu je Maskat. Většina města byla vystavěna až v 70. letech, kdy zde díky těžbě ropy začal ekonomický boom. Maskat není město mrakodrapů jako Dubaj, je zde zachovaná klasická ománská architektura.

starý Muskat

K bydlení doporučuji čtvrť Mutrah nebo Ruwi. Pokud chcete podnikat výlety do okolí, je lepší bydlet v Ruwi, kde je autobusové nádraží jak MHD, tak i meziměstských autobusů, včetně linky do Dubaje. Ruwi je také dobrým místem pro nákupy. V Mutrahu je řada míst k ubytování, dostatek restaurací a je to blízko do starého Maskatu. Je zde starý bazar, ideální místo pro nákup koření a kadidla. Na tržišti nezapomeňte smlouvat.

čtvrť Mutrah

V Maskatu je řada muzeí i mořské akvárium. Nejstarší částí města je starý Maskat, který je zcela zrenovovaný. Vše je zde perfektně uklizené a naleštěné. Nachází se zde pouze vládní budovy a muzea.

Pro milovníky zbraní a armády doporučuji návštěvu Muzea ozbrojených ománských sil, kde vás bude provázet příslušník armády, který vám podá vyčerpávající výklad. Nemyslete si, že nějaký exponát přeskočíte. Muzeum má i venkovní expozici, kde si můžete prohlédnut bunkr, prolézt válečnou loď a sednout si do neprůstřelného automobilu, který byl vyroben speciálně pro jeho milost sultána.

Muzeum ozbrojených sil

Mešit sultána Kabuse je v Ománu mnoho, ale jenom jedna je největší a v určité hodiny je do ní umnožen vstup i nemuslimům. Vhodně se oblečte, u vstupu oblečení kontroluje náboženská policie. Pánové by měli mít dlouhé kalhoty, vršek zakrývací paže, ponožky, dámy mohou mít odhalený pouze obličej a konce rukou – dlaně a prsty. Pokud byste neměli vhodné oblečení, můžete si koupit u vstupu zahalující soupravičku, ovšem cena neodpovídá vzhledu a výběr je dost omezený. Mešita je vykládána zdobeným mramorem a podlahu kryje jeden z největších ručně tkaných koberců na světě, tkal se 15 let. Vstup je zdarma.

mešita sultána Kabuse – detail tradiční architektury   interiér mešity sultána Kabuse

V Maskatu lze vyrazit na některou z městských pláží či na piknik do parků, kterých je všude dost.

GPS: 23°35'10.5"N 58°24'20.6"E

 

Text a foto: Eva MarkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Omán: Pevnosti, kam se podíváš
Publikováno: 2.10.2017
V Ománu můžete vidět několik pevností, jedna z nich je v Nizwě, kde je i vyhlášený bazar a prodejna chalvy. Pozor, otevírací hodiny se řídí teplem. Na souk se vydejte dopoledne, odpoledne je v prodejnách pro vysoké teploty zavřeno.

Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť
Publikováno: 9.10.2017
Sur je krásné město s koloniální architekturou. Rozkládá se u moře na několika výběžcích, občas vám cestu překříží kopec, zátoka apod., ale nezoufejte, místní vám vždy rádi poradí či vás zavedou na správný konec města. V Suru nepoužívají názvy ulic, proto se vždy ptejte na konkrétní místo. Najdete tu několik trhů, včetně rybího. Je tu také možné navštívit loděnici, kde vyrábějí mořské koráby, které vypadají jak z doby Kryštofa Kolumba. Jedná se o ruční práci a vyrobení jedné lodi trvá několik měsíců.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2017
Katalogový či internetový prodej zájezdů? Katalogy jsou prostě potřeba. Lidé jsou na ně zvyklí a pro provizní prodejce jsou nutností. Cestovní kancelář Čedok vydala pro sezonu 2018 hned 8 samostatných katalogů, které přehledně dělí celý svět.
17.11.2017
Bardějovské lázně a severovýchod Slovenska jsou opět atraktivnější i pro rodinnou dovolenou. V lázních a jejich okolí přibyl třetí léčivý singletrack, tentokrát určený pro rodiny s dětmi.
16.11.2017
Navštivte broumovský klášter plný unikátních děl, historických odkazů a poznejte barokní komplex při mimořádné prohlídce zvané Klášterem od sklepa po půdu. V sobotu 18. nahlédnete od 10 a 14 hodin do míst, která jsou jindy nepřístupná.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BOSNA A HERCEGOVINA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 18. 11. 2017
svátek:Romana
dnes:
sobota 18.11.
6 °C
zítra:
neděle 19.11.
6 °C