www.infoglobe.cz » Řím VII. - Piazza di Spagna

Řím VII. - Piazza di Spagna

Publikováno: 22.10.2009
Opustili jsme sídlo rodiny Medici a po Plaza della Trinita dei Monti zamířili až ke kostelu Trinitá dei Monti se dvěma kopulemi (věžemi). Tento barokní kostel je především znám pro podobu, jež se naskytne návštěvníkovi, který stojí na náměstí za zábradlím ohraničujícím egyptský obelisk.

A právě toto náměstí je s Trinita dei Monti spojeno dlouhým a širokým schodištěm, jež je pravděpodobně nejznámnějším v celém Římě. Patří mezi jeden z atributů tohoto města již od dob, kdy se po schodech procházel Gregory Pack s Audrey Hepburn ve slavném filmu Prázdniny v Římě, či později Jean Paul Belmondo v Bezva fintě plánoval další velkou loupež.

Samozřejmě nejsou to jen filmy, které přinesly tomuto poměrně malému římskému náměstí takový věhlas. Samotné místo vás osloví svou jedinečnou atmosférou a to především v létě, kdy slavné schody zdobí honosná záplava pestrobarevných květů. A právě v tomto období je schodiště, které je jinak velmi frekventovaným místem okupovaným převážně turisty, spíše místem oddechu. Jinými slovy, schody se s všudy přítomnou výzdobou v nepolevujícím římském vedru stávají vítaným prostranstvím, kde si návštěvník může alespoň na chvíli oddechnout. Krom všudy přítomných kaváren, jež obklopují náměstí ze všech stran, můžeme na náměstí vidět rovněž mnoho pouličních umělců. V noci se pak místo stává vyhlášenou atrakcí především pro studenty a mladé návštěvníky Říma, ti zde v podstatě španělské schody promění v jeden velký bar. Tento poměrně nelegální a tedy nepříliš vítaný obraz nočních hodin je doprovázen cinkoten vlastnoručně doneseného alkoholu a mnohojazyčnou komunikací. I přesto, nebo možná právě proto, je Piazza di Spagna oblíbeným místem, zaneseným v itineráři turistů všech věkových kategorii. Opravdu každý si zde může nalézt svůj vlastní způsob prožití „prázdnin v Římě“.

Nicméně, než opustíme toto místo, rád bych se ještě vrátil k několika významným pamětihodnostem na tomto náměstí. Začneme u již zmiňovaného kostela Trinita dei Monti, stojícím u samotného vrcholu Španělských schodů. Práce na samotném kostele byly pro Itálii z historického hlediska započaty za nepříliš příjemných událostí. V roce 1502, král Francie, Ludvík XII. započal práci na kostele v blízkosti přilehlého kláštera a to na počest úspěšné invaze do Neapole. Výstavba probíhala převážně ve francouzském stylu a ve znamení pozdní gotiky. Nicméně později stavba nabrala renesančního ducha domácí italské provenience, za níž stojí především Carlo Maderno. Stavba byla dokončena v roce 1585 v souladu s plánem přestavby Říma na popud papeže Sixtuse V. Zajímavostí je, že kostel i s přilehlým klášterem po celou dobu existence náležel Francouzské církvi. Pokud se zaměříme na samotný vzhled kostela, první věci, která nás upoutá je kupodivu obelisk, který jako takový není součástí kostela. Jde o obelisk Sallustiano, který byl vztyčen na konci 18.století na prostranství před kostelem. V kostele jsou tři hlavní kaple, které byly vyzdobeny pracemi několika předních italských renesančních umělců. Mezi ty nejznámější patří Giambattista Naldi, Paris Nogari a Cesare Nebbia či Daniele da Volterra.

Pod Piazza Trinita dei Monti se rozprostírá slavné španělské schodiště či v italštině Scalinata della Trinità dei Monti. Tento název však odkazuje spíše k samotnému kostelu, jež se rozkládá na jeho vrcholu, než ke Španělskému náměstí. Samotné schodiště, které patří mezi největší a nejstarší schodiště svého druhu v Evropě, bylo zbudováno v letech 1723-25 na podnět tehdejšího Francuozského diplomata v Římě, jež také přispěl na stavbu nemalou částkou. Hlavním architektem byl tehdy nepříliš znamý Francesco de Sancti, který vyhrál tehdejší, řekněme dnešními slovy “veřejnou soutěž” a vyřešil tak letitý problém, jakým způsobem spojit obě náměstí, jež vykresluje mnoho nezrealizovaných plánů. Konečná realizace byla ovlivněna i působením jak Francouzské církve tak i samotného papeže. Výsledkem je tak na svou dobu gigantický projekt, v němž se snoubí klasické prvky s terasovitými zahradami.

V poslední části se zaměříme na náměstí Piazza di Spagna, rozkládající se pod rozsáhlým schodištěm. Pokud pomineme samotné schody, hlavní dominantou tohoto náměstí je fontána v ranně barokním stylu, jejíž název je Fontana della Barcaccia, nebo-li fontána staré lodi. Ta zpodobňuje loď, do níž v podstatě zatéká. Jejím autorem je Pietro Bernini, který byl vrchním architektem papeže Urbana VIII. Podle legendy se samotný papež nechal inspirovat motivem lodi při záplavách v Římě, kdy řeka Tiber přinesla až na toto náměstí lodní vrak. Nicméně Piazza di Spagna není jen renesanční a barokní architektura. Například budova Ferrari di Valbona byla v roce 1936 přestavěna na návrh Marcella Piacentini, což byl hlavní architekt Benita Mussoliniho.

Procházka po náměstí i přilehlých schodech, spolu s prohlídkou kostela Trinita dei Monti, přináší svým návštěvníkům neopakovatelný zážitek. Díky své historické, umělecké, ale i kulturní hodnotě, která spočívá ve vyžití jež toto místo nabízí, se může v mnoha ohledech, hned vedle Colossea či náměstí Sv.Petra ve Vatikánu, zařadit k hlavním lákadlům města. Zároveň má toto místo přeci jen svým způsobem ojedinělý charakter, který kromě pulzujícího nočního města nabízí i kus historie.

 

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan Tichovský 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řím II.- Colosseo 2. část
Publikováno: 28.8.2009
Název Colosseum, pod kterým je v současnosti stavba známa, však tento název vždy nenesla. Původní název Flavian Amphitehater později zlidověl na Colosseum, jež odráželo jak jeho velikost, tak umístnění nedaleko Colossu císaře Nera.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Řím III.- Fórum Románum 2. část
Publikováno: 8.9.2009
Vstupní část Fóra Románum z Via di S. Gregorio, je paradoxně nejmladší částí celého Fóra. Nalezneme zde část postavenou již v období římského Impéria, tedy v období pozdního císařství.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X