www.infoglobe.cz » Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II

Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Kolegiátní kostel svatého Isidora je považován za přední románský chrám ve Španělsku. Původně zde stála předrománská stavba z 10. století. Ta však byla koncem 10. století zničena, aby byla zrenovována křesťanským králem Alfonsem V. a dokončena Ferdinandem I., a to vše mezi 11. a 12. stoletím.

kostel sv. Isidora   kostel sv. Isidora

Kostel se skládá ze tří lodí a tří apsid, které však byly později předělány do gotického stylu. Uvnitř najdete hrobku svatého Isidora, sevillského biskupa. Západní část kostela tvoří Pantheon Real, jenž sestává ze zdobených mramorových sloupů. V této části jsou pohřbeni králové, princezny a různí šlechtici z regionu. Pozornost věnujte také stropům, které jsou pokryty nádhernými malbami, jež se mohou snadno srovnávat s těmi v Sixtinské kapli.

katedrálaDále se podíváme k leónské katedrále. Monumentální katedrálabudova vznikala mezi 13. a 14. stoletím a podílelo se na ní několik architektů, kteří vytvořili raně gotický skvost, jenž hledal inspiraci v katedrálách ve městech Remeš a Amiens ve Francii.

Hlavními prvky čela katedrály jsou věže Torre de las Campanas a Torre de Reloj, jež z obou stran ohraničují bohatě zdobené vchody do kostela. Puerta de Nuestra Seňora la Blanca jsou patrně nejhezčími vchodovými dveřmi katedrály a zobrazují poslední soud. Po pravé straně jsou dveře Puerta de San Francisco s postavami proroků a korunovací Panny Marie. Po levé straně jsou Puerta de la Regla s výjevy z narození Ježíše Krista a jeho dětství.

Vnitřek je podobně bohatě zdobený jako vnějšek kostela. Uvidíte na 1 800 metrů čtverečních vitrážových oken z 13. až 20. století. Obzvláště ta nejstarší okna s růžovým sklem vytvářejí při svitu slunce až nadpozemsky krásnou atmosféru.

Muzeum současného umění

Trojici námi navštívených památek zakončíme v Muzeu současného umění – Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León. Hned na první pohled vás zaujme barvená fasáda připomínající vitrážová skla z výše zmíněné katedrály. Exponáty jsou vystavovány na více než 21 tisících metrech čtverečních. Cílem muzea je vytvořit interaktivní zážitek, který zcela pohltí návštěvníky a podnítí diskusi o vystavovaných dílech.

GPS: 42°36'04.5"N 5°34'16.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: David Jimenez Llanez, Bjorn Christian Torissen, AdriPozuelo, Meginedde, Ion Jaureguailzo SarasolaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2018
I letos se můžete těšit na festival vědy – Evropskou noc vědců. Uskuteční se v poslední zářijový pátek (28. 9.) v Bratislavě, Banské Bystrici, Žilině, Košicích a Popradu.
20.9.2018
Od pátku 28. září do čtvrtka 4. října máte možnost získat nový pohled na moderní, historickou i opomíjenou architekturu, která vás obklopuje. V devadesáti městech po celé České republice a také na Slovensku jsou pro veřejnost připraveny přednášky, projekce, workshopy, procházky vedené architekty, urbanisty či historiky, horské túry nebo se můžete v rámci akce dostat do jinak nepřístupných staveb.
19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 21. 9. 2018
svátek:Matouš
dnes:
pátek 21.9.
30 °C
zítra:
sobota 22.9.
18 °C