www.infoglobe.cz » Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř

Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

pohled na Krakov

Wawel a Staré Město necháme pro tentokrát stranou, zmiňujeme se o nich v souvisejících článcích. Krakov má ale ještě jednu historicky a architektonicky významnou čtvrť a tou je Kaziměř. Bývala samostatným městem založeným králem Kazimírem Velikým ve 14. století k ochraně hradu a Starého Města z jihu. Později byla rozdělena na katolickou a židovskou část – a i dnes, léta po zbourání zdí, zřetelně rozeznáte hranice.

hřbitov Remuh   přání na papírcích zatížených kamínky se prý splní

tumby starého hřbitova

Centrem židovského města je po celá staletí Široká ulice (ulica Szeroka). Nachází se zde synagoga a hřbitov Remuh. Jejich historie je spjatá s významným učencem 16. století jménem Mojżesz Isserles, Remuh bylo jeho hebrejské jméno. V této éře byla Kaziměř významným duchovním centrem celé židovské Evropy, početnější židovskou obec měla jen Praha. Na hřbitov míří davy turistů především proto, že je ve všech průvodcích uváděn jako nejstarší. Je zde řada obnovených tumb a náhrobků, ale je potřeba říci, že hřbitov prošel ničivou devastací za II. sv. války a jeho současná podoba je výsledkem až poválečné rekonstrukce. Chcete-li si užít klidnou meditační procházku mezi tisíci nádhernými autentickými židovskými náhrobky v moři břečťanu pod korunami staletých stromů, popojděte o 300 m dál na Nový židovský hřbitov (ul. Miodowa 55).

Nový židovský hřbitov

na Novém židovském hřbitově

V Kaziměři dosud stojí sedm synagog roztroušených v blocích stejně vysokých třípatrových domů této svérázné čtvrti. Jsou většinou přístupné, s muzeální expozicí. Nejznámější je Stará synagoga z roku 1570, kde se nachází muzeum prezentující kulturu a historii krakovské židovské obce.

zašlá sláva židovské Kaziměře

V židovské čtvrti žilo před druhou světovou válkou 65 tisíc lidí, kteří až na jednotlivce zemřeli v koncentračních táborech. Ke Krakovu se také váže jeden konkrétní, celému světu známý příběh továrníka Oskara Schindlera, který vynesl na světlo režisér Steven Spielberg ve filmu Schindlerův seznam. Z Kaziměře kousek za řekou, v ulici Lipowa, totiž stojí reálná Schindlerova továrna, jejíž zaměstnanci, krakovští židé, byli aktéry zmíněného válečného příběhu. Dnes je v továrně muzeum plné autentických předmětů, seznamující se skutečnými příběhy jednotlivých lidí i celou historií Schindlerova činu.

fabrika Oskara Schindlera

Ale samotná Kaziměř není pochmurná ani trochu. Naopak. Restaurace, bary a občerstvovny všeho druhu jsou tu jedna vedle druhé a například ulice Józefa je taková krakovská Stodolní. Vřele doporučuji večerní tah po místních barech. Platí tu, co pro všechny nálevny v Krakově – nenajdete dva podobné lokály, každý podnik má své kouzlo a snaží se být sousednímu nepodobný. Ale nejen bary. Restaurace v celém Krakově nabízejí neuvěřitelně pestrou nabídku národních kuchyní s kvalitním jídlem za velmi vlídné ceny. Všude vám nabídnou i typický polský boršč a hvězda zdejší kuchyně je bigos, jídlo ze zelí a více druhů masa, jehož příprava trvá čtyři dny.

Rynek Glówny

GPS: 50°02'58.4"N 19°56'41.5"E

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Svídnice a Jawor – kostely Míru
Publikováno: 18.10.2018
V našich zemích je pobělohorské období stále často vnímáno jako doba temna. Ale právě v této „temné“ době spatřilo světlo světa mnoho našich největších uměleckých pokladů, které vytvořili mistři jako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferové. A nádhernými barokními poklady, které vznikly vlastně v důsledku třicetileté války, se pyšní i sousední Polsko. Ostatně kus dnešního Polska byl tehdy součástí zemí Koruny české.

Praha: vlakem Leo Express přímo do polského Krakova
Publikováno: 24.7.2018
Jako první soukromý železniční dopravce zavedla společnost Leo Express novou linku do Krakova. Spoj od minulého víkendu jezdí do Krakova v pátek a neděli, v opačném směru v sobotu a pondělí.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko, Kolobrzeg: Na víkend k moři
Publikováno: 15.10.2017
Rádi byste se prošli podél moře, ale nechce se vám nikam daleko? Pokud ano, máme tu pro vás dnes tip na místo, které je Čechy celkem opomíjeno. Nemusíte jet tisíce kilometrů, nemusíte překonávat svůj strach z létání. Stačí, když sednete do auta a můžete si udělat krásný prodloužený víkend v Kolobrzegu.

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky
Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.

Polsko, Těšín: Zámecký vrch
Publikováno: 19.3.2015
Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, dnes památné místo s parkem a výhledem na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Německo: Görlitz, Bautzen – prohlídka měst s návštěvou vánočních trhů
Publikováno: 8.12.2016
Jelikož již máme zkušenosti s velice přelidněnými vánočními trhy v Drážďanech či ve Vídni, letos padl návrh navštívit méně známá německá města Görlitz (Zhořelec) a Bautzen (Budyšín). Tento výlet můžu jen doporučit, protože vše bylo doslova nad očekávání – města leží kousek za hranicemi (z našeho startovního místa v Mladé Boleslavi se do centra Görlitzu pohodlně dostanete za necelé 2 hodinky, Bautzen je od něj pak o cca 40 min dále), není zde problém s parkováním a trhy jsou plné až s přicházejícím večerem.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.10.2018
Plynulé propojení Bardějovských lázní s městem Bardějov přinese nový turistický singletrack HERKULES pro cyklisty i pěší. V těchto dnech ho dokončují místní oblastní organizace cestovního ruchu.
21.10.2018
Nenechte si ujít noční prohlídky hradu Beckov, které budou probíhat v úterý 30. a středu 31. října, vždy od 18.00, 19.00, 20.00 a 21.00.
20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 10. 2018
svátek:Sabina
dnes:
pondělí 22.10.
15 °C
zítra:
úterý 23.10.
9 °C