www.infoglobe.cz » Port Elizabeth - perla Východního Kapska

Port Elizabeth - perla Východního Kapska

Publikováno: 6.12.2010
Jižní Afrika je plna zajímavých míst a měst, o kterých stojí za to vědět něco více. V dnešním článku vám nabízíme povídání o jednom z nejstarších z nich - o Port Elizabeth.

Hurá na fotbal!Port Elizabeth se nachází v provincii Východní Kapsko, je druhým co se týče plochy, a pátým dle počtu obyvatel mezi městy JAR (1,3 mil. obyvatel).  

Kdysi dávno, na území Algoa Bay, kde se dnes nachází Port Elizabeth, bydlely starodávné africké kmeny a až do 15. století zde žily izolovaně bez cizích vlivů. Prvními Evropany, kteří navštívili toto území, byli portugalští mořeplavci: Bartolomeu Dias, který se vylodil roku 1488 na ostrově St Croix v zátoce Na rybáchAlgoa Bay a Vasco da Gama, který se svojí lodí přistál v roce 1497 na nedalekém ostrově Bird. Léta bylo toto území označováno na mapách jako místo vylodění se zásobami sladké vody. Později se toto teritorium stalo součástí kolonie Kapsko. Samotná historie města začíná v roce 1820, kdy přibližně čtyři tisíce Britů připluly sem, aby založily osadu, jež měla být hlavním bodem obranné linie mezi kolonií Kapsko a územím bojovného kmene Kosa. V roce 1825 zátoka získala status přístavu a o rok později zde vznikl celníPohled z výšky úřad. Zakladatelem přímořské osady se stal Rufane Shaw Donkin, správce kolonie Kapsko, který ji pojmenoval na počest své poslední ženy – Elizabeth.  Později se město vyvíjelo díky rychlému růstu obyvatelstva z Evropy, Malajsie a jiných oblastí. Během druhé burské války Port Elizabeth hrál důležitou úlohu v tranzitu vojáků, koní a zásob potravin, které se přepravovaly po železnici. V novodobé historii město, stejně tak jako celá zem, bylo postiženo apartheidem, kdy černošské obyvatelstvo bylo přinuceno se vystěhovat do speciálně postavených předměstí. V poslední době se zde iPort Elizabethntenzivně rozvijí cestovní ruch, trh s nemovitostmi a také průmysl, jehož hlavním tahounem je montáž automobilů takových světových gigantů jako General Motors, Volkswagen, Ford, a také výroba automobilových komponentů. 

Velmi atraktivními místy pro trávení volného času je místní překrásné oceanárium, Sloní park, muzejní komplex Port Elizabeth nebo viktoriánské čtvrti Starého Města. V okolí města se nachází například ekologická rezervace Recife a Shamwari se skutečnou tradiční vesnicí a také národní park Port ElizabethAddo Elefant, jedna z největších a nejoblíbenějších turistických atrakcí.

Pamětní museum židovských průkopníků (The Jewish Pioneers' Memorial Museum) se nachází v židovské synagoze, která byla užívána místní židovskou komunitou v letech 1912-1954. Je to originální sbírka památných věcí, ceremoniálních předmětů a historických fotografií ilustrujících svatební rituál, memoriál bývalých židovských vojáků aj. 

 

Přístav v nociKam se podívat? 

Památka Prester John Memorial je památkou mýtickému králi a duchovnímu Presteru Johnovi a prvním portugalským průzkumníkům. Památka byla otevřena roku 1986 portugalským velvyslancem. 

 

Známa je též Zvonice o výšce 55,3 m, která byla postavena roku 1920 na památku prvních osadníků Port Elizabeth. Má hodiny s největším počtem zvonů v Jižní Africe.

 

Starobylá pevnost Fort Frederick byla postavena Brity na konci 18. století a měla zajišťovat Radniceobranu ústí řeky Baakens River před případným výsadkem francouzského vojska během napoleonských válek. 


Památník koním (The Horse Memorial) se nachází na rohu ulic Russell a Cape, je věnován koním zabitým během jihoafrické války v letech 1899-1902. Majestátný monument je jedním ze třech památníků na světě, který tato zvířata zvěčnil.

 

Na turisty, kteří si chtějí užít sladkého nicnedělání zde čeká na 40 kilometrů překrásných pláží se zlatým pískem, množství přepychových barů, restaurací a komfortních hotelů, které z tohoto města dělají překrásné místo pro rodinnou dovolenou, kde každý pro sebe najde vhodnou zábavu: vodní sporty, divokou přírodu, přírodní rezervace, historii a kulturu nebo také kasina a další a další možnosti, kde si užít dovolenou.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: schums, Ian Donald, benkim, Graham Hobbs, Adnew, Draken, MorcoFalcoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kaňon řeky Blyde
Publikováno: 13.5.2009
Dnešní putování po méně známých krásách světa nás zavede do kaňonu řeky v Jihoafrické provincii Mpumalanga. Klidný proud řeky Blyde si po miliony let hloubí cestu náhorní plošinou poblíž hranice s Mosambikem.

Kapské Město
Publikováno: 17.1.2010
Kapské Město je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Western Cape a zároveň tu sídlí jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

Durban - zlaté písky města u přístavu
Publikováno: 20.12.2010
Největší přístav Jižní Afriky není cílem pouze lodí všeho druhu, ale pro své zlaté písky, památky nebo casina, i místem odpočinku lidí z celého světa.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2017
Opět je tu kouzelný čas klidu a míru, čas jako stvořený na příjemná rodinná a přátelská setkání. Město Košice si i letos připravilo Košické pohádkové Vánoce, které nabídnou hudební překvapení, krásnou výzdobu a skvělé pochoutky.
12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 13. 12. 2017
svátek:Lucie
dnes:
středa 13.12.
4 °C
zítra:
čtvrtek 14.12.
7 °C