www.infoglobe.cz » Španělsko, Ronda – město na okraji útesu

Španělsko, Ronda – město na okraji útesu

Publikováno: 17.8.2018
Město Ronda najdete ve španělské Andalusii. Leží na rovině, která je uvozena strmým útesem, což městu propůjčuje vskutku jedinečný vzhled. Krom toho se vám určitě zalíbí místní kultura, jejíž hlavní součást tvoří býčí zápasy. Pokud jste četli slavný román amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye „Komu zvoní hrana“, který se odehrává za španělské občanské války, pak si možná na Rondu vzpomenete, část děje se totiž odehrává právě zde.

Most Puente Nuevo je pro město naprosto ikonický, proto jím dnes začneme. Postaven byl ke konci 18. století a na první pohled je příkladem umu tehdejších řemeslníků. Mostmost Puente Nuevo je 70 metrů dlouhý a překlenuje soutěsku El Tajo, a to až téměř sto metrů nad zemí. Puente Nuevo neboli Nový most spojuje La Ciudad se starou maurskou čtvrtí, El Mercadillem a moderní částí města.

Když se po mostě budete procházet, určitě si užijete nádherné pohledy dolů do soutěsky a také do širokého okolí. Naopak pokud se vydáte po stezkách, které vedou soutěskou (projít tu nejdelší vám potrvá přibližně půl hodiny), jistě budete tento fascinující počin lidské zručnosti fotit o sto šest.

Nyní ale nahlédněme do města samotného, a to rovnou na nejdůležitější místo ve čtvrti El Mercadillo. Jak jsme totiž zmínili výše, Ronda je známá býčími zápasy. Místem, které je s tímto kontroverzním „sportem“ spjato, je Plaza de Toros. Francisco, Juan a Pedro Romerové patřili k nejslavnějším matadorům, v 18. a 19. století vytvořili základy pravidel pro dnešní býčí zápasy.

Ronda

V této souvislosti musíme opět zmínit Ernesta Hemingwaye a jeho knihu „Smrt odpoledne“. Není to beletristická četba, jak byste asi předpokládali, nýbrž literatura faktu, tématem jsou býčí zápasy a vše kolem nich. Hemingway sám navštívil asi 1 500 býčích zápasů, takže lze očekávat, že jeho pohled na věc stojí za přečtení.

Ronda

Abychom vám Plaza de Toros ještě trochu přiblížili – jde o monumentální arénu o průměru 66 metrů. Obvod tvoří 136 sloupů toskánského stylu, které podpírají 68 oblouků. Aréna byla postavena co by kamenem dohodil od Puente Nuevo za pouhých šest let (mezi roky 1779 až 1785). I dnes se zde konají býčí zápasy, konkrétně během zářijového festivalu Pedro Romana. Pokud byste zápasy nestihli, můžete alespoň zajít do muzea Museo Taurino, které je dostupné celoročně.

Plaza de Toros

Jako poslední navštívíme takový skrytý poklad – termální lázně, které mezi 13. a 15. stoletím postavili Maurové. Jsou to vlastně nejzachovalejší lázně svého druhu ve Španělsku. Baños Arabes najdete nedaleko Puente Viecho. Lázně se velmi podobají starověkým římským lázním a zahrnují vše – studenou, teplou i horkou lázeň. Architektura samotná je typicky maurského stylu. Bohužel jsou jen na okrasu, protože již dávno nefungují.

Tak co, máte chuť prozkoumat tento méně známý kout Španělska?

GPS: 36°44'49.2"N 5°09'57.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TheBoxagon, Olaf Tausch, Wolfgang Moroder, Mihael Grmek, cloudsoupDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou I.
Publikováno: 17.5.2015
Ať už vás zlákají rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajemnost Córdoby, půvab přímořského Cádizu nebo nádhera Granady se zasněženým pozadím Sierry Nevady, tohle si prostě nemůžete nechat ujít...

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou II.
Publikováno: 24.5.2015
Moje výprava za slunečnou Andalusií, za rytmy nespoutaného a divokého kytaristy Paca de Lucíi, tanečnicemi flamenca a sevillany pokračuje dále - v pohádkové Granadě.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou III.
Publikováno: 31.5.2015
Věřím, že se do Granady ještě někdy podívám. Teď ale vyrážím směr Málaga a Córdoba.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou IV.
Publikováno: 7.6.2015
Córdoba byla v 10. a 11. stol. nejbohatším městem Západu a střediskem islámské kultury. První emírové sídlili v Seville, ale už v šestém roce arabské okupace (roku 716) přeložil emír Alhor svůj dvůr do Córdoby. Prvních 40 let vládli jako zástupci damašského chalífy. Byli to vojenští náčelníci podřízení moci rodu Umajjovců.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou V.
Publikováno: 14.6.2015
Už je čas vydat se dál. To znamená směr Cádiz. Každý mi doporučoval, ať se na něj zajedu podívat. Tak proč ne.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2018
I letos se můžete těšit na festival vědy – Evropskou noc vědců. Uskuteční se v poslední zářijový pátek (28. 9.) v Bratislavě, Banské Bystrici, Žilině, Košicích a Popradu.
20.9.2018
Od pátku 28. září do čtvrtka 4. října máte možnost získat nový pohled na moderní, historickou i opomíjenou architekturu, která vás obklopuje. V devadesáti městech po celé České republice a také na Slovensku jsou pro veřejnost připraveny přednášky, projekce, workshopy, procházky vedené architekty, urbanisty či historiky, horské túry nebo se můžete v rámci akce dostat do jinak nepřístupných staveb.
19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 21. 9. 2018
svátek:Matouš
dnes:
pátek 21.9.
30 °C
zítra:
sobota 22.9.
18 °C