www.infoglobe.cz » Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím

Publikováno: 6.3.2019
První polovina cesty podzemím nás okouzlila svými prostorami i legendou vytesanou ve skále, avšak to není ani zdaleka vše, co důl svým návštěvníkům nabízí. Proto pojďte sestoupit ještě hlouběji, do jeho chodeb a komor, na místa, kde se třpytí křišťálové lustry a slaná důlní jezírka.

Přes okouzlující a monumentální kapli sv. Kingy jsme se dostali do druhého patra Adama Mickiewicze v hloubce 110 m. Komora Erasma Baracza nás přivádí do dalšího podzemního světa, kde dominuje voda. Pojmenována je po řediteli dolů z let 1917–1918, který patřil mezi známé sběratele umění. Solný pilíř, který zde stojí, horníci po těžbě zanechali v prostoru spolu s vrstvou soli, aby nedošlo k zavalení. Sůl se v této části, které dominuje 9 m hluboké jezírko naplněné solankou, těžila v letech 1846–1866.

komora Erazma Baraca (Wieliczka)

Až 35 m vysoký prostor tvoří komoru s působivými bílými dřevěnými výztuhami, které zajišťují komoru Michalowice. Mezi bílými pilíři se nachází schodiště, a dokonce i pódium pro hornický orchestr, který je součástí tohoto dolu. V podobném duchu je tvořena i další komora Drozdowice, kde lze vidět stopy po ručním otloukání vrstev soli. Nedá mi nezmínit jednu z mnoha pamětních tabulí v dole. Ta připomíná 500. výročí obnovení Jagellonské univerzity v Krakově, se kterou je důl propojen. Právě příjmy z výnosů těžby soli posloužily panovníkům na odměny pro profesory jmenované školy.

komora Micahlowice (Wieliczka)

Komora Drozdowice je také místem, kde se pořádají příležitostné výstavy, koncerty či rauty. Vedlejší komora Drozdowice I. slouží pro účely konferencí a školení.

Další z významných osobností, která má v solném podzemní pomník, je německý básník Johann Wolfgang Goethe. Ten v roce 1790 doprovázel sasko-výmarského vévodu Karla Augusta během návštěvy dolu. Od pomníku přecházíme do útrob komory z 20. století, nesoucí jméno Weimar. Tvoří ji zelené jezírko solanky a my postupujeme dále po dřevěné vyhlídkové galerii umístěné po bocích komory.

 J. W. Goethe, komora Weimar (Wieliczka)

Solný důl v roce 1919 navštívil i polský revolucionář, politik a maršál, zakladatel polské armády a obnovitel svobodného Polska, hlava polského státu – Józef Piłsudski. Nejenže zde má pomník, ale je po něm pojmenována i následující komora. Tou sestupujeme do mezipatra zvaného Kazanow do hloubky až 130 m. I zde se vyjímá zelená barva solanky v jezírku, u kterého je socha sv. Jana Nepomuckého, ochránce před utonutím. Umístění této sochy má nepochybně souvislost s tunelem, jehož otvor zde máme možnost vidět. Má délku 10 m a spojuje se s druhou komorou. V 19. století byl prostor začleněn do turistické trasy, návštěvy přepravovali tunelem na loďkách za zvuků báňského orchestru a světelných efektů ohňostroje. Právě tyto turisty měl světec ochraňovat.

komora Jozefa Pilsudskeho (Wieliczka)

Hudba zní v dole i dnes, jsou to skladby významného polského skladatele, který v doprovodu přátel důl navštívil. Byl jím Fryderyk Chopin, jehož podpis uchovávají v knize návštěv s datem 24. července 1829.

Lokomotiva na elektrický pohon, která kromě soli přepravovala i osoby, nás přivádí do modernějšího období dějin těžby soli. Modernizace solných dolů začala v 70 letech 19. století, kdy se přistoupilo k mechanické těžbě s použitím střelného prachu, to souviselo i se změnou v dopravě soli na povrch. Tyto exponáty byly do dolu přemístěny z pátého patra, které není veřejnosti přístupné.

komora Stanislava Staszica (Wieliczka)

Podle významného polského geologa Stanislava Staszica, který důl navštívil v roce 1790, je pojmenována nejvyšší komora na turistické trase dolem. Původně měřila 50 m, ale v důsledku zasypání dolní části dnes dosahuje výšky 36 m. Sůl se zde těžila od roku 1871 do první světové války. Tato část souvisí také s jinou historií, jako je těžba soli nebo turismus. Během druhé světové války zde nacisté vytvořili podzemní zbrojovku, v níž pracovali Poláci židovského původu.

Panoramatický výtah umožňuje výstup z hloubky 125 m na terasu v hloubce 100 m. Zde naše prohlídka s průvodcem skončila a nás už čekala jen cesta přes chodby na povrch. Během ní se nám zjevil ještě vládce podzemí v podobě pokladníka vytesaného ze soli v jednom z bočních výklenků. Horníci tuto postavu považovali za dobrého ducha varujícího před nebezpečím.

pokladník (Wieliczka)

Na naší cestě jsem nezmínila ještě nádherné kaple, které jsou neopomenutelnou součástí turistické trasy. Avšak větší pozornost se jim věnuje během tematicky zaměřené poutnické cesty podzemím, takže se k nim vrátím v dalším příspěvku. Ten bude dýchat duchovnem wieliczkého podzemí.

GPS:49°58'59.0"N 20°03'19.4"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Polsko, solný důl Wieliczka V – důl jako centrum kultury, sportu i zdraví  
Publikováno: 20.3.2019
Solné podzemí ve Wieliczce chce nalákat turisty v každém ročním období, proto ani zde nezapomínají na trendy, které s sebou přináší moderní doba. Po ukončení prohlídky nemusíte spěchat na povrch, ale například si můžete vychutnat nějakou tu dobrotu z typické polské kuchyně.

Polsko, solný důl Wieliczka IV – kapličky pod zemí
Publikováno: 13.3.2019
V předešlých článcích jsme nahlédli do chodeb a komor solného dolu Wieliczka a připomněli si bohatou historii. Důl však ukrývá i svou duši v podobě kaplí, které horníci pravidelně navštěvovali k modlitbě. Proto se v následujících řádcích vydáme na tato místa a absolvujeme speciální poutní okruh dolem.

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory
Publikováno: 27.2.2019
Sestupte s námi do podzemních chodeb a komor solných dolů, kde můžete na vlastní oči vidět prostory, ve kterých se po staletí těžila sůl. Jedinečný prostor překvapí zejména množstvím originálních uměleckých děl. V následujících řádcích se vydáme obdivovat zajímavosti podél první poloviny prohlídkové trasy.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2023
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 16.2.2023
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu, si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase také nestojí málo. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem.

Polsko, Poznaň: město na řece Wartě II.
Publikováno: 2.2.2023
Byl by to hřích věnovat takovému městu jako Poznaň pouze jeden článek. Dnes se sem proto vracíme poznat hlavní město Velkopolského vojvodství blíže.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 23.2.2023
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí
Publikováno: 13.2.2019
Když se řekne Wieliczka, snad každého z nás napadne slavný solný důl na jihu Polska. Toto stejnojmenné městečko nabízí turistům nejen krásu ve svém podzemí, ale vyplatí se prozkoumat i to, co nabízí nad zemí. Než nahlédneme do starodávných hlubin, projdeme se mezi památkami v ulicích, které připomínají bohatou historii tohoto hornického města.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Polsko – svátky, kuchyně a tradice
Publikováno: 17.1.2019
Chystáte se do Krakova, Varšavy nebo na polskou stranu Krkonoš? Podívejte se nejdřív, jaké tradice se tu dodržují a co si máte dát dobrého. Naši sousedé mají hodně podobné tradice a svátky jako my, i kuchyně je dost podobná, ale určité rozdíly se tam najdou.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky
Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X