www.infoglobe.cz » Polsko, Svídnice a Jawor – kostely Míru

Polsko, Svídnice a Jawor – kostely Míru

Publikováno: 19.1.2023
V našich zemích je pobělohorské období stále často vnímáno jako doba temna. Ale právě v této „temné“ době spatřilo světlo světa mnoho našich největších uměleckých pokladů, které vytvořili mistři jako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferové. A nádhernými barokními poklady, které vznikly vlastně v důsledku třicetileté války, se pyšní i sousední Polsko. Ostatně kus dnešního Polska byl tehdy součástí zemí Koruny české.

Schválně si udělejte výlet do dvou městeček ne příliš vzdálených od českých hranic, Jaworu a Svídnice. Jistě se vám teď vybavila Anna Svídnická, třetí manželka Karla IV. Ano, pocházela právě odtud. Město Svídnice bylo dříve metropolí Svídnického knížectví. Kromě jedné velmi impozantní památky, nacházející se na seznamu UNESCO, tu žádné velké turistické taháky nečekejte, ale právě kvůli téhle památce, kostelu Míru, se výlet sem vyplatí doslova královsky.

kostel Míru v Jaworu

V dobách třicetileté války patřilo Slezsko k zemím Koruny české a bylo silně zasaženo reformací. Jednou z podmínek Vestfálského míru, který tuto válku ukončil, bylo, že císař Ferdinand III. Habsburský umožní evangelíkům ve Slezsku provozovat bohoslužby v kostelích, které si sami postaví. Na rozdíl od Čech tu tedy panovala jistá náboženská tolerance, ale ta měla samozřejmě svá ale.

kostel Míru v Jaworu – detail interiérukostel Míru v Jaworu

Vybudovat evangelický kostel nebylo jen tak. Byly zde poměrně přísné podmínky: kostel nesměl být z trvanlivého materiálu (povoleno bylo pouze dřevo, hlína, písek a sláma); kostel nesměl mít věže, ani zvony, nesměl připomínat katolické kostely, musel být za městskými hradbami a jeho stavba nesměla trvat víc než rok. Říká se sice „práce kvapná, málo platná“, ale někdy právě smrtící termíny vedou k nejlepším výsledkům. A to je i zdejší případ.

kostel Míru ve Svídnici

Zvenku sice ve svídnické stavbě kostel možná nepoznáte, kostely Míru vypadají spíš jako obrovské stodoly, ale uvnitř už je vše v nejlepším barokním pořádku. I když s protestantskými vyznáními je spojena střídmost a opulentní výzdoba je spíše dominantou katolické církve (vůči které se protestanti vymezovali), zde si slezští evangelíci v interiéru vynahradili vše, co exteriéru schází. Dřevo tu připomíná mramor, najdete tu přenádherné oltáře, monumentální varhany, zdobené lavice. Rozhodně se zde nešetřilo.

kostel Míru ve Svídnici – interiér  

Původně byly kostely Míru tři, ale bohužel jeden z nich vyhořel a nebyl obnoven. Zbývající dva v Jaworu a Svídnici se i přes netrvanlivost materiálu naštěstí dochovaly do dnešní doby a věřícím slouží stále. Ten svídnický je dokonce označován jako největší hrázděný kostel v Evropě či největší barokní kostel ze dřeva na světě. Rozlohu má impozantních 1090 m2 a vejde se do něj až 7500 lidí.

kostel Míru ve Svídnici – interiér

GPS: 50°50'47.4"N 16°29'28.8"E

Text a foto: Kateřina Holečková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.
Publikováno: 9.3.2023
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust
Publikováno: 8.5.2023
V těchto dnech si připomínáme 78. výročí od ukončení 2. světové války. Jeden z nejvýznamnějších mezníků našich dějin si připomeneme prostřednictvím návštěvy polského města Osvětim, které se nachází u ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství.

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím
Publikováno: 17.7.2019
Letní prázdniny jsou ideálním časem na rodinné výlety, proto vás dnes na jeden takový pozveme. Naším cílem bude polská obec Nedeca (Niedzica), která se nachází v regionu Spiše, nedaleko slovenských hranic v Malopolském vojvodství.

Polsko, Poznaň – procházky i kultura
Publikováno: 21.12.2020
Poznaň je jedno z nejstarších polských měst a v minulosti bylo velmi důležitou spojnicí mezi Berlínem a Varšavou. Jedná se o sídlo prvního biskupství v Polsku vůbec (později arcibiskupství).

Polsko, Żywiec – návštěva pivovaru z dob monarchie
Publikováno: 28.5.2021
Tentokrát se vydáme poznávat jižní Polsko, přesněji město Żywiec, které leží na soutoku řek Koszarawa a Soła ve Slezském vojvodství. Začneme v místním pivovaru založeném v roce 1856, který vyrábí jedno z nejznámějších piv v Polsku.

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II
Publikováno: 30.10.2019
Minulý týden jsme navštívili údolí Kościelisko a Chochołowska a dnes se vydáme k dalším turistickým atrakcím Malopolska. Tentokrát neopustíme město Zakopané, naším cílem bude podlouhlý kopec Gubałówka.

Polsko – svátky, kuchyně a tradice
Publikováno: 17.1.2019
Chystáte se do Krakova, Varšavy nebo na polskou stranu Krkonoš? Podívejte se nejdřív, jaké tradice se tu dodržují a co si máte dát dobrého. Naši sousedé mají hodně podobné tradice a svátky jako my, i kuchyně je dost podobná, ale určité rozdíly se tam najdou.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: návštěva královského města Żywiec a papežských Wadowic
Dnes vás pozveme na malou procházku po dvou polských městech, která nabízejí poutavé památky i hi...

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství
Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Polska – Malopolsko nabízí celkem pět památek zapsaných do s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X