www.infoglobe.cz » Rusko: Novgorod - zvony a chrámy

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy

Publikováno: 18.4.2014
Vznik, rozkvět a zánik bojarské republiky

Nikomu, kdo tráví dovolenou v Rusku, by nemělo uniknout staroslavné město Novgorod, které se nalézá na řece Volchov asi 160 kilometrů jihovýchodně od Petrohradu. Historické prameny se o Novgorodu zmiňují již v 9. století v souvislosti s legendárním vikinským náčelníkem Rurikem, který zde údajně vládl a byl později považován za zakladatele ruského státu. Během 10.-11. století byl Novgorod druhým nejvýznamnějším městem Kyjevské Rusi.

Novgorod - kostel

Po odtržení Novgorodu od Kyjevské Rusi ve dvanáctém století zde vznikla „bojarská republika“, jejíž bohatství se zakládalo na obchodu v rámci hanzovního spolku. Starý Novgorod bývá v dějinách popisován jako ruská verze středověké demokracie na způsob italských obchodních republik. Této dějinné demokratické variantě Ruska však odzvonilo, když byl Novgorod v druhé polovině 15. století nucen se sklonit před rostoucí mocí Moskevského knížectví, k němuž byl připojen roku 1478.

Úpadek Novgorodu završil moskevský vládce Ivan Hrozný v roce 1570. Během šestitýdenních masakrů, které měly být odvetou za ochotu novgorodských přidat se k Polsko-litevské unii, bylo pobito na 60 000 obyvatel. Carovi vojáci mimo jiné naházeli novgorodské měšťany do řeky Volchov, jejíž hladinu následně brázdili v loďkách a utloukali plovoucí nebožáky kůly a sekerami. Demokratické ruské cestě tak definitivně odzvonilo. Od té doby už zde vládla jen nechvalně proslulá tradice ruské despocie „samoděržaví“, která v různých podobách zatápěla jak vlastnímu lidu, tak okolnímu světu.

Novgorod

Zvony a chrámy

Termín, že Novgorodu něco odzvonilo, je velmi přiléhavý, protože při procházce rozlehlým novgorodským kremlem zcela jistě návštěvníka zaujme kolekce obřích zvonů. Kromě toho jsou zde ovšem i chrámy, kostely a kostelíky, a to doslova na témkostel –„Znamenskij sabor“ěř každém kroku. Přehršel pravoslavných svatostánků budí dojem maniakální stavitelské posedlosti Novgoroďanů, a vzbuzuje úvahy o jakési formě konkurence v nabídce náboženských požitků. Staří Novgoroďané, obklopeni při procházce svým městem nesčetnými kostely a kostelíky, možná byli v náboženské sféře vystaveni podobným svodům, které dnes zakouší návštěvník obchodního domu, lákaný na všech stranách rozmanitým komerčním zbožím. V obou případech jde koneckonců o nabídku cesty do ráje, byť rozdílně chápaného.

Pozoruhodný je chrám svaté Sofie s proslulou zdejší ikonou Matky Boží, zvanou „Znamenije“. Legenda praví, že se Matka Boží zjevila jednomu z místních světců, jejichž pozůstatky se údajně nalézají taktéž v chrámu svaté Sofie. Bylo to v době, kdy na Novgorod útočilo vojsko města Suzdal. Bohorodička poradila, aby její ikona byla vynesena na hradby, načež suzdalští vojáci oslepli či co, zkrátka byli paralyzováni nadpřirozeným vlivem. Předtím však ještě jejich šípy zasáhly ikonu, která začala ronit slzy.

Krušný ruský sever

Údajné stopy po suzdalských šípech na ikoně, zarámované a umístěné v jakési monstranci, mi ukazovala místní hlídací bábuška. Původně jsem se jí chtěl zeptat na název ikony, jejíž relativně vkusnou repliky si lze v chrámu koupit. Kromě toho, že mě bábuška ještě nesmlouvavě přiměla, abych si napsal v azbuce všechny údaje o svatém obraze a okolnostech své návštěvy, ještě sdílně vyprávěla o krušném životě v současném Novgorodu.

Bábuška se narodila v Irkutsku a žila pak v Moldávii, a jak tam, tak i onde bylo prý lépe než v Novgorodu. Mzdy jsou tu malé - sama prý má asi 2500 rublů na měsíc, přičemž ceny v rublech jsou tu zhruba stejné, jako u nás v korunách. Léto tady trvá jen dva měsíce a v srpnu už začíná mrznout, z tohoto důvodu tu nejde nic moc pěstovat. Je fakt, že my jsme ve zdejším kraji neviděli růst na zaplevelených zahradách téměř nic jiného než brambory a kopr. Dokonce i na Sibiři, v jejím rodném Irkutsku, prý léto trvá čtyři měsíce.

Chrámy, kostely, kostelíky…  Chrámy, kostely, kostelíky…  Chrámy, kostely, kostelíky…

A ještě genderově nekorektní dodatek…

Novgorod má však i jiná lákadla, než ikony a starobylou architekturu – ovšem spíše z pohledu mužského návštěvníka. Na pěším mostě, který vede z kremlu přes modrou řeku Volchov, se za slunných dní krátkého severského léta promenádují svůdně oděné místní krásky. Podle toho, co jsem o tomto druhu sociálního chování zaslechl, je cílem novgorodských krasavic prezentovat sama sebe jako zboží té nejlepší kvality za účelem „zakoupení“ dobře situovaným „zájemcem“. A kdo na to nemá, aspoň se rád podívá, případně pořídí nějakou tu fotečku na památku.

Novgorodské dívky na mostě přes řeku Volchov

Na můj vkus jsou zdejší Rusky velmi půvabné a ve srovnání s Češkami v průměru také znatelně útlejší. Škarohlíd by řekl, že to je tím, že ruské krasavice nemají co do úst, a také se tvrdí, že investují mnohem raději do oblečení než do potravy, ale potvrzení této hypotézy by pochopitelně vyžadovalo serioznější výzkum. Pohled na zdejší dívky může návštěvníka ze Západu snadno přivést k myšlence, že by nebylo od věci strávit v této zemi delší čas; koneckonců i ten kopr skoro ve všech jídlech není zase až tak špatný, když si člověk zvykne. Shrnuto: máte-li rádi zvony, kostely a případně i hezké ženy, nevynechejte návštěvu Novgorodu.

cestovni kancelář Mundo

Text: Václav Kozina, píše pro cestovní kancelář Mundo

Foto: cestovní kancelář MundoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.

Rusko: Rostov – město u jezera Nero
Publikováno: 30.4.2014
Dnes se přesuneme na sever do Jaroslavské oblasti Ruské federace. Navštívíme jedno starobylé městečko, které patří k významným centrům turistického ruchu a je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Rusko: Vladivostok - Na konci dlouhé cesty II.
Publikováno: 19.5.2013
Jeden z nejvýznamnějších světových přístavů, brána asijského obchodu do Neapole Dálného východu, či snad město na konci světa? Jaký je a jaký byl Vladivostok, město jehož jméno vyvolá bázeň i obdiv.


Souvisejicí fotogalerie

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedení hlavního města chce stavět trať z Vinohradské třídy kolem Národního muzea přes náměstí a napojit koleje na Vodičkovu a Jindřišskou. Kudy přesně koleje povedou, zda po současné komunikaci nebo prostředkem náměstí jako v minulosti zatím není jasné.
14.12.2018
I letos se mohou návštěvníci Vysokých Tater těšit na zamrzlé království v podobě Tatranského ledového dómu, který je široké veřejnosti přístupný celou zimu.

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 12. 2018
svátek:Radana
dnes:
sobota 15.12.
-1 °C
zítra:
neděle 16.12.
-2 °C