www.infoglobe.cz » Omán – oáza Arabského poloostrova

Omán – oáza Arabského poloostrova

Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán je velký přibližně jako tři České republiky a 80 % země tvoří poušť. Z východu a jihu je omýván mořem, takže plavky s sebou. Země je bezpečná, pouze v oblasti poblíž Jemenu se doporučuje být kvůli probíhající válce obezřetný.

Co se dá vidět: pevnosti, hory, poušť, velbloudi, falaj – starý zavlažovací systém, mešity atd. Vstupy do památek a muzeí jsou symbolické, většinou zaplatíte 30–60 Kč, výjimečně 120 Kč.

znak Ománu

Nejčastěji tu narazíte na indickou a pákistánskou kuchyni. Jí se hodně zeleniny, z masa nejčastěji kuřecí a jehněcí, přílohou jsou placky a rýže. Baští se rukama a pozor, nepoužívejte levou ruku – je nečistá. Při jídle můžete drobit na stůl či zem. V každé jídelně je umyvadlo s tekoucí vodou, ale většinou zde nejsou toalety. Součástí ománské kuchyně jsou datle, pěstuje se zde přes 30 druhů. Místní datle jsou velmi chutné a přikusují se ke kávě místo cukru. Sultán je nekuřák, vodní dýmky jsou k vidění jen zřídka, restaurace jsou nekuřácké. V zemi vládne tvrdá prohibice, alkohol je k dostání pouze v některých hotelech.

rozvojová banka

Po Ománu lze cestovat autobusem, autem, taxíkem či stopem, všechny tyto způsoby jsou cenově dostupné, silnice jsou v dobrém stavu a cena benzínu je nízká. Bydlet můžete jak v hotelu, tak i ve stanu. Stanovat se smí kromě soukromých pozemků všude.

Hlavní město Ománu je Maskat. Většina města byla vystavěna až v 70. letech, kdy zde díky těžbě ropy začal ekonomický boom. Maskat není město mrakodrapů jako Dubaj, je zde zachovaná klasická ománská architektura.

starý Muskat

K bydlení doporučuji čtvrť Mutrah nebo Ruwi. Pokud chcete podnikat výlety do okolí, je lepší bydlet v Ruwi, kde je autobusové nádraží jak MHD, tak i meziměstských autobusů, včetně linky do Dubaje. Ruwi je také dobrým místem pro nákupy. V Mutrahu je řada míst k ubytování, dostatek restaurací a je to blízko do starého Maskatu. Je zde starý bazar, ideální místo pro nákup koření a kadidla. Na tržišti nezapomeňte smlouvat.

čtvrť Mutrah

V Maskatu je řada muzeí i mořské akvárium. Nejstarší částí města je starý Maskat, který je zcela zrenovovaný. Vše je zde perfektně uklizené a naleštěné. Nachází se zde pouze vládní budovy a muzea.

Pro milovníky zbraní a armády doporučuji návštěvu Muzea ozbrojených ománských sil, kde vás bude provázet příslušník armády, který vám podá vyčerpávající výklad. Nemyslete si, že nějaký exponát přeskočíte. Muzeum má i venkovní expozici, kde si můžete prohlédnut bunkr, prolézt válečnou loď a sednout si do neprůstřelného automobilu, který byl vyroben speciálně pro jeho milost sultána.

Muzeum ozbrojených sil

Mešit sultána Kabuse je v Ománu mnoho, ale jenom jedna je největší a v určité hodiny je do ní umnožen vstup i nemuslimům. Vhodně se oblečte, u vstupu oblečení kontroluje náboženská policie. Pánové by měli mít dlouhé kalhoty, vršek zakrývací paže, ponožky, dámy mohou mít odhalený pouze obličej a konce rukou – dlaně a prsty. Pokud byste neměli vhodné oblečení, můžete si koupit u vstupu zahalující soupravičku, ovšem cena neodpovídá vzhledu a výběr je dost omezený. Mešita je vykládána zdobeným mramorem a podlahu kryje jeden z největších ručně tkaných koberců na světě, tkal se 15 let. Vstup je zdarma.

mešita sultána Kabuse – detail tradiční architektury   interiér mešity sultána Kabuse

V Maskatu lze vyrazit na některou z městských pláží či na piknik do parků, kterých je všude dost.

GPS: 23°35'10.5"N 58°24'20.6"E

 

Text a foto: Eva MarkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Vepsáno ve tváři

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Nejhezčí túry světa, kniha pro milovníky dobrodružných cest
2. cena:
Nejkrásnější výlety na tajemná místa, praktický průvodce po výletech, na kterých se budete bát
1. cena redakce:
Zájezd na adventní trhy do Vídně s CK Radynacestu.cz
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Dárkový poukaz na masáž ve Studiu Nicole v Praze 4

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2017
Pro všechny, kteří žijí pěší turistikou a krásou slovenské přírody, máme dobrou zprávu! Do knihkupectví přichází nová knižní publikace Králova studna – Velká Fatra.
21.9.2017
Vysílač a horský hotel Ještěd je symbolem Liberce i Libereckého kraje. Každý rok se k výročí jeho otevření pořádají oslavy. Letošní 44. ročník oslav se uskuteční v sobotu 23. září od 10 hodin. Návštěvník tak může nahlédnout do útrob stavby, za jejíž návrh získal architekt Karel Hubáček v roce 1969 ocenění Mezinárodního svazu architektů.
20.9.2017
V pořadí již 53. ročník Bratislavských hudebních slavností se uskuteční od 28. září do 15. října.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – EKVÁDOR:

Ekvádor

TIPY NA VÝLETY V EKVÁDORU:

 

Vilcabamba

Zamora

Saraguro a Loja

Cuenca

Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Baños de Agua Santa

Zumbahua a laguna Quilotoa

Otavalo

hlavní město Quito

 

Vše důležité, co byste o Ekvádoru měli vědět, najdete zde.

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 9. 2017
svátek:Darina
dnes:
pátek 22.9.
18 °C
zítra:
sobota 23.9.
18 °C