www.infoglobe.cz » Portugalsko – Tomar a poklady řádu templářů

Portugalsko – Tomar a poklady řádu templářů

Publikováno: 22.3.2018
Rytířský řád templářů je do dnešních dob obestřen řadou tajemství. Více či méně uvěřitelných záhad je kolem něj mnoho a knih bylo napsáno snad ještě více. Ať už jde o historické detektivky, nebo literaturu faktu. Jen málokdy se ale s templáři setkáme tváří v tvář. Samozřejmě nemyslím tvář z masa a kostí, jelikož řád byl roku 1312 papežskou bulou zrušen, ale tvář uměleckou – jejich památky.

Jednou z nich je nádherný klášter v portugalském Tomaru, který byl původně i jakýmsi symbolem templářského poslání. Tento rytířský řád vznikl v dobách křižáckých výprav a založil ho pravděpodobně roku 1119 spolu s osmi dalšími rytíři Francouz Huguens de Payns. Název řádu odkazoval na Šalamounův chrám neboli templ. Kromě obvyklých slibů chudoby, čistoty a poslušnosti měli templáři chránit posvátná místa a nově vzniklé křesťanské státy proti nevěřícím. Pyrenejském poloostrov byl za časů rekonkvisty nevěřících Maurů plný a templáři měli za úkol chránit mladé portugalské království.

klášter v Tomaru

Součástí obranného systému Portugalska se stala právě tomarská pevnost a klášter, který byl postaven během 12. století. Z této doby pochází jedna z nejúžasnějších částí celého komplexu, kaple Božího hrobu, která měla předobraz v té jeruzalémské. Výzdoba kaple je až z další významné epochy kláštera, přestavby, která probíhala za krále Manuela I. (králem mezi lety 1495–1521) a po kterém se jmenuje celé umělecké období. Takzvaný manuelský styl v sobě kombinoval pozdní gotiku, italskou renesanci i maurské vlivy. Jedním z jeho vrcholů je bohatě zdobené okno v tomarském klášteře, které vytvořil Diogo de Arruda. Další z významných manuelských památek jsou Belémská běž a klášter svatého Jeronýma v Lisabonu.

kaple Božího hrobu   kaple Božího hrobu – detail

Ale to trochu přebíháme. Věnujme ještě pár slov zrušení řádu. Za jeho zrušením stálo politikaření, neboť řád byl bohatý, mocný a nepodléhal světské moci, zpovídal se pouze papeži. To bylo trnem v oku francouzskému králi Filipu IV. Sličnému, který zde zřejmě viděl i příležitost zalátat templářským jměním francouzské dluhy. Výsledkem bylo tažení proti řádu, které vyvrcholilo obviněními z kacířských činů. I když byl řád zrušen, jeho úkoly v Portugalsku přetrvávaly a vlastně zde přetrval i řád, i když pod upraveným názvem řád Kristův. Pod něj přešel v Portugalsku i veškerý templářský majetek včetně tomarského kláštera.

část kláštera   klášterní opevnění

pohled na klášterní nádvoří   zdobené okno v manuelském stylu

Klášter tedy nebyl jen místem rozjímání, ale strategickým obranným místem, čemuž odpovídá i jeho vzhled. Na první pohled vám připadá, že vstupujete do strohé středověké pevnosti, uvnitř jste ohromeni bohatou výzdobou. Kouzlo tomarského kláštera je právě v různorodosti slohů, stylů a prvků, které se zde za celou jeho historii promíchaly. Najdete tu klasické portugalské barevné kachličky, takzvané azulejos, další část na vás dýchne až asijskou exotikou, tu je zase racionalita, symetrie a jinde jste okouzleni romantickou ruinou. A nejen klášter, který je zapsaný na seznam UNESCO, celé městečko pod ním má velmi příjemnou atmosféru a bylo velkým cestovatelským překvapením.

klášter – hlavice sloupu   výhled ze střechy

pohled z nábřeží města na klášter

GPS: 39°36'09.3"N 8°25'00.8"W

Text a foto: Kateřina HolečkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Portugalsko, Coimbra – univerzitní srdce Ibérie – VIDEO
Publikováno: 16.8.2016
Zhruba na půli cesty mezi Lisabonem a Portem leží stopadesátitisícové studentské město Coimbra. Z kopce nad řekou Mondego na něj shlíží jedna z nejstarších univerzit v Evropě a úplně nejstarší v Portugalsku. Založena byla v roce 1290, tedy téměř 60 let před vznikem slavné Karlovy univerzity v Praze. Díky desítkám tisíc univerzitních studentů je Coimbra také téměř ideální místo, kde si užít portugalský noční život.

Portugalsko, Guimarães – od středověku až po modernu
Publikováno: 5.4.2018
Tomuto portugalskému městu se přezdívá „místo narození portugalského národa“ nebo také „kolébka Portugalska“. Věří se, že se zde narodil první portugalský král. V blízkosti se odehrála bitva, která měla rozhodující význam pro vznik země. Pro každého portugalského vlastence tedy musí být povinností Guimarães navštívit, ale má město co říci i českému návštěvníkovi?

Portugalsko – nejzápadnější výspa evropského kontinentu – VIDEO
Publikováno: 26.7.2016
Víno, káva, útesy a vlny. Nejzápadnější země kontinentální Evropy patří mezi ty, kde si na své přijde snad úplně každý. Také se řadí mezi 20 nejnavštěvovanějších zemí světa. Nabízí jak nádherné pláže, a to včetně těch nejlepších surfařských z celé Evropy, tak krásnou přírodu ve vnitrozemí, bohatou kulturu i rušná pulzující města. Pojďme se společně podívat do Portugalska.


Souvisejicí fotogalerie

Portugalsko – dovolená u moře i chození po památkách
Portské víno, surfaři, Christiano Ronaldo, jedny z nejkrásnějších pláží, noční život a krásná arc...

Portugalsko: Lisabon
Procházka hlavním městem Portugalska. Foto: Jakub Štantejský a Maxim Kucer


Souvisejicí videa

Portugalsko – nejzápadnější výspa evropského kontinentu
Portugalsko je nejzápadnější zemí kontinentální Evropy a řadí se mezi 20 nejnavštěvovanějších zem...

Portugalsko, Coimbra – nejstarší univerzitní město
Coimbra leží v půli cesty mezi Lisabonem a Portem, v regionu Braga, na řece Mondego. Coimbra je d...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
22.3.2019
Od 29. do 31. března bude probíhat mezinárodní festival anime, mangy, fantasy a her v bratislavském Domě kultury Ružinov.
21.3.2019
Od slavné bitvy u Sudoměře, která je považovaná za jednu z nejslavnějších českých bitev, uplyne letos 599 let. K tomuto výročí bude v sobotu 23. března připravena historická rekonstrukce bitvy, z níž jako vítěz vzešel husitský vojevůdce Jan Žižka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 3. 2019
svátek:Ivona