www.infoglobe.cz » Portugalsko – ostrov Madeira VIII

Portugalsko – ostrov Madeira VIII

Publikováno: 29.8.2016
Vydáváme se z Funchalu směrem k severovýchodnímu pobřeží do krajského města Santana. Cestou jsou ale zajímavá místa, takže z přímé trasy sjedeme a podíváme se například k nejvyšším vrcholům Madeiry, na kamenné iglú a k zátoce Faial. Pokud jste ještě nenavštívili jeskyni a vulkanické centrum Grutas Sao Vicente, lze tam dojet ze Santany podél severního pobřeží. Jak jsme si říkali, Sao Vicente je hranicí mezi západní a východní částí ostrova.

restaurace, křižovatka Poiso

Na křižovatce v Poiso použijte jako orientační bod restauraci s barem, kde hned za ní vlevo vedou serpentiny do 1818 m n. m. – k třetímu nejvyššímu vrcholu Madeiry – Pico do Arieiro. Ten nejvyšší vrchol je Pico Ruivo (1861 m) a prostřední Pico das Torres (1851 m). Přezdívá se jim „strážci ostrova“, a i když mají všichni výšku přes 1800 metrů, přesto je to jen třetinová část výšky celého masivu. V těchto horách si našel své útočiště téměř vyhynulý mořský pták – buřňák madeirský. Na jeho záchranu byla pod vrcholky zřízena záchranná ornitologická stanice Centro Freira da Madeira, která se snaží o jeho reprodukci. Zhlédnete zde výstavu, různé fotografie nebo film o místní fauně a flóře.

Pico do Arieiro – výhledy   Pico do Arieiro – výhledy

Pico do Arieiro – výhledy

Výhledy na plastický masiv vás uchvátí. Kdo se vydá na trek k sousednímu vrcholu, musí počítat nejen s náhlou změnou počasí, která v madeirských horách není nic zvláštního, ale také s tím, že značených 7 nebo 5,6 km cesty mezi vrcholy může jít značně dlouho. K nejvyššímu vrcholu vedou pak dvě cesty: kratší tunely nebo delší přes prostřední vrchol. Při slunečném počasí se lidé většinou vydávají cestou tam přechodem přes vrchol a zpátky tunely. Dobrá obuv, pokrývka hlavy (když je větrno tak hlavně uší), baterka a hole jsou základní výbavou. Na trase je značné převýšení i klesání, ale nejvíc je tu schodů.

cesta na Pico Ruivo

Pico Ruivo   ornitologická stanice Centro Freira da Madeira

Nejvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo je také přístupný daleko pohodlnější, bezpečnější a kratší cestou, a to z parkoviště Achada do Teixeira za Santanou. Záleží na fyzické kondici a času, který tomu chcete věnovat. Pod vrcholem Pico do Arieiro se nachází radar, který slouží kontrole letectva Portugalska na Madeiře. Je to nepřehlédnutelná polokoule v oploceném prostoru, kolem které půjdete k nejvyššímu bodu. Dříve zde byl vojenský prostor.

Pico do Arieiro, observatoř

V budově ornitologického centra je kromě občerstvení i obchod se suvenýry a hygienické zázemí. Cestou dolů, směrem ke zmiňované křižovatce v Poiso, se ještě zastavujeme u kamenného iglú. Nachází se po pravé straně za první zatáčkou a říká se jí „mraznička Madeiry“. Dříve se zde vyráběly kvádry ledu, které si pak majetní lidé z Funchalu kupovali do svých chladniček. Klimatické podmínky pro stavbu iglú se právě zde jevily jako nejvhodnější. I když se v přímořské oblasti pohybuje v zimě teplota kolem 15–20 °C, tady klesá pod bod mrazu a někdy i sněží.

Pico do Arieiro, iglú

Z křižovatky pokračujeme na Ribeiro Frio, jehož název pramení od protékajícího studeného potoka, a zastavujeme u farmy, kde chovají pstruhy. Nádrže na pstruhy využívají systém levád, kterými neustále protéká čerstvá studená voda, což je pro chov pstruhů přímo ideální. V nedaleké restauraci vám pak naservírují pokrmy ze pstruha na všechny způsoby. Tato zóna je známá svými vavřínovými a samozavlažovacími lesy a oblast Laurisilva, ve které se vyskytuje téměř sto procent původních lesů, je nesmírně cenné biologické bohatství. Spolu s flórou se dochovala i endemická fauna. Ekosystém přírodního parku je přísně chráněn a procesy v něm se staly nekončícím zdrojem všech možných výzkumů.

Ribeiro Frio, farma   oblast Laurisilva

Nedaleko je vstup na levádu Furado-Portela a ještě o něco níž je cesta, kterou se dostanete na známou vyhlídku Balcoes. Trasa tam i zpět trvá zhruba hodinu. K tomuto romantickému místu, kde vrcholky hor máte téměř na dosah a nad hlavou vám štěbetají místní opeřenci, se ještě vrátíme v příštím díle. Čeká nás totiž ještě cesta do Santany a vulkanické centrum Grutas Sao Vicente.

Balcoes

Balcoes, vyhlídka   Balcoes

Balcoes

GPS: (Pico Ruivo) 32°45'32.1"N 16°56'41.7"W

Text a foto: Monika Babická



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Portugalsko – ostrov Madeira I
Publikováno: 28.2.2016
Souostroví a zároveň ostrov ve společenství Makaronézie. V madeirském souostroví, jehož dvě třetiny tvoří přírodní rezervace, jsou obydlené pouze dva ostrovy: Madeira a Porto Santo.

Portugalsko – ostrov Madeira VII
Publikováno: 4.7.2016
V tomto díle se podíváme na východní část ostrova, tedy směrem od Funchalu až k východnímu cípu, kde vládne sucho. Jakoby to nebyla ani Madeira, kterou jsme poznali doposud. Ráz krajiny se zcela změnil, není tu téměř žádná vegetace. Trochu zelené se objeví jen po dešti. Do těchto míst totiž levády nevedou, ty najdete pouze v horách. Území je ale obydlené, takže minimum vegetace tu přece jenom je.

Portugalsko – ostrov Madeira IX
Publikováno: 5.9.2016
K vyhlídce Balcoes, která se nachází 860 m n. m., vede od pstruží farmy z Ribeiro Frio pohodlná a dostatečně široká cesta. Název je zde na místě, vyhlídka je skutečně přírodním balkónem, ze kterého se díváte do hlubokého údolí. Snad i díky pohledu z výšin máte pocit, že vidíte kousek ráje.

Portugalsko – ostrov Madeira VI
Publikováno: 6.6.2016
Další zastávkou směrem na západ je Porto Moniz. Pokud jedete od Sao Vicente, cestou přes tunely se zastavte v městečku Ribeira da Janela. Je to místo s tmavými vulkanickými skalami a z moře tyčící se skálou milenců.

Portugalsko – ostrov Madeira V
Publikováno: 30.5.2016
Kromě vyhlášeného madeirského vína, jehož největším odběratelem je Japonsko, patří k tradičním nápojům poncha – likér s citronovou šťávou. Místo citronu lze přidat šťávu z pomeranče nebo marakuji. Podává se buď chlazený na osvěžení, nebo teplý jako prevence nachlazení. Oslavy vína v podobě vinného festivalu se zde konají na přelomu srpna a září.

Portugalsko – Madeira IV
Publikováno: 23.5.2016
Když před miliony lety nastal výbuch lávy v Atlantiku, vznikl tu 5 000 metrů vysoký lávový masiv, z něhož dnes vidíme jenom část jako ostrov. Ostrov, který si dnes vystačí s vlastními prostředky. Má několik elektráren (vodní a větrné) úrodnou půdu a moře plné ryb.

Portugalsko – ostrov Madeira lll
Publikováno: 16.5.2016
Na ostrov jedině leteckou dopravou. Překonávat vzdálenost od nejbližší pevniny, která je téměř 1 000 km od Portugalska a 600 km od severní Afriky, snad ani jinak nejde. Navíc plavba zámořskou lodí Atlantikem nemusí být pro každého příjemná.

Portugalsko – ostrov Madeira II
Publikováno: 6.3.2016
Ostrov v Atlantiku, kde díky vlhku, teplu a úrodné půdě můžete pěstovat téměř cokoliv. Kde se tedy bere voda vhodná k zavlažování a na jakém principu vše vlastně funguje?


Souvisejicí fotogalerie

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Tropická zahrada
Jardim Tropical Monte Palace najdete hned u výstupu z lanovky, která vede z východní části pobřež...

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Botanická zahrada
Jardim botanico da Madeira se rozkládá ve svazích nad hlavním městem Funchal. Přístupná je kabino...


Souvisejicí videa

Portugalsko, Porto – (nejen) vinařské centrum
Portské víno zná snad každý, ale vybaví se vám při zmínce o Portu i něco dalšího? Pokud ne, nevad...

Portugalsko, Sintra – romantické městečko
Portugalsko nabízí mnoho památek, které jsou zapsané na seznamu UNESCO, a městečko Sintra je jedn...

Portugalsko, Lisabon – nejstarší město západní Evropy
Kopce, žluté tramvaje, lanovky a zase ty kopce – tohle přesně vystihuje jedno z nejnavštěvovanějš...

Portugalsko – nejzápadnější výspa evropského kontinentu
Portugalsko je nejzápadnější zemí kontinentální Evropy a řadí se mezi 20 nejnavštěvovanějších zem...

Portugalsko, Coimbra – nejstarší univerzitní město
Coimbra leží v půli cesty mezi Lisabonem a Portem, v regionu Braga, na řece Mondego. Coimbra je d...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X