www.infoglobe.cz » Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra II

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra II

Publikováno: 9.11.2018
Pokud si vzpomínáte, na začátku předchozího článku jsme zmínili, že Pamplona je městem, kde by mohli být nadšení i lidé, kteří mají rádi poněkud odvážnější dovolenou. V čem to však spočívá?

Řeč je o encierru neboli běhu s býky. Tato událost se odehrává každoročně jako součást větších svátků Fiesta de San Fermín neboli svátků svatého Fermína, které probíhají každý rok od 6. do 14. července. Tento festival není tedy pouze o běhu s býky, ale jeho součástí jsou také krásné průvody jako Gigantes, Cabezudos nebo procesí k poctě svatého Fermína, které se koná vždy 7. července.

běh s býky – socha

Celý týden se konají býčí zápasy, a to na náměstí Plaza de Toros. Každý den ráno jsou ulice zataraseny, aby se tudy mohli prohnat býci, před nimiž utíkají zpravidla mladí muži, kteří mohou někomu připadat stateční a někomu jinému spíše jako někdo, kdo zbytečně pokouší zdraví.

běh s býky

Vzhledem k tomu, že se jedná o kratochvíli opravdu nebezpečnou, účastnit se mohou pouze „běžci“, kteří dosáhli věku 18 let a jsou fyzicky zdatní. Jestliže se cítíte na to, abyste strávili pár horkých chvilek utíkáním před stádem rozzuřených býků, sraz bude vždy na náměstí Plaza del Ayuntamiento okolo půl osmé ráno. Pro navození správné atmosféry doporučujeme přečíst si knihu Ernesta Hemingwaye I slunce vychází, kterou napsal v roce 1926.

Plaza del Castillo

Když už zmiňujeme náměstí, nesmíme opomenout ani to patrně nejdůležitější ve městě – Plaza del Castillo. Zde se rovněž konají veřejné události, různá procesí nebo trhy. A od roku 1844 samozřejmě i býčí zápasy.

Náměstí samotné je obklopeno historickými budovami s krásnými balkony. Patří mezi ně i monumentální radnice Ayuntamiento, kterou jistě nepřehlédnete. Radnice vznikla na místě, kde kdysi býval příkop. Budova s barokní fasádou z pískovce je po stranách korunována troubícím andělem, po jehož bocích jsou lvi a trochu dále po stranách stojí sochy Herakla. Pokud budete mít zájem, můžete radnici kontaktovat a zařídit si prohlídku zdarma.

radnice

Kromě radnice si pak povšimněte neméně impozantního paláce Palacio de Navarra,ulice Estafeta původně postaveného v roce 1847, ale s výraznou dostavbou na začátku 30. let 20. století. V současnosti je sídlem navarrského sněmu. Uvnitř paláce stojí za pozornost Korunní sál s portrétem Ferdinanda VII. od Goyi.

Pokud budete mít čas a chuť, zkuste si udělat výlet za město. Přibližně půl hodiny jízdy autem je vzdálen klášter Leyre, jenž byl založen v 11. století. Jeho kostel se pyšní románským exteriérem a gotickým interiérem. Uvnitř pak leží krypta, v níž byli pohřbíváni navarrští králové.

GPS: 42°48'59.4"N 1°38'29.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Bernard bill5, Vladimir Šeljapin, Dorieo21, Comakut, MaksimDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I
Publikováno: 2.11.2018
Turisté, kteří preferují spíše odvážnější zážitky, do města situovaného v severovýchodním cípu země jistě rádi zavítají.

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie I
Publikováno: 26.10.2018
Oviedo je hlavním městem Asturského knížectví, jednoho ze sedmnácti autonomních společenství. Toto značně hornaté území naleznete u Biskajského zálivu na severu země. Přirozenou hranici na jihu, kde knížectví sousedí s Leónem, tvoří Kantaberské pohoří, které na východě navazuje na Pyreneje.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C