www.infoglobe.cz » Polsko, solný důl Wieliczka IV – kapličky pod zemí

Polsko, solný důl Wieliczka IV – kapličky pod zemí

Publikováno: 13.3.2019
V předešlých článcích jsme nahlédli do chodeb a komor solného dolu Wieliczka a připomněli si bohatou historii. Důl však ukrývá i svou duši v podobě kaplí, které horníci pravidelně navštěvovali k modlitbě. Proto se v následujících řádcích vydáme na tato místa a absolvujeme speciální poutní okruh dolem.

Důlní práce představovala a stále představuje velké nebezpečí. Horníci sestupující do hlubin země nikdy nevědí, jestli ještě uvidí slunce a své rodiny, jejich životy jsou ohroženy každou minutu práce v dole. Proto mají své svaté patrony, ke kterým se modlí. Pěkným zvykem byla výstavba různých kaplí a oltářů. A to nejen na zemi, ale i přímo v dolech. V solném dole Wieliczka můžeme obdivovat několik takových kapliček, kam chodili horníci denně na mši svatou.

Panna Marie Vítězná, kaplička sv. Kříže (Wieliczka)

Dnes si můžete z několika nabízených prohlídek dolů vybrat i poutní cestu Zdař Bůh! Je určena pro objednané skupiny a trvá přibližně 2,5 hodiny. Kopíruje turistický okruh, ale je obohacena o náboženské aspekty dolu. Kromě průvodce provází i kněz, který může na konci návštěvy sloužit mši přímo v podzemní kapličce.

kaplička sv. Kříže (Wieliczka)

První kaple na cestě podzemními chodbami solného dolu je zasvěcena svatému Antonínovi Paduánskému, který je považován i za patrona horníků. Kaplička sv. Antonína (1690–1710) postavená v barokním stylu je nejstarší zachovalou podzemní svatyní a první mše svatá se v ní konala v roce 1698. Oltář, kazatelna a celý prostor je zdoben plastikami vytvořenými ze soli. Na hlavním oltáři se vyjímá socha ukřižovaného Krista, Madony s děťátkem a sv. Antonína. V bočních výklencích kaple je sv. Stanislav ze Szczepanówa, který byl biskupem v Krakově, a je tak nejen patronem Krakova, ale i celého Polska. Druhá socha představuje dalšího patrona horníků, papeže sv. Klementa. Další zobrazené scény či boční oltáře jsou i kvůli postupnému rozpouštění soli těžko identifikovatelné. Předsíň kaple, která byla shromaždištěm věřících, je zdobena sochami sv. Františka, sv. Dominika, sv. Pavla a sv. Petra. Všechna umělecká díla jsou vytvořena ze soli šedých odstínů. Sůl postupně taje a sakrální skvosty ztrácejí své detaily a původní tvary, a tak i navzdory snaze konzervátorů tato nepopsatelná krása pomalu mizí.

reliéf Vraždění neviňátek, kaplička sv. Kingy (Wieliczka)

Kaplička sv. Kříže je druhou z kaplí na trase prohlídky. Veřejnosti byla zpřístupněna v 19. století a na rozdíl od předchozí je již sůl kombinovaná s dřevěnými prvky. Dřevěný oltář je umístěn pod obloukem, je podpírán solnými sloupy a vyztuženým dřevem. Dominuje mu dřevěná socha ukřižovaného Krista. Dvě těžce identifikovatelné postavy mnichů ze soli klečí v prostoru před oltářním stolem – Menzies. Naproti se nachází polychromovaná dřevěná socha Panny Marie Vítězné ze 17. století. Světlo do této kaple přináší i lustr vytvořený kombinací dřeva a křišťálů soli.

Vrcholem poutě solným podzemím je nejkrásnější a nejokázalejší kaple ukrytá pod zemí. Kaplička sv. Kingy vznikla v prostoru po vytěžení obrovského bloku zelené soli v roce 1896. Její rozměry jsou úctyhodné a vyrovnají se i menšímu kostelu. Dlouhá je 54 m, široká až 18 m a její výška dosahuje do 12 m. Kaple propojuje druhé výšší patro s druhým nižším v hloubce 110 m.

kaplička sv. Kingy (Wieliczka)

Horníci sv. Kingu (nazývaná i Kunigunda) považovali za svou osobitou patronku, která jim nejednou zázračně pomohla při pracích v dole. Avšak uctíval ji i prostý lid, který si ji pro její zásluhy během života přisvojil jako matku chudých a ztrápených.

Na výzdobě kapličky, z níž zmíním jen zlomek, se podíleli horničtí sochaři. Vedoucím byl Jozef Markowski, který vytvořil i hlavní oltář a kazatelnu. Původně byla na oltáři umístěna olejomalba zobrazující legendu o objevení soli ve Wieliczce, ale v roce 1914 obraz nahradila solná plastika kněžny Kingy. Stěna za ní je tvořena z křišťálů kamenné soli – halitu. Po bocích jsou vytesány solné sochy patrona tesařů sv. Josefa a patrona horníků a wieliczké fary sv. Klementa. Na jižní stěně je kaple Vzkříšení a boční oltář Srdce Panny Marie, naproti kterému je oltář Srdce Ježíše Krista.

Útěk do Egypta, kaplička sv. Kingy (Wieliczka)

Ve výzdobě kaple pokračoval jeho mladší bratr Tomáš Markowski (1920–1927). Jeho nejvýznamnějšími reliéfy jsou Herodesův rozsudek a Vraždění neviňátek.

Výzdobu dokončil Antoni Wyrodek (1927–1963). Jako samouk vytvořil reliéfy Útěk do Egypta, Dvanáctiletý Ježíš káže v chrámu, Cesta do Betléma a Svatba v Káni galilejské. Jako profesionální umělec pokračoval díly Nevěřící Tomáš a Poslední večeře, pro kterou mu byla inspirací nástěnná malba Leonarda da Vinciho.

socha Jana Pavla II., kaplička sv. Kingy (Wieliczka)

Pomník papeže Jana Pavla II. (Stanislav Aniol, 1999) vznikl jako poděkování za kanonizaci patronky těchto dolů během jeho návštěvy Polska (1999). Oltářní stůl je místem, kde jsou uloženy relikvie sv. Kingy, které byly převezeny v roce 1994 z kláštera ve Starém Saczu. Vedle je umístěn papežský kříž z různých druhů soli, který symbolizuje všechny polské solné doly (Wieliczka, Bochina, Klodawa a Sieroszowice). Jan Pavel II. důl osobně navštívil, ale ne jako papež, ale ještě během svých studentských dob či biskupského působení v Krakově.

Dojem monumentálnosti náležící chrámu vytvářejí honosné lustry zdobené křišťály soli. Práce na výzdobě stále probíhají a jejich cílem je, aby celá výzdoba kaple byla jen ze soli. Kaple, která pojme až 500 osob, je i místem pro koncerty a náboženské aktivity. Stále se zde konají mše, zejména v den svátku patronů horníků – sv. Kingy (24. 7.) a sv. Barbory ​​(4. 12.).

kaplička sv. Jana (Wieliczka)

Součástí poutnické cesty je i chodba zvaná Golgota wieliczkých horníků. Vznikla v roce 2010 a tvoří ji dřevěné reliéfy představující 14 zastavení křížové cesty. Nachází se na nejhlubším třetím patře a je součástí turistické trasy. V hloubce 135 m je umístěna kaplička sv. Jana. Ta sem byla přenesena z prvního patra, kde jí hrozilo zničení vlivem prostředí. Tvoří ji půlkruhová dřevěná klenba s malbou Svaté Trojice, která je zapuštěna v solné stěně. Na oltáři je krucifix v pozadí s malbou znázorňující Jeruzalém. Před vznikem kaple sv. Kingy byla nejdůležitější svatyní v dole.

GPS: 49°58'59.0"N 20°03'19.4"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, solný důl Wieliczka V – důl jako centrum kultury, sportu i zdraví  
Publikováno: 20.3.2019
Solné podzemí ve Wieliczce chce nalákat turisty v každém ročním období, proto ani zde nezapomínají na trendy, které s sebou přináší moderní doba. Po ukončení prohlídky nemusíte spěchat na povrch, ale například si můžete vychutnat nějakou tu dobrotu z typické polské kuchyně.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory
Publikováno: 27.2.2019
Sestupte s námi do podzemních chodeb a komor solných dolů, kde můžete na vlastní oči vidět prostory, ve kterých se po staletí těžila sůl. Jedinečný prostor překvapí zejména množstvím originálních uměleckých děl. V následujících řádcích se vydáme obdivovat zajímavosti podél první poloviny prohlídkové trasy.

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím
Publikováno: 6.3.2019
První polovina cesty podzemím nás okouzlila svými prostorami i legendou vytesanou ve skále, avšak to není ani zdaleka vše, co důl svým návštěvníkům nabízí. Proto pojďte sestoupit ještě hlouběji, do jeho chodeb a komor, na místa, kde se třpytí křišťálové lustry a slaná důlní jezírka.

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí
Publikováno: 13.2.2019
Když se řekne Wieliczka, snad každého z nás napadne slavný solný důl na jihu Polska. Toto stejnojmenné městečko nabízí turistům nejen krásu ve svém podzemí, ale vyplatí se prozkoumat i to, co nabízí nad zemí. Než nahlédneme do starodávných hlubin, projdeme se mezi památkami v ulicích, které připomínají bohatou historii tohoto hornického města.

Krakov - město mluvících kamenů
Publikováno: 28.7.2009
Univerzitní město Krakov je metropolí Malopolského vojvodství, v jižním Polsku, s necelými 800 000 obyvateli. Je nádherným historickým městem přátelsky nakloněným k umělcům, s čilým kulturním životem a místními lidmi, kteří stále dodržují staré zvyky a tradiční slavnosti.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X