www.infoglobe.cz » Skotsko – národní park Cairngorms II

Skotsko – národní park Cairngorms II

Publikováno: 27.1.2018
Po procházce okolo jezera Loch an Eilein se vracíme zpět na rychlý oběd do vesničky Aviemore a pak zase vyrážíme do zasněžené skotské přírody. Tentokrát nás čeká přibližně pětikilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí vesničky Carrbridge, která se nachází 20 minut jízdy autem od Aviemore.

panoráma

Na parkoviště k Ellan Wood se dostáváme ulicí Station Road v Carrbridge. Samotný okruh začíná přímo u informační cedule na parkovišti. Po žlutém značení se vydáváme do borovicového lesa, na prvním rozcestí odbočujeme doleva a poté pokračujeme již rovně na každé další křižovatce. Brzy přicházíme k oplocenému objektu Landmark Forest Adventure Park. Jedná se o rodinný zábavní park, který je v provozu převážně v létě. Nacházejí se zde různé atrakce – labyrint, horská dráha, horolezecká stěna, střelnice atd. V zimě je areál také otevřen, avšak zpřístupněných atrakcí je podstatně méně. Navštívit lze například motýlí dům. K našemu překvapení nepotkáváme v zábavním parku nikoho, a tak se zdarma podíváme jak do motýlího domu, tak pak na dřevěnou rozhlednu Fire Tower. Tato rozhledna má 105 schodů a na jejím vrcholu se nachází 360° výhled přes celý národní park Cairngorms. Máme opravdu nádherné počasí a výhled je naprosto úžasný. Rozhlednu určitě nevynechejte. Komu se poštěstí, může zahlédnout i druhou nejvyšší skotskou horu Ben Macdui (1 309 m) nebo třeba také horskou lanovou dráhu Cairngorm Mountain Railway.

Carrbridge – vyhlídkové místo Fire Tower v Landmark Forest Adventure Park na cestě okruhem v Carrbridge na cestě okruhem v Ellan Wood

výhled z rozhledny Fire Tower   výhled z rozhledny Fire Tower

Po vyhlídce opět pokračujeme lesem, chvíli jdeme také podél železniční trati, až nás stezka zavádí zpět k vesničce Carrbridge. Procházíme statkem, kde se prohání v ohradě koně. Rádi přijdou až k vám a nechají se pohladit. Další ohrada pak patří samotnému býkovi a hned poté si konečně můžeme úplně zblízka prohlédnout i pohladit zdejší chlupaté krávy (skotský náhorní skot).

statek v Carrbridge

Pak již konečně přicházíme do centra Carrbridge. Tato vesnice je obdobně jako Aviemore lyžařským a turistickým střediskem. Nicméně je zde ale ještě jedna zajímavost, kvůli které sem přijíždějí návštěvníci. Nachází se tu jeden z nejstarších kamenných mostů v Highlands. Pochází z roku 1717 a spojuje břehy řeky Dulnain. Během velké povodně z roku 1829 získal trochu zchátralou podobu. Samotný most je nepřístupný, ale pro turisty zde bylo vytvořeno dřevěné pozorovací místo, z kterého si odnesete i povedené fotografie. Most je opravdu překrásný, jediná škoda je, že leží přímo vedle hlavní silnice. Naproti mostu se nachází prodejna suvenýrů a malá pošta. O kousek dál pak zahýbáme do ulice, která nás zavede zpět na výchozí parkoviště.

most v Carrbridge

Pomalu se stmívá a my se již zvolna vydáváme zpět na hostel. Cestou se ještě stavíme na místní železniční stanici, kde má pravidelně projíždět parní lokomotiva. Nádraží je krásné, nicméně na samotnou parní lokomotivu štěstí nemáme. Míjíme několik nabídek na možnost střelby na pohyblivý terč (Clay pigeon shooting), což je zde v okolí také zjevně velice populární aktivita.

nádraží

Raději se ale stavujeme ještě na večeři v bistru Happy Haggis, které se nachází kousek od našeho hostelu. Bistro je pojmenováno po národním a opravdu tradičním skotském pokrmu haggis. Hlavní součástí tohoto jídla jsou rozemleté ovčí vnitřnosti, ke kterým se přidává koření a vločky či krupice. Poté se vše vaří v ovčím žaludku. Finální vzhled má haggis jako ošklivá šedá koule. A jak to vypadá, tak to i chutná. My už ochutnávání tohoto pokrmu máme naštěstí za sebou, tak raději opět končíme u fish&chips. K pití si můžete dát místní pivo, které je sice lahvové, ale velice stylové – např. jeden z druhů se jmenuje Nessie (po slavné lochnesské příšeře), která je zároveň vyobrazena na obalu. My se tak příjemně loučíme s překrásným národním parkem Cairngorms.

GPS: 57°16'43.2"N 3°48'45.7"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Skotsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn
Publikováno: 30.12.2017
Dnes vyrážíme do centrálního Skotska, přesněji do národního parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je největším skotským jezerem s rozlohou 71 kilometrů čtverečních a maximální hloubkou 192 metrů. Na jezeře se rozkládá přes 30 malých ostrůvků a my se rozhodli navštívit jeden z nich.

Skotsko – The Hermitage, Perth a St Andrews
Publikováno: 3.2.2018
Opouštíme prázdninové letovisko Aviemore a vydáváme se směrem na jih. Naším cílem je městečko Perth, kde hodláme strávit poslední skotskou noc. Čeká nás více než dvouhodinová cesta autem.

Skotsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikováno: 23.12.2017
Na cestování po Skotsku jsme si vybrali poněkud netradiční podzimní termín. Dlouho jsme zvažovali, zda vyrazit i přes sníženou dobu denního světla, zimu a časté dešťové přeháňky, ale nakonec nás krásy Skotska a akční ceny letenek přece jen zlákaly. Pravidelnou linkou se létá mezi Prahou a Edinburghem, město Glasgow se pak nachází přibližně hodinu jízdy autem od Edinburghu. Nicméně jsme se však dopoledne rozhodli nejdříve zajet o kousek dál (stále však směrem na západ) a udělat si procházku v regionálním parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Skotsko – národní park Cairngorms I
Publikováno: 20.1.2018
Z překrásného ostrova Skye se vydáváme zpět na pevninu. Směrem na východ jedeme přes 100 mil do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme trávit následující dvě noci.

Skotsko – krásy ostrova Skye
Publikováno: 13.1.2018
Brzy ráno se vydáváme na průzkum nádherného skotského ostrova Skye. Dnes nám poprvé předpověď počasí hlásí celodenní déšť, což nás zrovna na tomto krásném místě mrzí, ale jelikož jsou zde přeháňky opravdu velmi časté, je těžké výlet vhodně naplánovat.

Skotsko – Eilean Donan Castle a příjezd na ostrov Skye
Publikováno: 6.1.2018
Ráno se vydáváme na cestu nádhernou skotskou vysočinou (Highlands) směrem na severozápad. Cestou opět míjíme zasněžené vrcholky hor zahalené v ranní mlze, což nám nikdy nedá (stejně jako několika dalším turistům) a občas zastavíme, abychom si udělali pěknou fotku. Míříme tentokrát na místo, kam se z celého pobytu těšíme úplně nejvíce – na ostrov Skye. Cestu nám komplikuje uzavírka silnice, která naprosto poplete naší GPS navigaci, trochu nás vyděsí i rychle ubývající benzín při neustálém nabývání kilometrů při objížďkách a nedostatek čerpacích stanic. Nicméně nakonec vše dobře dopadá a my pokračujeme dále v cestě.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí I.
Publikováno: 10.3.2014
Již v létě 2011 jsem se byl ve Skotsku na několik dní podívat. Tentokrát to ale bylo jiné. A možná i trochu šílené. Tou dobou jsem byl čerstvě plnoletý student, pouze s letenkou domů, zhruba třemi sty librami v kapse a noclehem na první noc.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí II.
Publikováno: 17.3.2014
Po půl hodině jízdy vystupuji v Aberdour, rybářském městečku na pobřeží zálivu Forth. Zatím ještě vůbec netuším, kam bych měl jít, a tak se vydávám po šipkách Fife Coastal Path, asi i proto, že vede podél železnice (a tím zároveň i podél pobřeží).


Souvisejicí fotogalerie

Skotsko – Drsná příroda, středověká architektura a skvělá whisky
Co se vám vybaví, když se řekne Skotsko? Většině lidí asi skotská whisky, kilt, Lochnesská příšer...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C