www.infoglobe.cz » Španělsko - Galicie

Španělsko - Galicie

Publikováno: 20.10.2008
Tenhle menší blog je věnovaný Španělsku, tedy lépe řečeno celému Pyrenejskému poloostrovu, neboť se dostane i na Portugalsko. Pokusím se zde mapovat, místa jež jsem měl možnost během svého pobytu ve Španělsku poznat. Než se však dostanu k prvnímu z nich, myslím, že je důležité zastavit se nad Španělskem jako takovým.

Když se řekne Španělsko, většina Středoevropanů si představí Madrid, Barcelonu, místní fotbalové velkokluby, býčí zápasy, „Costa del sol“ (tedy pobřeží obležené turisty na východě země u Středozemního moře), a pokud jde o člověka alespoň trochu vnímavého, spojí si ETU s Baskickým hnutím za nezávislost. Španělsko je však samozřejmě mnohem víc, ostatně jako každá jiná země, kterou máme možnost poznat  lépe než jen během několika dní z lehátka nějakého profláklého turistického letoviska, ve kterém na místní obyvatele až tak často nenarazíme. Mezi hlavní zajímavosti, které pravděpodobně každého vnímavého návštěvníka upoutají jsou dvě skutečnosti.

Zaprvé, pokud mluvíme o Španělsku, musíme si uvědomit, že mluvíme především o zemi která se skládá ze sedmnácti autonomních společenství (comunidades autónomas) a dvou autonomních měst (ciudades autónomas). Těmito městy  jsou Ceuta a neplila, dvě vojenské základny rozkládající se na území Maroka, tedy v Africe. Při počtu sedmnácti správních oblastí je hlavním odlišujícím prvkem vztah daných správních celků k centrální moci, k Madridu.

Z toho vychází jak relativní hospodářská síla daných oblastí, jako v případě Baskicka (País Vasko)a Katalánska (Cataluna), tak i potenciální možnost pro lepší soběstačnost a silnější pozici směrem k Madridu i naopak poměrná ekonomická závislost jako v případě Galicie (Galicia). Zároveň  jsme zde svědky národnostních problémů, které jsou poznamenány i složitými událostmi ve společné historii i doby nedávno minulé. Mezi hlavní oblasti usilující když ne přímo o nezávislost, tak alespoň o větší míru autonomie při své správě, patří již zmíněné tři oblasti: Baskicko (País Vasko), Katalánsko (Cataluna) a Galicie (Galicia). Všechny tři provincie staví svoje nároky na historické existenci vlastní národnosti. V praxi však kromě možnosti používání vlastního jazyka, tedy Baskičtiny, Katalánštiny a Galicijštiny v oficiálním styku a již zmíněné relativní autonomie mnoho jiných možností k podpoření své vlastní národnosti nemají. Mezi dotyčnými třemi oblasti však existují značné rozdíly závisejících na jejich ekonomické síle. Galicie je například oproti zbylým dvěma oblastí poměrně chudá. Naopak Katalánsko a Baskicko patří spolu s Madridem k oblastem s nejvyšší mírou hospodářské síly a rozvoje v rámci monarchie. I proto se společně s historickou zkušeností jednotlivých oblastí s centrální mocí liší  i formy, jež jednotlivé oblasti přijaly za svůj způsob, jak postupovat ve svých požadavcích směrem k centrální vládě. Zatímco silné a poměrně početné Katalánsko si vybralo cestu politického, tedy legálního boje, naopak Baskicko sympatizuje se separatistickou organizací ETA. Tato skupina však není příliš silná a většinová populace boj formou pumových útoků nepodporuje. Postoj Galicie je charakteristický určitou schizoidní situací. Zatímco jedna část obyvatelstva se zasazuje ve svých postojích takřka až o úplnou samostatnost, druhá se je vědoma ekonomické závislosti a preferuje neměnný stav.

Zadruhé, historická zkušenost činí Španělsko v Evropě ojedinělým státem. Díky svým post-koloniálním vazbám na Jižní a Střední Ameriku skrze zámořské kolonie jde o stát, který je přes svou bohatou evropskou historii minimálně stejně zaujat svými vztahy s bývalým koloniemi jako svou Evropskou rolí. Historie spolu se společným jazykem a mnohdy i velmi podobným kulturním prostředím tak vytváří velmi specifické prostředí. Praktickým dopadem je především častá migrace do Španělska jak za prací, tak i za vzděláním. V mnoha ohledech se vám po určitém čase zdá, že i obyvatelstvo se více zajímá o dění v podstatě na druhé straně světa, než o Evropskou realitu, čemuž napomáhají i osnovy na školách. Nicméně skutečnost určité plurality kulturního prostředí( k této pluralitě musíme připomenout i historickou zkušenost Pyrenejského poloostrova s arabskou kulturou patrnou především na jihu Španělska) a zároveň evropská relativní blízkost (přeci jen jde stále o Evropský stát) činí ze Španělska velmi pozoruhodné místo k návštěvě.

Text: Filip Štrobich

Foto: Ondřej Růžička  

   



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Toledo - výlet za romantikou VI.
Publikováno: 21.6.2015
Po cestě z Cádizu do Toleda jsem se ještě zajela na pár dní podívat do Lisabonu. Myslím, že si konečně zasloužím trošinku pohodlí a sprchu, tak se tentokrát ubytuju v hostelu.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou V.
Publikováno: 14.6.2015
Už je čas vydat se dál. To znamená směr Cádiz. Každý mi doporučoval, ať se na něj zajedu podívat. Tak proč ne.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou III.
Publikováno: 31.5.2015
Věřím, že se do Granady ještě někdy podívám. Teď ale vyrážím směr Málaga a Córdoba.

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích - VIDEO
Publikováno: 12.5.2015
Do katalánského hlavního města jsem přijel s rodinou na týden přes vánoční svátky. A protože rád poznávám kulturu dané země, strávil jsem spoustu času bloumáním po ulicích a parcích, chodil jsem snídat do malých zapadlých kavárniček spolu s místními, užíval si několikahodinové večeře s výborným tapas a ještě lepším vínem a snažil se poznat co nejvíc nových lidí. Jen škoda, že neumím ani španělsky, natož katalánsky.

Španělsko III.: Barcelona - stovky let historie aneb kam za památkami - VIDEO
Publikováno: 5.5.2015
V úzkých uličkách historického centra Barcelony je až neuvěřitelně jednoduché zabloudit. Vždy máte ale jistotu, že po chvíli narazíte na katedrálu nebo alespoň menší chrám. Z dálky nejsou vidět, prostě se u nich najednou vynoříte. Naopak slavná Sagrada Família je vidět už dlouhou dobu před tím, než k ní dorazíte.

Španělsko II.: Tibidabo - posvátná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikováno: 28.4.2015
Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. Hora Tibidabo se tyčí na severozápadě města a bezpečně ji poznáte podle monumentálního bílého chrámu na vrcholu.

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum - VIDEO
Publikováno: 21.4.2015
Druhé největší město Španělska, katalánské centrum, velmi oblíbený cíl digitálních nomádů a hlavně místo, odkud si přivezete nespočet krásných zážitků. Barcelona je velice vstřícná pro všechny typy cestovatelů a můžete ji navštívit v kterékoliv roční období.

Španělsko: Benidorm – zlatý důl na turisty
Publikováno: 2.3.2014
Byla doba, kdy existovala jedna vesnice. Ta vesnice se jmenovala Benidorm. Hovoříme o období 50. let. Ale najednou, a myslím tím skutečně najednou, se španělská vláda rozhodla, že když máme tak krásné počasí a tak krásné pláže, proč na ně nenalákat turisty?

Španělsko, Malaga – La Cala de Mijas a Marbella
Publikováno: 26.8.2018
I když se léto pomalu chýlí ke konci, stále je vhodná doba pro dovolené. Dnes se vydáme do sluncem zalitého Španělska, přesněji do Andalusie. Zakotvíme v provincii Malaga, abychom si vychutnali Slunečné pobřeží – Costa del Sol.

Španělsko, Barcelona: katalánská metropole III.
Publikováno: 16.11.2012
Ve třetím díle našeho seriálu se dozvíte o dalších pozoruhodných odkazech geniálního Antonia Gaudího, jimiž jsou Sagrada Família a park Güell.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...


Souvisejicí videa

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích
Barcelona je ideální destinací snad úplně pro každého. Můžete zde chodit po památkách a galeriích...

Španělsko II.: Tibidabo - posvátná hora
Pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na Barcelonu, část Katalánska a Pyreneje,&nb...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X