www.infoglobe.cz » Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory

Publikováno: 27.2.2019
Sestupte s námi do podzemních chodeb a komor solných dolů, kde můžete na vlastní oči vidět prostory, ve kterých se po staletí těžila sůl. Jedinečný prostor překvapí zejména množstvím originálních uměleckých děl. V následujících řádcích se vydáme obdivovat zajímavosti podél první poloviny prohlídkové trasy.

Z nabídky prohlídkových tras si vybíráme turistickou. Tento okruh zpřístupňuje veřejnosti jen 3,5 km chodeb z celkových 300 a čeká na nás i přes 800 schodů. Ale nemusíte se bát, okruh není příliš náročný.

šachta Antonina (Wieliczka)

První schody zdoláváme hned na začátku trasy. Z Danilowiczovy šachty sestupujeme po 378 schodech do podzemí – do patra zvaného Bono v hloubce 64 metrů. Sympatický průvodce ve slavnostní hornické uniformě nás na informuje o bezpečnosti a pravidlech prohlídky a pobytu v dole.

Přicházíme k vstupnímu otvoru do dolu Antonina, který spojuje 1. a 3. patro v hloubce 135 m. Hned tu vidíme makety někdejšího způsobu těžby. Kromě šachty vedoucí pod zem je tu obnoveno tažné zařízení sloužící k vertikálnímu způsob dopravy. Bloky soli ve formě válců horníci kutáleli od místa těžby k šachtám, kterými je dopravili na povrch. Přesouváme se do komory Urszula, kde se sůl těžila v letech 1649–1685 a v roce 1830 byla zařazena do tehdejší turistické trasy. Od 20. století je prostor zpevněn dřevěnými trámy.

komora Mikuláše Koperníka (Wieliczka)

Důl se pyšní i mnoha vzácnými návštěvníky. Tím prvním byl Mikuláš Koperník. Do dolu přišel v roce 1493 provést jeden ze svých výzkumů a byl tak první člověk, který sestoupil do těchto prostor za jiným účelem než hornickou prací. Proto další komora vyhloubena z bloku zelené soli, do které vstupujeme, je pojmenována po této významné osobnosti vědy, která se do historie lidstva zapsala svým astronomickým objevem heliocentrizmu. Těžba v komoře byla ukončena v druhé polovině 18. století a sloužila k přepravě vytěžené soli. Dřevěné trámy podpírají strop komory. Nachází se zde i socha vytesaná ze soli (Wladislaw Hapek, 1973) k 500letému výročí narození Mikuláše Koperníka.

komora Janowice (Wieliczka)

V první polovině 17. století vznikla komora Janowice, která nás zaujala sousoším. To v roce 1967 vytvořil horník Mieczyslaw Kluzek. Jedná se o šest solných soch v životní velikosti, které představují legendu o objevení kamenné soli v Polsku. Podle ní byla sůl objevena v Malopolsku v polovině 13. století za panování knížete Boleslava Stydlivého a jeho manželky sv. Kingy. Ta dostala do věna od svého otce, uherského krále Bély IV., jeden ze solných dolů v Marmaros a hodila do něj svůj snubní prsten. Tento prsten se pak zázračně dostal do Wieliczky spolu s ložiskem kamenné soli. Když přišla kněžna do Polska, nařídila kopat na vyznačeném místě, kde našli horníci i její snubní prsten. Sochy v komoře jsou doplněny světelnými a zvukovými efekty, které vás na chvíli přenesou do doby vzniku této legendy.

komora Spalone (Wieliczka)

Jak již samotný název komory Spalone (z polštiny hořel) napovídá, další část prohlídky nám připomene požár, který zde vypukl a zničil dřevěné zabezpečení. Sochy horníků znázorňují nebezpečí zavalení či výbuchu plynu.

komora Sielec (Wieliczka)

V první polovině 17. století začala těžba soli v komoře Sielec, která byla následně zatopena. Teprve v 19. století mohla být zapojena do prohlídkové trasy jako místo prezentující zařízení sloužící k přepravě soli. Výjimkou při přepravě nebyli od 16. století ani koně. Ten poslední opustil důl v roce 2002.

maštal v komoře Kazimíra Velikého (Wieliczka)

S koňmi se setkáváme i v další komoře. V jejím rohu je zrekonstruovaná bývalá koňská stáj. Uprostřed komory je tažné zařízení na koňský pohon, které sloužilo k přepravě bloků soli velké hmotnosti. Komora Kazimíra Velikého je pojmenována po králi, který nařídil v roce 1368 sepsat zvyková práva místních horníků. Jeho robustní busta nás vítala už při vstupu. Dioráma neolitické osady nás přivedla do dávných dob, kdy se zde obyvatelstvo věnovalo výrobě soli ze solných pramenů na povrchu.

Po projití prvního patra jsme se přesunuli do druhého, do patra bratrů Markowska, které se nachází v hloubce 90 m. Pokračujeme komorou Pieskowa Skala, následně pozorujeme původní dřevěné žlaby, kterými se odváděly podzemní vody solanky do kádí a dopravovaly se na povrch.

permoníci (Wieliczka)

Dále postupujeme prostorem, kde se nachází skupina malých permoníků, hornických skřítků, kteří střeží tento důl a pomáhají horníkům. Ze stropu trčí solné stalaktity, hudba a světelné efekty působí, jako byste se najednou ocitli v pohádce. Nevšední výlet ubíhá tak rychle, že jsme se ani nenadáli a absolvovali již polovinu trasy. V poznávání té druhé budeme pokračovat za týden.

GPS: 49°58'59.2"N 20°03'19.9"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, solný důl Wieliczka V – důl jako centrum kultury, sportu i zdraví  
Publikováno: 20.3.2019
Solné podzemí ve Wieliczce chce nalákat turisty v každém ročním období, proto ani zde nezapomínají na trendy, které s sebou přináší moderní doba. Po ukončení prohlídky nemusíte spěchat na povrch, ale například si můžete vychutnat nějakou tu dobrotu z typické polské kuchyně.

Polsko, solný důl Wieliczka IV – kapličky pod zemí
Publikováno: 13.3.2019
V předešlých článcích jsme nahlédli do chodeb a komor solného dolu Wieliczka a připomněli si bohatou historii. Důl však ukrývá i svou duši v podobě kaplí, které horníci pravidelně navštěvovali k modlitbě. Proto se v následujících řádcích vydáme na tato místa a absolvujeme speciální poutní okruh dolem.

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím
Publikováno: 6.3.2019
První polovina cesty podzemím nás okouzlila svými prostorami i legendou vytesanou ve skále, avšak to není ani zdaleka vše, co důl svým návštěvníkům nabízí. Proto pojďte sestoupit ještě hlouběji, do jeho chodeb a komor, na místa, kde se třpytí křišťálové lustry a slaná důlní jezírka.

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.
Publikováno: 9.3.2023
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 26.1.2023
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece. Výlet do Poznaně nás zavede do jednoho z vůbec nejstarších polských měst. Jakmile se dozvíte něco o nejstarší historii tohoto města, bude váš pobyt o to více prodchnut touhou poznávat a užít si toto město, které mělo důležitou úlohu v polských dějinách.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 23.2.2023
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí
Publikováno: 13.2.2019
Když se řekne Wieliczka, snad každého z nás napadne slavný solný důl na jihu Polska. Toto stejnojmenné městečko nabízí turistům nejen krásu ve svém podzemí, ale vyplatí se prozkoumat i to, co nabízí nad zemí. Než nahlédneme do starodávných hlubin, projdeme se mezi památkami v ulicích, které připomínají bohatou historii tohoto hornického města.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X